Awaria samochodu na autostradzie – jak postępować?  

Latem wiele osób decyduje się urlop spędzony gdzieś poza domem. Jedni wybierają wakacje nad Morzem Bałtyckim, a inni wolą udać się do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Na szczęście dziś, dzięki wybudowanym autostradom, możesz uniknąć stania w korkach w dużych miastach. Nie musi się też martwić, że GPS wyprowadzi Cię w szczere pole. Co się jednak stanie, kiedy nastąpi awaria samochodu na autostradzie? Sprawdź, jak należy wtedy postępować. 

Dlaczego na autostradzie trzeba zachować szczególną ostrożność?  

Autostrady są jednym z najważniejszych elementów infrastruktury drogowej, umożliwiając szybkie i wygodne podróżowanie na długich dystansach. Jednak, mimo że są one starannie zaprojektowane i utrzymywane, awarie samochodów na autostradzie mogą zdarzyć się nawet najlepszym kierowcom. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji i dlaczego na autostradzie trzeba zachować szczególną ostrożność. 

Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest bezpieczeństwo. Jeśli zauważysz, że twój samochód uległ awarii na autostradzie, natychmiast skieruj go na pobocze. Jeżeli jest to możliwe, staraj się zjechać na najbliższe miejsce, gdzie można bezpiecznie zatrzymać pojazd, takie jak parking awaryjny lub zatoczka. Jeśli nie masz takiej możliwości, staraj się utrzymać samochód jak najbliżej prawego pasa ruchu i włącz światła awaryjne, aby zasygnalizować innym kierowcom swoją obecność. 

Autostrady są zazwyczaj bardzo ruchliwe, a tempo jazdy jest znacznie większe niż na innych drogach. Dlatego ważne jest, abyś i Ty, jako kierowca, zachowywał się odpowiednio. Pozostań w pojeździe i zapnij pasy bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko wypadku. Unikaj wychodzenia na jezdnię, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Pamiętaj, że inni kierowcy mogą się nie spodziewać, że na autostradzie jest zepsuty samochód, dlatego musisz być dodatkowo ostrożny. 

Oczekuj pomocy na miejscu. Po zgłoszeniu awarii pomoc drogowa powinna przybyć w najkrótszym możliwym czasie.  

Zatrzymaj auto i poszukaj pasa awaryjnego 

Jako kierowca powinieneś zachować spokój, w każdej sytuacji, szczególnie gdy Twoimi pasażerami są dzieci. Unikaj jak ognia sytuacji, w której możesz narazić na niebezpieczeństwo także innych uczestników ruchu. Nieraz przecież informowano o wypadkach, kiedy miała miejsce awaria na autostradzie. 

Niestety, zdarza się, że nawet kupione w salonie auto może odmówić nagle posłuszeństwa. Nie tylko mowa o zwyczajnym, pechowym złapaniu gumy czy braku benzyny w baku. Przyczyny takiego stanu rzeczy należy upatrywać się również w poważniejszej awarii silnika albo skrzyni biegów. Wtedy nie pozostaje Ci nic innego, jak znaleźć odpowiednie miejsce, gdzie możesz bez stresu poczekać na lawetę. Najlepiej, jeśli będzie to MOP, czyli miejsce obsługi podróżnych, ale nie zawsze do takiej strefy jest blisko, dlatego jedynym wyjściem będzie skorzystanie z pasa awaryjnego. Gdy już ustawisz samochód tuż przy samej barierze ochronnej (dokładniej przy prawej krawędzie jezdni), zgaś całkiem silnik i poczekaj, aż w miarę szybko zjawi się pomoc drogowa na autostradzie. 

Jak zabezpieczyć auto? 

Pierwszy krok masz już za sobą. Teraz nadszedł moment, abyś przystąpił do kolejnego etapu. Prawdopodobieństwo, że awaria na autostradzie może przydarzyć się także Tobie, jest spore. Zobacz więc, jakie jeszcze czynności trzeba wykonać. Nie są one na szczęście skomplikowane. Konieczne będzie włączenie świateł awaryjnych, aby auto było widoczne już z daleka.  

