Jazda autem z przyczepą kempingową – co warto wiedzieć? 

Jazda z przyczepą kempingową na wakacje staje się coraz popularniejsza. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ dzięki temu nie trzeba martwić się o wynajęcie miejsca noclegowego. Jakie są zalety tego rozwiązania? Wszystko tak naprawdę masz pod ręką. Do tego możesz decydować w jakim mieście chcesz nocować i na jak długi okres chcesz tam pozostać. Pamiętaj jednak o tym, że jazda z przyczepą kempingową wymaga stosownego przygotowania.                                         

Jakie prawo jazdy na przyczepę kempingową? 

Zanim wyruszysz w drogę, ciesząc się wolnymi chwilami i beztroskim czasem, powinieneś sprawdzić, czy w ogóle masz prawo do tego, aby z Twojego samochodu znalazła się przyczepa kempingowa. Prawo jazdy kat. B zezwala na jej prowadzenie, ale tylko w określonych przypadkach. Należy się z nimi zapoznać, aby mieć pewność, że policja nie znajdzie podstawy do tego, aby wręczyć Ci mandat.  

Potrzebna Ci będzie znajomość masy samochodu, jak również przyczepy kempingowej. W przypadku prawo jazdy kat. B przyczepę kempingową możesz prowadzić, jeżeli: 

  • chodzi o przyczepę lekką, w tym przypadku masa całkowita jej oraz samochodu nie przekracza więcej niż 750 kg; 
  • chodzi o nieco cięższą przyczepę, masa całkowita obydwu pojazdów wynosi nie więcej niż 3500 kg; 
  • chodzi o ciężką przyczepę, a łączna masa całkowita nie wynosi więcej niż 4250 kg. 

Jeżeli masz do czynienia z cięższymi pojazdami, musisz zapisać się na dodatkowy kurs prawa jazdy, który pozwoli zdobyć mu uprawnienia E. Dopiero wtedy będziesz mógł prowadzić samochód z przyczepą. Nie ma co liczyć na to, że w trakcie kontroli będziesz mógł liczyć na taryfę ulgową. Przyczepy kempingowe są zawsze bardzo restrykcyjnie sprawdzane. 

Przyczepa kempingowa – najważniejsze przepisy  

Uświadom sobie (zanim nawet sama przyczepa zostanie zakupiona), że potrzebna jest odpowiednia znajomość przepisów drogowych. Chodzi bowiem o to, że musi mieć ona odpowiednie wymiary, aby można było poruszać się nią po drodze. W takim przypadku wymiary muszą wynosić: 

  • szerokość – 2,55 m; 
  • wysokość – 4 m;                                                                                       
  • łączna długość samochodu i przyczepy – 18,75 m. 

Pamiętaj o tym, ponieważ w ten sposób można również łatwo zostać obciążonym mandatem finansowym, czego na pewno byś nie chciał. W szczególności, jeżeli przyczepę kupujesz używaną. 

Skoro już mowa o przepisach, to warto przypomnieć jeszcze prędkości, jakie obowiązują dla osób, które prowadzą samochód z przyczepą kempingową. W terenie zabudowanym obowiązują Cię takie same prędkości jak w przypadku pojazdów ciężarowych. Tutaj pamiętaj o tym, że w obszarze zabudowanym ograniczenie wynosi 50 km/h przez całą dobę, a w strefie zamieszkania 20 km/h. Poza terenem niezabudowanym pamiętaj o następujących ograniczeniach prędkości: 

  • na autostradzie – 80 km/h, 
  • na drodze ekspresowej – 80 km/h, 
  • na drodze zwykłej – 70 km/h. 

Jak przygotować się do wyjazdu?  

Na pewno ogromnie cieszysz się z tego powodu, że już za chwilę będziesz mógł wyjechać. Jednak pamiętaj o tym, aby przed wyjazdem sprawdzić porządnie nie tylko samochód, ale także przyczepę kempingową. Tak, aby zapewnić sobie maksymalny komfort jazdy. 

Ważne jest ciśnienie opon w przyczepie. Nie zapomnij także o tym, że ważna jest również kontrola świateł. Przyczepy są rzadko używane i może się okazać, że złącza elektryczne nie działają. Napraw wszystko dopóki masz możliwość, abyś potem takimi rzeczami nie musiał się przejmować. Twoja przyczepa jest większa niż samochód? Musisz zamontować lusterka na wysięgnikach. 

Czy hak holowniczy działa w prawidłowy sposób? Nie można lekceważyć tego tematu, więc i Ty sprawdź, czy nacisk zaczepu mieści się w przedziale przewidzianym dla danej konstrukcji. Niezbędne dane, które są Ci potrzebne, znajdziesz zawsze na tabliczkach znamionowych. 

Jak prawidło spakować się do wyjazdu?  

Nie można zapomnieć o tym, aby bagaże umieścić w prawidłowy sposób w samochodzie, a w szczególności w przyczepie. Można powiedzieć, że musisz znaleźć dobry środek ciężkości, aby mieć pewność co do tego, że przyczepa nie zostanie przeciążona na żadną ze stron. Jest to bardzo ważnym aspektem, ponieważ może to doprowadzić do wypadku na drodze. Takich wypadków zresztą na polskich drogach nie brakowało. Efektem tego była nie tylko utrata zdrowia, ale także życia kierowcy i pasażerów. 

Zbyt mocno obciążona przyczepa z tyłu sprawi, że przyczepa może się wypiąć z haka. Za mocno obciążony przód będzie stanowić przeszkodę dla dyszla. Pamiętaj także o tym, aby bagaże odpowiednio zabezpieczyć, dzięki czemu pozostaną na swoich miejscach przez całą podróż.  W innym bowiem przypadku możesz mieć do czynienia z tak zwanym wężykowaniem, przez co utracisz swobodę prowadzenia pojazdu. Zadbaj o to, aby bagaże rozmieścić równomiernie po obu stronach osi. 

Jak kierować autem z przyczepą kempingową? 

Czas wyruszyć w wymarzoną podróż. Pamiętaj jednak o tym, że prowadzisz samochód, który jest dodatkowo obciążony, więc na pewno nie będzie to dla Ciebie taka fraszka. Nie szalej na drodze. Tym bardziej że ciągniesz przyczepę, która podczas wykonywania skrętów może doprowadzić do wielu zaskakujących sytuacji. Podczas skręcania podchodź do tego łagodnie. 

Na prostej drodze musisz zadbać o wysokie obroty silnika. Stanowczo podchodź do naciskania na pedał gazu, aby samochód był w stanie poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem. Jeżeli nie musisz, nie wyprzedzaj. To fakt, że wakacje są na wyciągnięcie ręki, ale lepiej podejdź do tego na spokojnie, aby na miejsce dojechać w całości.                         

Pamiętaj również o tym, że opłaty za przejazd określonymi drogami możesz dokonywać tylko online. Takie obowiązują przepisy drogowe, więc nie zapominaj o tym, żeby się do nich dostosować, dzięki czemu nie czekają na Ciebie problemy na drodze.