Ubezpieczenie OC Skody Fabia – ile zapłacisz za polisę?

Ubezpieczenie Skody Fabia może kosztować 500 zł lub nawet kilka tysięcy, bo o cenie polisy nie decyduje tylko model auta. Równie ważne są dane kierowcy i właściwości techniczne pojazdu. Zobacz, które czynniki mają dla ubezpieczycieli największe znaczenie.

 

Skoda Fabia

 

Kolega mojego kolegi kupił w ubiegłym miesiącu Skodę Fabia z 2007 r. Przedstawiciel towarzystwa, do którego najpierw skierował swoje kroki, zaproponował mu ubezpieczenie OC za 3100 złotych. To wzbudziło u młodego kierowcy prawdziwe wzburzenie! Przecież jego znajomy ma również Skodę Fabia i płaci za OC tylko 500 złotych! Cóż…  Mogłam odpowiedzieć tylko jedno: Skoda Skodzie nierówna. Tak samo jak ich właściciele i propozycje cenowe poszczególnych towarzystw.

Zobaczcie, jak bardzo mogą różnić się oferty ubezpieczenia OC na taki sam model Skody Fabia i z czego wynikają te różnice.

W jakim stopniu cena zależy od właściciela?

Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyceny składki interesują się przede wszystkim tym, kto będzie użytkował pojazd. Powód jest oczywisty – samochód sam nie powoduje wypadku (no… może z małymi wyjątkami, jak np. samozapłon).

W każdym razie, do głównych czynników decydujących o cenie polisy należą dane kierowcy: jego wiek, miejsce zamieszkania, historia bezszkodowej jazdy.

Przeprowadziłam kilka przykładowych kalkulacji w porównywarce rankomat.pl, aby przekonać się, jak będzie kształtować się cena polisy dla różnych właścicieli tej samej Skody Fabia (z 2007 r. 1.6 16V Classic):

  • dwudziestolatek z Krakowa, który dwa lata temu otrzymał uprawnienia do prowadzenia pojazdu i posiada z tytułu bezszkodowej jazdy 10% zniżek, zapłaci za najtańszą polisę OC 2041 zł;
  • 40-letni kierowca (również z Krakowa), który może pochwalić się kilkunastoletnią nienaganną historią w OC wyda na obowiązkowe ubezpieczenie 575 zł. Gdyby jednak mieszkał w Warszawie (to miasto należy do najdroższych w OC), koszt ubezpieczenia byłby nieco wyższy: 605 zł;
 • 52-letni właściciel Skody Fabia z tego samego miasta, pomimo kilku lat bezszkodowej jazdy (50% na ostatniej polisie OC), otrzyma droższą propozycję OC: 986 zł, ponieważ w ostatnim roku spowodował kolizję drogową.

Wniosek

Wiek kierowcy, jego miejsce zamieszkania i historia bezszkodowej jazdy mają większe znaczenie podczas kalkulacji składki OC niż model ubezpieczanego pojazdu. Różnice w najtańszych ofertach, w zależności od danych użytkownika Skody Fabia, wynoszą nawet kilka tysięcy złotych.

Ten sam model, ale inna pojemność silnika – jak zmieni się cena OC?

Załóżmy teraz, że przykładowy kierowca dopiero zamierza kupić samochód. Na pewno będzie to Skoda Fabia, ale nie wie jeszcze, z jaką pojemnością silnika. W ubezpieczeniu OC ten czynnik może mieć bardzo duże znaczenie. Szczególnie, jeśli polisę kupuje młody kierowca:

20-latek, który dopiero przed rokiem kupił pierwsze ubezpieczenie OC (posiada ma 10% zniżek), zapłaci za OC Skody Fabia odpowiednio:

 • 1866 zł , gdy pojemność silnika wynosi 1,2
 • 2041 zł, jeżeli auto ma silnik 1,6
 • 2263 zł, przy pojemności 2,0

Nawet starszy, doświadczony kierowca musi się liczyć z dopłatą do OC w przypadku mocniejszego silnika. 40-latek, który posiada maksymalne zniżki w OC (60%) wyda na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiednio:

 • 529 zł, gdy jego Skoda Fabia ma silnik 1.2
 • 621 zł, jeżeli auto jest wyposażone w silnik 2,0

Wniosek

Zakup auta z małą pojemnością silnika powinni rozważyć przede wszystkim młodzi kierowcy. W ich przypadku, różnice w cenie OC pomiędzy największą a najmniejszą pojemnością mogą sięgać nawet kilkuset złotych.

Masz starszy model Skody Fabia? Możesz dopłacić do OC!

Auta, które wyjechały niedawno z salonu samochodowego, są mniej awaryjne. W związku z tym, istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia kolizji drogowej (awaria pojazdu to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych).

Czy właściciel nieco już leciwej Skody Fabia (z 2000 r. poj. silnika 1,4) odczuje różnicę w cenie OC, jeżeli przesiądzie się do najnowszego modelu? Owszem!

 • Dla wspomnianego wcześniej 20-latka z Krakowa propozycja najtańszego OC jest tańsza o 530 zł, gdy ubezpiecza samochód z 2015 roku (oferta na samochód z 2000 r. to 2418 zł),
 • 40-letni kierowca oszczędzi na OC 97 zł, jeśli zamieni auto na młodsze (ubezpieczenie Skody Fabia z 2000 r. kosztuje 585 zł).

Szukasz najtańszego OC ma Skodę Fabia? Porównaj oferty różnych towarzystw

Koledze kolegi zaproponowałam najrozsądniejsze rozwiązanie, czyli porównanie ofert kilkunastu towarzystw. Ostatecznie, wspólnymi siłami udało nam się znaleźć inną propozycję OC, za 2041 zł. W jego przypadku była to możliwie najtańsza oferta. Zdecydował o tym przede wszystkim młody wiek kierowcy (20 lat), małe doświadczenie za kierownicą (2 lata) i bardzo krótka historia bezszkodowej jazdy (jeden rok).

Ty również posiadasz Skodę Fabia? Nie sugeruj się składką OC, jaką płaci Twój brat, tata, sąsiad czy znajomy. Najtańsze OC znajdziesz tylko po podaniu własnych danych (i danych pojazdu), podczas kalkulacji składki.