Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek w OC?

Każdy rok bezszkodowej jazdy samochodem wpływa na obniżenie ceny OC w następnym roku. Zniżki sumują się, w rezultacie właściciel pojazdu, który może pochwalić się kilkuletnią bezkolizyjną jazdą za  kierownicą może uzbierać maksymalne zniżki na OC, które dochodzą do nawet 80 %. Ile kosztuje zatem ubezpieczenie bez zniżek? Sprawdzamy.

Wpływ na cenę OC ma wiele czynników związanych zarówno z profilem kierowcy, jak i bezpośrednio z przedmiotem ubezpieczenia, czyli samochodem. Znaczenie będzie miała pojemność silnika, marka i model samochodu, czy wiek i doświadczenie właściciela pojazdu. W niniejszym artykule bliżej przyjrzymy się jednanemu z nich, czyli doświadczenia właściciela pojazdu w prowadzeniu pojazdu oraz jego wpływie na ceny OC. Odpowiemy też na pytanie: ile kosztować nas będzie OC bez zniżek.

Naliczanie zniżek przez towarzystwa ubezpieczeniowe

Na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych brakuje regulacji, które obligowałyby towarzystwa ubezpieczeniowe do stosowania jednorodnych zasad w przyznawaniu zniżek na OC. Obserwując ceny obowiązkowych polis komunikacyjnych można poczynić jednak pewne założenia: większość firm ubezpieczeniowych zasadniczo nagradza każdy rok bezkolizyjnej jazdy w postaci 10 % zniżki na zakup OC w przyszłym roku. Od tej zasady ubezpieczyciele stosują wiele wyjątków. Przykładowo: w firmie Wiener, aby zyskać maksymalne zniżki 60 %, należy wykazać się aż 10-letnią jazdą za kierownicą bez żadnych kolizji i wypadków. Inna firma ubezpieczeniowa mtu24 zaoferuje maksymalne zniżki na OC już po 3 latach bezkolizyjnej jazdy.

Brak jednolitych regulacji w przyznawaniu zniżek na OC daje towarzystwom dużą swobodę w ich stosowaniu. Każdy ubezpieczyciel będzie jednak nagradzać bezkolizyjnych kierowców zniżkami na OC. Historia bezpiecznej jazdy jest dla nich przesłanką na temat skłonności kierowcy do brawury, przestrzegania przepisów etc. Jeśli klient przez kilka lat czynnie prowadził samochód i nie wyrządził żadnej kolizji ani wypadku, jest to istotna informacja, że ostrożność za kierownicą będzie wykazywał również w kolejnym roku.

Jak zniżki wpływają na cenę OC?

Wspomnieliśmy już we wstępie artykułu, iż na cenę OC wpływa wiele czynników. Zniżki są jedną z nich, nie da się jednak przeprowadzić analizy ich wpływu na finalną cenę OC bez poczynienia pewnych założeń co do pozostałych czynników wpływających na cenę OC. Jeśli właściciel samochodu posiada cechy pożądane przez towarzystwo do obniżania ceny OC, np. dojrzały wiek, stabilną sytuację rodzinną, miejsce zamieszkania, gdzie statystycznie jest mało wypadków drogowych, a sam samochód nie będzie cechował się duża pojemnością silnika – finalny wpływ posiadanych zniżek na cenę OC nie musi być znaczący. W odmiennej sytuacji znajdują się młodzi świeżo upieczeni kierowcy, którzy są właścicielami sportowych aut z duża mocą – tu brak zniżek OC może znacząco zawyżać ich ceny.

Sprawdźmy jednak na przykładzie praktycznym, jak będą wyglądały ceny OC dla kierowcy, którego sytuację będziemy analizować w kolejnych wyliczeniach zniżki za OC. Zaczniemy do maksymalnej wysokości zniżek 60 %, a następnie przyjrzymy się jak ich stopniowe zmniejszanie wpływa na cenę OC. Naszym bohaterem będzie Ryszard – 45-letni mieszkaniec Władysławowa, właściciel Opla Astry z 2010 roku z silnikiem 1,6 l. Ryszard posiada dwójkę dzieci, w wieku 8 i 9 lat oraz pozostaje w związku małżeńskim.

Jeśli nasz bohater posiadałby ponad 10-letni staż bezkolizyjnej jazdy za kierownicą, otrzymałby maksymalne zniżki na OC i  za polisę zapłaciłby jedynie 476 zł. Sprawdźmy, jak będzie wyglądała cena OC, gdy kolejno będziemy zabierać mu zniżki za bezszkodową jazdę.

Jak wysokość zniżki wpływa na cenę OC?

