Akt wandalizmu na samochodzie a ubezpieczenie AC

Sprawca może pozostać nieznany, podczas uszkodzenia Twojego samochodu na parkingu, lub gdy dokona aktu wandalizmu. Jeśli potrafisz naprawić swój samochód, możesz zaoszczędzić na naprawie, lecz nie będzie to wykonane profesjonalnie. Lepiej skorzystać z przywilejów, jakie daje ubezpieczenia AC (autocasco). Jak skorzystać z ubezpieczenia AC w przypadku aktu wandalizmu? Co jest istotne na polisie? O co zapytać podczas podpisywania umowy?

Czym jest AC i jakie daje przywileje?

Autocasco najczęściej jest wykorzystywane, gdy musimy naprawić skutki uszkodzeń spowodowanych przez siły natury (grad, pożar, powódź), a także przy wypadku, aktu wandalizmu, kradzieży czy kolizji. Możemy liczyć na pomoc ubezpieczalni też po zniszczeniu albo zgubieniu prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, sterownika pojazdu lub kluczyków. Towarzystwa proponują też opcję w postaci smart casco – okrojonej wersji AC chroniącej tylko przed pożarem i kradzieżą.

Wandalizm, może być wskazany w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia jako umyślne działanie osób trzecich, to zniszczenie lub chociażby uszkodzenie samochodu przez osobę trzecią. Przed podpisaniem umowy trzeba zapoznać się z OWU. AC jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym, każda firma ma inny zakres.

Oto kilka punktów, na które należy zwrócić uwagę przy podpisaniu umowy Autocasco

Oto kilka punktów, na które należy zwrócić uwagę przy podpisaniu umowy Autocasco.

Sposób likwidacji szkód – gotówkowa czy bezgotówkowa? Pierwsza zapewni Ci przelew środków, na które została wyceniona szkoda, na Twoje konto bankowe. Opcja bezgotówkowa to rozliczenie firmy ubezpieczeniowej z warsztatem samochodowym.

Wybór części – jakie będą użycie do naprawy? Czy będą to części oryginalne? Może zamienniki?

Amortyzacja – zużycie procentowe części. Są one określone na dzień, w którym wydarzyła się szkoda. Z zasady im starszy samochód, tym składka będzie większa. Wynika to z amortyzacji samochodu kilkuletniego w porównaniu do nowego.

Suma ubezpieczenia – będzie stała czy zmienna? Lepszą opcją jest składka stała, taka, która nie zmienia się w trakcie trwania umowy. Ponadto warto zwrócić uwagę, żeby była też odnawialna, oznacza to, że nie będzie mniejsza przez wypłacone odszkodowania za szkody częściowe.

Jak postąpić, gdy samochód został uszkodzony przez wandali?

Na początek zawiadom policję. Udokumentuj całą szkodę fotografiami. Zgłoś do ubezpieczalni, w której masz ubezpieczenie autocasco. Można to zrobić przez telefon lub poprzez formularz umieszczony na stronie internetowej. Ubezpieczyciel określa czas, jaki masz na zgłoszenie szkody. Jeśli nie przypilnujesz terminu, ubezpieczyciel może uznać, że specjalnie opóźniałeś zgłoszenie szkody, aby utrudnić wycenę uszkodzenia. Firma może obniżyć odszkodowanie lub nawet odmówić jego wypłaty.

Po przejściu  prawnych obowiązków sprawdź, czy w pobliżu miejsca zdarzenia jest monitoring. Gdy otrzymasz nagrania, może to pomóc w odnalezieniu sprawcy.