Kupno używanego samochodu wiąże się z ryzykiem transakcji z nieuczciwym sprzedawcą. Nie zawsze da się zidentyfikować usterkę na pierwszy rzut oka, a sprzedający korzystają z licznych trików i sztuczek, aby ukryć ewentualne mankamenty. Do najczęstszych niechlubnych praktyk w tym zakresie należy m.in. przekręcanie licznika kilometrów czy brak informacji o poważnych uszkodzeniach auta w przeszłości. Kupno kradzionego samochodu to jeszcze poważniejszy problem!
Zakup kradzionego samochodu – jak tego uniknąć?
Na wizytę w komisie samochodowym czy spotkanie z potencjalnym sprzedawcą warto zabrać osobę znającą się na motoryzacji, która pomoże w weryfikacji stanu pojazdu – zwłaszcza jeśli to twoja pierwsza transakcja tego typu. Jednak choć istnieją pewne sygnały ostrzegawcze, niektóre usterki techniczne czy wady ukryte niełatwo od razu zidentyfikować nawet w warsztacie mechanika.
Niska cena przy atrakcyjnych parametrach
Jednym z aspektów, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze używanego samochodu, jest jego cena i fakt, czy jest adekwatna do parametrów i stanu technicznego auta. Korzystne warunki cenowe przy sprzedaży auta mogą czasami świadczyć o tym, że pojazd pochodzi z kradzieży, a sprzedający chce pozbyć się go jak najszybciej, nawet za niższą kwotę. Jeśli zatem cena jest przyjazna dla twojego portfela, ale wartość rynkowa jest wyższa, zachowaj czujność. Wtedy najlepiej zdecyduj się na inny model.
Stan prawny pojazdu i dokumentacja od sprzedającego
Na tyle na ile to możliwe, przed podjęciem decyzji o zakupie używanego auta sprawdź jego stan techniczny i prawny. Wskazówką w tym względzie mogą być dla ciebie dokumenty, jakie wraz z pojazdem jest ci w stanie udostępnić sprzedający. Zakup kradzionego samochodu może wiązać się np. z brakiem książki serwisowej. W ramach w pełni legalnej sprzedaży powinieneś ją otrzymać wraz z:
- dowodem rejestracyjnym pojazdu;
- potwierdzeniem nabycia pojazdu przez dotychczasowego właściciela.
Twoje wątpliwości powinien wzbudzić także fakt, że samochód nie jest ubezpieczony polisą OC.
Aby uniknąć kupna skradzionego wcześniej samochodu, możesz skorzystać z bezpłatnej bazy w serwisie historiapojazdu.gov.pl. Jest ona połączona z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców (CEPiK), dlatego uzyskane w ten sposób informacje będą zawsze aktualne. Na stronie można także zweryfikować takie dane pojazdu jak:
- ewentualne wyrejestrowanie pojazdu;
- termin kolejnych badań technicznych;
- informacja o ubezpieczeniu OC samochodu;
- dane techniczne;
- poprzedni właściciele;
- stan licznika.
Kupno kradzionego samochodu – co zrobić po fakcie?
Przypadki kupna auta pochodzącego z kradzieży nie są wcale rzadkie. Coraz częściej na forach internetowych pojawiają się pytania: „Kupiłem kradziony samochód – co dalej?”. Niestety świadomość takiego zagrożenia wciąż jest niska i wiele osób nie sprawdza dostatecznie samochodu przed zakupem. O pochodzeniu nowo zakupionego pojazdu możesz dowiedzieć się całkiem przypadkowo, np. podczas rutynowej kontroli policyjnej na drodze. Wówczas to ty będziesz musiał się niekomfortowo tłumaczyć. Jeśli taki fakt wyszedł na jaw przy okazji kolizji, ubezpieczyciel może ci nawet odmówić wypłaty świadczenia.
Co robić, jeśli samodzielnie odkryjesz niechlubną przeszłość swojego samochodu już po dokonaniu transakcji? Jak najszybciej powinieneś zgłosić się z tym na policję. W ten sposób uwiarygodnisz swoje dobre intencje. Co ciekawe, masz prawo odstąpić od umowy sprzedaży, nawet jeśli osoba sprzedająca pojazd nie wiedziała, że wcześniej został skradziony.
Czy kradziony samochód można zatrzymać?
Jeśli pierwotny właściciel pojazdu zgłosił wcześniej jego kradzież, samochód trafi z powrotem do niego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której osoba ta otrzymała już w międzyczasie rekompensatę za kradzież od swojego ubezpieczyciela. Wówczas pojazd prawnie należy do danego towarzystwa.
W sytuacji gdy pierwotny właściciel auta nie jest znany, mieniem może rozporządzać państwo. Wówczas ty – jako nabywca kradzionego pojazdu – możesz liczyć na odszkodowanie.
Niekiedy zdarza się, że poszkodowany w transakcji może zachować auto mimo jego pochodzenia. Musi jednak zajść kilka okoliczności, aby tak się stało:
- należy dowieść, że kierowca nabył samochód w tzw. dobrej wierze – nie wiedział, że pojazd był wcześniej skradziony i nie dostrzegł żadnych symptomów, które mogłyby o tym świadczyć;
- od podpisania umowy kupna powinny upłynąć przynajmniej 3 lata (sprawa zostanie uznana za przedawnioną);
- po zakupie przedmiot transakcji pojazd został wydany kupującemu.
Kupno kradzionego samochodu a droga sądowa
Jeżeli chcesz zachować prawo do zakupionego kradzionego samochodu niezależnie od wszystkich okoliczności, będziesz musiał wstąpić na drogę sądową. W świetle prawa – jeśli pochodzenie pojazdu wyjdzie na jaw – przestajesz być jego legalnym właścicielem. W sądzie możesz pozwać sprzedającego i zrobić to na dwa sposoby – drogą karną lub cywilną.
W pierwszym przypadku możesz domagać się od sprzedającego odszkodowania. Z kolei postępowanie cywilne wiąże się z roszczeniem z tytułu rękojmi za wady prawne.
Konsekwencje świadomego zakupu kradzionego auta
Może się zdarzyć, że kupujący ma świadomość pochodzenia samochodu, który jest przedmiotem transakcji. Jeśli wiesz, że auto zostało wcześniej skradzione, w świetle prawa działasz w złej wierze, gdy decydujesz się na jego zakup. Musisz liczyć się z ewentualnymi zarzutami o paserstwo. Czyn ten karany jest w postaci:
- grzywny;
- ograniczenia wolności;
- pozbawienia wolności do 2 lat (paserstwo nieumyślne);
- pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (paserstwo umyślne).
Planując zakup używanego samochodu, powinieneś zachować szczególną ostrożność. Nie przyspieszaj procesu weryfikacji i samej transakcji. Poświęć czas na dokładne sprawdzenie historii pojazdu oraz jego stanu prawnego. W ten sposób możesz zaoszczędzić sobie wielu kłopotów!