Wysokość zniżki Cena OC
60 % 476 zł
50 % 595 zł
40 % 714 zł
30 % 833 zł
20 % 952 zł
10 % 1071 zł
brak zniżek 1190 zł

Jeśli Ryszard nie posiadałby żadnych zniżek za bezszkodową jazdę, najtańsza polisa OC kosztowałaby go 1190 zł, czyli musiałby zapłacić aż 714 zł więcej, niż gdyby miał maksymalną wysokość zniżek. Warto wspomnieć, że powyższe wyliczenia dotyczą najtańszej oferty OC, w przypadku innych towarzystw i wyższej ceny za OC rozpiętość w cenie polisy z maksymalnymi zniżkami, jak i bez nich może być znacznie wyższa.

Koszt polisy OC dla młodego kierowcy

Sprawdźmy, jak różnica w zniżkach OC wpływa na finalną cenę jego zakupu w przypadku młodych kierowców. Na potrzeby naszych wyliczeń odmładzamy pana Ryszarda do wieku 25 lat. Zakładamy, iż posiada to samo auto oraz w swojej ośmioletniej karierze za kierownicą nie był  sprawcą kolizji ani wypadków, zatem posiada maksymalne zniżki. Zobaczmy, jak cena jego OC będzie się zmieniać wraz z odbieraniem mu kolejnych zniżek za OC. Nasz bohater za najtańsze OC musiałby zapłacić 526 zł.

Wysokość zniżki Cena OC
60 % 526 zł
50 % 657,5 zł
40 % 789 zł
30 % 920,5 zł
20 % 1052 zł
10 % 1183,5 zł
brak zniżek 1315 zł

 

Jeśli nasz bohater w wieku 25 lat nie posiadałby żadnych zniżek, zapłaciłby za OC 1315 zł. Mając maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę zaoszczędziłby na OC 789 zł.

Jak młody kierowca może tanio ubezpieczyć auto bez zniżek?

W pierwszym półroczu 2020 roku najwięcej za OC płacili młodzi kierowcy. Przykładowo 18-stolatkowie zainteresowani kupnem OC musieli średnio wydać 1943 zł za OC – wynika z raportu RANking porównywarki rankomat.pl. Młodzi kierowcy, którzy niedawno odebrali prawo jazdy nie mają szans na wypracowanie zniżek. Czy w takiej sytuacji muszą przepłacać za OC? Niekoniecznie – wielu młodych kierowców korzysta ze zniżek doświadczonych właścicieli aut. Koniecznie jednak należy zmienić prawa  własności do przedmiotu ubezpieczenia, czyli samochodu. Gdy młody kierowca ustanowi drugiego współwłaściciela pojazdu, który będzie doświadczonym kierowcą może wówczas zaoszczędzić na OC. Ile?

Jeśli nasz bohater Ryszard miałby 18 lat i chciał kupić OC do swojego Opla, musiałby zapłacić za najtańsze OC aż 2174 zł. To zbyt duży wydatek, jak dla młodego kierowcy. Gdyby Ryszard ustanowił swojego tatę, który posiada prawo jazdy od 20 lat i nie miał żadnej kolizji, współwłaścicielem auta, wówczas ich OC będzie kosztować już 1100 zł, czyli zaoszczędzą ponad 1000 zł na kupnie polisy.

W tym miejscu warto wspomnieć, iż aby uzyskać tańsze OC doświadczony współwłaściciel pojazdu powinien być wpisany jako pierwszy w dowodzie rejestracyjnym. Zanim zdecydujemy się na wykonanie takiego manewru warto wiedzieć, iż każda kolizja spowodowana przez  młodego kierowcę będzie przyczyną zabrania zniżek u obydwu współwłaścicieli pojazdów.

Ubezpieczenie od utraty zniżek – czy warto?

Współwłasność  z młodym kierowcą niesie ze sobą ryzyko utraty zniżek, gdy niedoświadczony kierowca spowoduje kolizję lub wypadek. Od tej sytuacji można się jednak zabezpieczyć wykupując ubezpieczenie od utraty zniżek. Ubezpieczenie gwarantuje zachowanie dotychczas wypracowanych zniżek, pomimo kolizji lub wypadku. Warto wspomnieć jednak, iż ochrona zniżek działa jedynie w towarzystwie, w którym je wykupiono.

Innymi słowy, gdy zostanie wyrządzona szkoda w danym roku zyskujemy gwarancję do zachowania zniżek w przyszłym roku, ale tylko u dotychczasowego ubezpieczyciela. Nie zmienia to faktu, że oferty na OC w kolejnym roku od towarzystw, w których utraciliśmy zniżki mogą być tańsze niż oferta dotychczasowego towarzystwa, gdzie wykupiliśmy ochronę zniżek. Dzieje się tak dlatego, że na OC ma wpływ wiele czynników a ustalenie ceny zakupu polisy to sprawa bardzo indywidualna. Zawsze wiec warto porównać oferty od kilku towarzystw. Z pomocą kalkulatora rankomat.pl możemy stworzyć własny ranking ubezpieczenia OC i wybrać najtańszą polisę.