Ustawianie świateł w samochodzie – jak to zrobić prawidłowo?

Według wyników badań, które zostały przeprowadzone przez Instytut Transportu Samochodowego, aż 80% samochodów w Polsce ma źle ustawione światła. Jednocześnie aż 98% kierowców uważa, że zostało przynajmniej raz oślepionych przez innych podczas jazdy. To poważny problem, który może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Dlatego warto dowiedzieć się, jak ustawić światła drogowe.

Prawidłowe ustawienie świateł – co to oznacza?

Odpowiednio ustawione światła w samochodzie oświetlają nie tylko oba pasy jezdni, ale także, lekko, pobocze po prawej stronie. Co ważne – nie są skierowane w szyby aut, które jadą z przodu czy z naprzeciwka ani nie oświetlają wyłącznie wąskiego pasma przed samą maską.

W aucie z prawidłowo ustawionymi reflektorami snop światła sunie po drodze i sięga maksymalnie do linii lamp w innych pojazdach. Dzięki temu można zobaczyć, co się dzieje z przodu i na bokach jezdni.

Prawidłowo ustawione reflektory w aucie – jak sprawdzić?

Sprawdzanie, czy lampy są ustawione prawidłowo, jest dość proste, choć wymaga nieco przygotowań. Przede wszystkim należy opróżnić bagażnik, napompować koła według wskazówek producenta i zatankować bak auta do pełna. Następnie:

  • ustaw korektor lamp w pozycji wyjściowej “0”,
  • zaparkuj auto np. na wprost ściany czy zamkniętej bramy garażu – postaraj się, żeby znalazło się jak najbliżej płaskiej, pionowej powierzchni;
  • zapal lampy,
  • w punkcie centralnym światła rzucanego przez reflektor zaznacz taśmą czy flamastrem środek lampy, a potem 5 cm nad i pod tym punktem narysuj lub naklej dwie linie,
  • cofnij pojazd o 5 m – jeśli reflektory są dobrze ustawione, linia cienia świateł pokryje się z tymi wyznaczonymi na ścianie. W przypadku źle wyregulowanych lamp, snop będzie wychodzić poza górną kreskę.

Nocą warto również przyjrzeć się, jaki kształt ma światło rzucane przez lampy auta. W prawidłowo ustawionych reflektorach powinno ono tworzyć dwa trójkąty, które znajdują się na tej samej wysokości.

Czy wiesz, że… Jeśli blask reflektorów odbija się w lusterku auta z przodu, to znak, że masz źle ustawione lampy? Zwróć na to uwagę, gdy podróżujesz.

Ustawianie świateł w samochodzie –  jak to zrobić samodzielnie?

Lampa samochodowa światłaKąt padania świateł w aucie można wyregulować samodzielnie za pomocą pokrętła do ręcznego ustawiania lamp. Zazwyczaj jest ono umieszczone po lewej stronie deski rozdzielczej. Ten element umożliwia “wypoziomowanie” reflektorów w czterech różnych zakresach – 0, 1, 2, 3. Wybór pozycji zależy od obciążenia pojazdu. Jeśli:

  • podróżujesz samodzielnie lub z pasażerem, który siedzi na przednim siedzeniu – wybierz 0,
  • w samochodzie znajduje się 4-5 osób, ale bagażnik nie jest obciążony – ustaw na 1,
  • w aucie zajęte są wszystkie miejsca, a do tego przewozisz bagaże – zdecyduj się na poziom 2,
  • jesteś sam w pojeździe, ale masz wiele przedmiotów w schowku z tyłu – najlepsze będzie ustawienie 3.

Jednak czasami nie wystarczy prawidłowo ustawić pokrętła, aby światła świeciły dobrze. Typową przyczyną oślepiania innych kierowców czy brak wystarczającej widoczności jest… źle zamontowana żarówka. To częsty problem, ponieważ obudowa lamp jest bardzo wąska. Przez to trudno włożyć tam rękę i prawidłowo przykręcić nowe źródło światła. Dlatego wielu kierowców robi to niedokładnie, a w efekcie reflektory nie zapewniają dobrej widoczności. Wtedy regulowanie ich pozycji nie pomoże.