Gdy awaria samochodu na autostradzie nastąpiła wieczorem, wczesnym rankiem albo przy słabej przejrzystości powietrza (mowa o gęstej mgle), wtedy zapal światła postojowe, choć specjaliści radzą, abyś użył świateł pozycyjnych (jednocześnie tych przednich i tylnych). 

Nie można też zapominać o obowiązkowym ustawieniu trójkąta ostrzegawczego w odległości 100 metrów za unieruchomionym samochodem (tutaj warto, abyś dystans ten odmierzył za pomocą słupków, które widoczne są obok drogi). Jednak to zadanie wiążę się z opuszczeniem pojazdu. Nie denerwuj się, nie zostaniesz potrącony przez inne auto, jeśli założysz widoczną z daleka kamizelkę odblaskową. 

Wezwij pomoc i cierpliwie czekaj 

Zachowaj szczególną ostrożność na drodze, stojąc najlepiej za barierkami ochronnymi (to daje większe bezpieczeństwo) i zadzwoń do odpowiednich służb. Do kogo dokładnie? Otóż mowa tutaj oczywiście o zarządcy drogi, na której doszło do awarii. Numer znajdziesz najszybciej na bilecie. Jeżeli jednak nie znajdziesz numeru i nie wiesz, gdzie go odszukać, to możesz zadzwonić również pod numer alarmowy 112 i wyjaśnić co się stało (podaj koniecznie lokalizację, aby pomoc drogowa na autostradzie na pewno dotarła na czas i w odpowiednie miejsce). 

Pomoc drogowa na autostradzie jest bezpłatna, dlatego nie musisz martwić się, że zabraknie Ci pieniędzy na wymarzone wakacje. Gdy specjaliści dotrą na miejsce, awaria na autostradzie nie będzie już sytuację pełną nerwów. Obsługa postawi pachołki i zajmie się wszystkim od A do Z. 

Naprawa auta na miejscu czy holowanie? Co jest lepszy rozwiązaniem?  

Wiele osób zastanawia się, czy można samodzielnie zając się naprawą samochodu na autostradzie. Gdy awaria samochodu dotyczy tylko jakiejś drobnej usterki, to możesz samodzielnie naprawić swój pojazd (na przykład wymiana koła). Jednak przypuśćmy, że problemem okaże się awaria silnika. Wtedy konieczne będzie odholowanie auta do serwisu i profesjonalna pomoc doświadczonego mechanika. Tym musi zająć się firma, która posiada specjalne pojazdy do tego przeznaczone. Jak mówi prawo o ruchu drogowym – na autostradzie dozwolone jest tylko holowanie za pomocą lawety. 

Awaria samochodu na autostradzie – najważniejsze informacje  

Dzięki powyższym informacjom wiesz już, co jest Twoim obowiązkiem, a czego absolutnie nie wolno Ci robić. Awaria na autostradzie, a także na drodze ekspresowej może się przydarzyć każdemu. Jeżeli do niej dojdzie, wystarczy, że wykonasz wszystkie czynności, o jakich mowa w niniejszym tekście. Wtedy nic groźniejszego się nie stanie (straszne wypadki to na szczęście rzadkość). Pamiętaj – zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa i zadbanie o to, aby awaria samochodu na autostradzie nie stwarzała ryzyka dla reszty uczestników ruchu to podstawa! 

Ustaw się na pasie awaryjnym. Później szybko zapal odpowiednie światła. Następnie oznacz konkretne miejsce zatrzymania przy pomocy trójkąta ostrzegawczego (nie zapomnij go zabrać do bagażnika, zanim wyruszyć w daleką podróż) i poinformuj o swoim problemie służbę, która znana jest jako pomoc drogowa na autostradzie. Nie są to bardzo trudne zadania. Poradzisz sobie z nimi bez kłopotów, nawet jeżeli jesteś dopiero początkującym, młodym, świeżo upieczonym kierowcą.  

Wiadomo, że największy stres pojawia się wówczas, gdy Twoimi pasażerami są dzieci, żona, przyjaciele, bo stajesz się bardziej odpowiedzialny za ich los i komfort podróży, lecz także w takiej sytuacji zachowaj maksymalny spokój i z otwartym umysłem, krok po kroku przystąp do działań, zgodnych z prawem ruchu drogowego.