Kupiłeś samochód, chociaż nie posiadasz prawa jazdy. Do czasu otrzymania odpowiednich uprawnień, będzie nim kierował twój partner. Postanawiasz zostać jego jedynym właścicielem i samodzielnie go ubezpieczyć. Jak do kwestii OC podejdą ubezpieczyciele? Czy za swoją niezależność przyjdzie ci słono zapłacić?
Nie ma przeciwwskazań prawnych, aby osoba bez prawa jazdy kupiła samochód i była jego właścicielem. Jednak z oczywistych powodów, nie będzie ona mogła nim kierować. Podczas zawierania umowy OC, towarzystwo ubezpieczeniowe zapyta o głównego użytkownika pojazdu. Zastanów się dobrze kogo nim mianujesz, bo cena polisy będzie zależeć także od niego.
Ile będzie kosztować OC dla właściciela pojazdu bez prawa jazdy?
Zakup ubezpieczenia OC przez osobę bez uprawnień do kierowania pojazdem może być kosztowny. Szczególnie, jeśli wcześniej:
- nie była współwłaścicielem innego pojazdu;
- nie ubezpieczała innego samochodu samodzielnie;
- nie jest współmałżonkiem osoby z wysokimi zniżkami (wówczas byłaby szansa na skorzystanie ze zniżek współmałżonka).
Historia ubezpieczenia to nie jedyny czynnik, który kształtuje cenę polisy OC. Duże znaczenie ma również to, kto jest głównym użytkownikiem auta. Dla towarzystw ubezpieczeniowych najważniejszy będzie jego wiek i staż posiadania prawa jazdy.
Jak kształtują się ceny OC dla 40-letniego właściciela Citroena C4 z 2010 roku, bez prawa jazdy?
- ustanawiając głównym kierowcą 18-letniego syna, który właśnie otrzymał uprawnienia do prowadzenia pojazdu, zapłaci za najtańsze OC 1563 zł (oferta Benefia);
- przy założeniu, że samochód będzie użytkowany przez żonę właściciela, w tym samym wieku, ale z prawem jazdy od 20 lat, cena polisy OC zmniejszy się o 494 zł (oferta AXA za 1069 zł)*.
Kto płaci za OC, ten gromadzi zniżki
Nawet jeśli właściciel pojazdu nie posiada prawa jazdy, od pierwszego roku ubezpieczenia budowana jest jego historia w OC. Za każdy rok bezszkodowej jazdy otrzymuje on zniżki za bezszkodową jazdę, pomimo, że w rzeczywistości pracuje na nią główny użytkownik samochodu.
Co się stanie, jeśli pewnego dnia właściciel pojazdu uzyska prawo jazdy i zechce kupić polisę OC wyłącznie na siebie? Zachowa dotychczasowe zniżki, ale towarzystwo uwzględni równocześnie jego brak doświadczenia w roli kierowcy.
Główny użytkownik pojazdu bez prawa do zniżek
Dotychczasowy użytkownik auta nie będzie mógł zadeklarować wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę, gdy kupi własny samochód. Niestety – zniżki w OC są przypisane do pojazdu, nie do kierowcy. Zatem pozostanie mu budowanie własnej historii ubezpieczenia od zera.
Może jednak OC z współwłaścicielem?
Zakup polisy OC przez osobę bez prawa jazdy może być ryzykowny, ze względu na całkowitą zależność od użytkownika pojazdu. Z drugiej strony, kierowca niewiele zyskuje, ponieważ nie może gromadzić zniżek za bezszkodową jazdę. Warto więc brać pod uwagę możliwość ustanowienia współwłaścicielem głównego użytkownika pojazdu. Szczególnie, gdy jest to osoba z najbliższej rodziny. W ten sposób zarówno właściciel jak i współwłaściciel są odpowiedzialni za ewentualne szkody. Oboje też mogą gromadzić zniżki, a po pewnym czasie – przenieść je np. na OC innego pojazdu.
*Ceny OC aktualne na 13.07, wyliczone w porównywarce rankomat.pl