Prawidłowe ustawienie świateł mijania – kto się tym zajmuje?

Nie wiesz, gdzie ustawić światła w samochodzie? A może nie masz czasu robić na własną rękę? Nie musisz tego robić samodzielnie. Usługę wykonają diagności w stacji kontroli pojazdów podczas przeprowadzania badania technicznego. Eksperci dysponują specjalistami urządzeniami, które pomagają nie tylko ustawić reflektory w odpowiedniej pozycji, ale także wysterować pionową granicę światłocienia oraz linię rozsyłu światła. Dzięki temu zachowasz pełne pole widzenia po zmroku i nie będziesz oślepiać innych kierowców podczas jazdy.

Taka usługa zazwyczaj kosztuje od 5 do 20 zł. Zdarza się też, że policja organizuje akcję sprawdzania świateł. Wówczas wiele stacji kontroli pojazdów oferuje darmową regulację lamp. Warto skorzystać z tego rozwiązania dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego.

Źle ustawione światła drogowe – co za to grozi?

Czy wiesz, że nieprawidłowo ustawione światła wpływają nie tylko na komfort podróżowania? Za źle wyregulowane lampy można otrzymać pouczenie od policji. W bardziej poważnych przypadkach funkcjonariusze mogą zatrzymać dowód rejestracyjny, a do tego wlepić mandat. Zatem, jeśli chcesz uniknąć problemów, zadbaj o dobre ustawienie lamp.

Prawidłowe ustawienie lamp to nie wszystko – co wpływa na widoczność podczas jazdy?

Twoje reflektory są dobrze ustawione, a mimo to masz problemy z widocznością podczas jazdy? Przyczyną kłopotów z prawidłowym oświetleniem drogi mogą być także brudne lampy. Nawet cienka warstwa błota czy śniegu może w znacznym stopniu ograniczyć zasięg światła. Jednak nie wystarczy przetrzeć lamp z zewnątrz. Trzeba także regularnie myć je od środka. Do wnętrza reflektora przedostaje się kurz, który osiada i stopniowo tworzy coraz grubszą i bardziej nieprzepuszczalną powłokę. Aby ją usunąć:

  • zdemontuj obudowę lampy,
  • wyjmij odbłyśniki i wypłucz je w wodzie – nie dotykaj ich wewnętrznej strony, bo bezpowrotnie je zniszczysz,
  • umyj klosz ciepłą wodą z płynem – używaj miękkiej gąbki, która nie porysuje powierzchni reflektora,
  • spłucz całość zdemineralizowaną wodą, która nie pozostawia zacieków,
  • poczekaj, aż wszystko wyschnie.

Na koniec wypoleruj zewnętrzną warstwę klosza, aby pięknie przepuszczała światło.

Na widoczność podczas jazdy mają wpływ także żarówki, które montujesz w lampach. Jeśli będą to  tanie akcesoria z nieznanego źródła, mogą nie tylko często się psuć, ale także nie wyemitują tak dużo światła, jak potrzebujesz. Dlatego nie oszczędzaj – wybieraj akcesoria do reflektorów od znanych producentów. Choć kosztują więcej, posłużą Ci dłużej i dobrze oświetlą drogę.

Ponadto pamiętaj o ich regularnej wymianie – najlepiej raz w roku. Dzięki temu ograniczasz ryzyko, że żarówki zepsują się w najmniej spodziewanym momencie i zostaniesz nagle pozbawiony źródła światła.

Nie bagatelizuj kwestii ustawienia świateł w samochodzie. Od tego zależy komfort jazdy po ciemku i bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Warto o tym pamiętać!