Pęknięta szyba w samochodzie a ubezpieczenie – co z OC?

Być może znasz uczucie, gdy w Twoim samochodzie nagle pęka szyba od kamienia nadlatującego spod kół pojazdu przed Tobą. Albo gdy zbije ją grad. Nikomu takiej sytuacji nie życzymy, ale rozwiązaniem może być ubezpieczenie szyb w aucie. Jak to działa? Co, gdy nie ma takiej ochrony – czy można starać się o naprawę szyb z OC sprawcy?

Szyba może pęknąć z różnych powodów – niekiedy jest to efekt kolizji drogowej, innym razem nieuwagi na chodniku, aktu wandalizmu (zobacz: Akt wandalizmu na samochodzie a ubezpieczenie) czy czystego przypadku. Na część z tych powodów wystarczy zwykłe OC – w innym razie konieczne będzie ubezpieczenie szyb samochodowych.

Wymiana szyby z ubezpieczenia sprawcy

Najpopularniejsze z rozwiązań. Otóż do wymiany szyb z ubezpieczenia sprawcy może dojść w kilku przypadkach. Jeżeli np. jedziesz swoim pojazdem i dojdzie do kolizji w wyniku której Twoja szyba pęknie, to ubezpieczyciel ma obowiązek pokryć naprawę – najczęściej na oryginalnych częściach, jeżeli takowe posiadałeś w aucie!

To jednak niejedyny przypadek, gdy opłacana jest pęknięta szyba w samochodzie. Ubezpieczenie OC sprawcy obejmuje również nieszczęśliwe wypadki – np. z pojazdu może wypaść element, który uszkodzi właśnie szybę albo spod kół uderzy Ci kamień. Choć to przypadek losowy, to sprawca (jeżeli weźmie na siebie odpowiedzialność) może uregulować wydatki z polisy.

Jednak nie na wszystkie przypadku zdarzeń z osobami z zewnątrz wystarczy OC. Np. akty wandalizmu nie są objęte ochroną od odpowiedzialności cywilnej – tu musisz domagać się zadośćuczynienia w sądzie cywilnym.

Ubezpieczenie szyb w aucie – najlepsza opcja na trasę!

Dlaczego ubezpieczenie szyb samochodowych dodawane do OC lub w pełnym zakresie poprzez autocasco to dobre rozwiązanie? Na te pytanie jest wiele odpowiedzi. Przede wszystkim trudno jest niekiedy znaleźć sprawcę pękniętej szyby. Np. na parkingu pojazd sprawcy może po prostu odjechać (nawet nie zdając sobie sprawy z sytuacji). Sprawców wandalizmu też nie zawsze znajdziesz, a jeżeli szybę uszkodzi grad – nie będziesz miał od kogo pobierać świadczenia ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie szyb w aucie nie jest drogie – najczęściej kosztuje kilkanaście, ewentualnie kilkadziesiąt złotych do polisy (w większym zakresie), a gwarantuje komfort jazdy, przydatny np. na autostradach. Pamiętaj, że sama wymiana szyby może być droga (kilkaset złotych) i na pewno ubezpieczenie w takiej sytuacji się przyda. Z kolei okna są tak narażonym na uszkodzenie i zarysowanie elementem pojazdu, że szansa na przytrafienie się tak przykrej sytuacji rośnie z każdym przejechanym kilometrem.

Uwaga! Jeżeli jesteś samemu sprawcą takiego zdarzenia, to OC musi opłacić szkody poszkodowanemu. Miej na uwadze fakt, że potrącenie z Twojej polisy oznacza zwyżki na kolejny rok przy zakupie ubezpieczenia. Jeżeli się tego obawiasz, możesz dokupić tzw. ochronę zniżek, aby cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą, nawet gdy spod Twojego auta wylecą kamienie uszkadzające samochód innego uczestnika ruchu drogowego.