Zdany egzamin na prawo jazdy – co dalej?

Praktyczny egzamin na prawo jazdy za Tobą? Właśnie dołączyłeś do grupy osób posiadających uprawnienia do kierowania samochodem? Zanim jednak odbędziesz swoją pierwszą podróż bez towarzystwa instruktora, musisz dopełnić kilku formalności. Z prawnego punktu widzenia Twój profil kandydata na kierowcę nie został jeszcze zaktualizowany. Poza tym egzaminator w dniu zdania prawa jazdy nie wręcza Ci dokumentu, którym będziesz posługiwał się przez kolejne lata. W takim razie co zrobić po zdanym egzaminie na prawo jazdy?

Zdany egzamin na prawo jazdy – co dalej?

Otrzymane od egzaminatora potwierdzenie przebiegu części praktycznej egzaminu państwowego nie jest dokumentem, który pozwala Ci prowadzić pojazd. Jest nim natomiast doskonale wszystkim znany 'plastik’ – prawo jazdy. Gdy mimo zdanego egzaminu kierujesz samochodem, mimo że Wydział Komunikacji nie wydał Ci jeszcze odpowiedniego dokumentu, możesz ponieść karę nawet do 500 zł. Wszelkie formalności związane z prawem jazdy należy załatwiać w Wydziale Komunikacji. Czy Ty sam musisz zgłosić do niego, że uzyskałeś pozytywny wynik egzaminu? Po egzaminie pojawia się wiele formalności, które należy dopełnić, nic więc dziwnego, że tak wiele osób nie wie co zrobić po zdanym prawie jazdy.

Jak Wydział Komunikacji dowiaduje się o pozytywnym przebiegu egzaminu? – zdane prawo jazdy co dalej?

Proces ubiegania się dokument potwierdzający nasze kwalifikacje – a więc prawo jazdy – rozpoczyna się w momencie ukończenia egzaminu. Co najważniejsze, to nie my zgłaszamy tę informację w Wydziale Komunikacji. Dopełnienie tego obowiązku leży po stronie ośrodku ruchu drogowego. Gdy do urzędu dojdzie taka informacja, aktualizuje on profil kandydata na kierowcę, a następnie zamawiają wydruk dokumentu prawa jazdy w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Na tym kończy się nasz bierny udział w procesie starania się dokument. W dalszej kolejności to my musimy wywiązać się ze swoich zobowiązań.

Opłata dla Wydziału Komunikacji – co po zdaniu prawa jazdy?

Pierwszym krokiem, który musimy podjąć, jest wniesienie odpowiedniej opłaty. W każdym urzędzie w Polsce będzie to 100,50 zł. Możemy zrobić to na kilka sposobów, a dwa z nich będą możliwe przypadku każdego Wydziału Komunikacji.

Opłatę możesz wnieść:

  • w kasie urzędu,
  • wpłacając na rachunek bankowy urzędu, który bez problemu znajdziesz na jego stronie internetowej
  • dzięki portalowi info-car.pl.

Ostatni ze sposobów nie jest możliwy w każdym urzędzie. Ponadto musimy liczyć się z dodatkowym kosztem za opłaty manipulacyjne, które nie są jednak zbyt wysokie, bo wynoszą zaledwie 2 zł.

Opłata to jednak nie jedyny obowiązek, który spoczywa na Tobie po zdanym egzaminie na prawo jazdy. Nawet jeśli dokonałeś jej poprzez wpłacenie środków na rachunek bankowy czy korzystając z portalu info-car.pl i tak czeka Cię wizyta w Wydziale Komunikacji. Musisz się do niego zgłosić z potwierdzeniem zapłaty. Pamiętaj więc, aby niezależnie od wybranego sposobu dokonania opłaty, nie zapomnieć o dokumencie, który będzie ją potwierdzał. Gdy urząd otrzyma ten dokument dopiero wtedy zajmie się zamawianiem prawa jazdy.

Warto w tym momencie wspomnieć o sytuacji, gdy staramy się o dwie kategorie prawa jazdy jednocześnie. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie wizyta w Wydziale komunikacji, gdy przystąpimy i zdamy oba egzaminy. Oczywiście pod warunkiem, że nie są one w bardzo dużym odstępie czasowym. Jeśli są, nie zaoszczędzimy na ponoszonych opłatach w związku z wydaniem dokumentu potwierdzającego nasze kwalifikacje – prawa jazdy.

Jak długo będziesz czekać na dokument? – zdane prawo jazdy co dalej?

Nie możesz doczekać się, kiedy po zdanym egzaminie wsiądziesz w samochód i ruszysz w samotną podróż bez instruktora u swojego boku? W takim razie musisz uzbroić się w cierpliwość. Czas oczekiwania na dokument nie jest odgórnie ustalony. Jest on bowiem uzależniony od ilości pracy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Z pewnością nie jeden z Twoich znajomych otrzymał plastik niemal po tygodniu. Nic więc dziwnego, że martwisz się, gdy mija tydzień, a Ty nadal nie możesz wsiąść za kółko. Spokojnie, jeśli wniosłeś opłatę, a urząd nie ma żadnych zastrzeżeń, prawo jazdy do Ciebie dotrze. Tydzień to minimalny czas oczekiwania na prawo jazdy. Nie nastawiaj się jednak na to, że równo po 7 dniach będziesz mógł już jeździć samochodem.

Wiele osób, które dopiero co zdały egzamin na prawo jazdy, nie mogą wręcz doczekać się pierwszej podróży. Decydują się wówczas na sprawdzenie własnych umiejętności bez posiadanego dokumentu. Zdecydowanie rozsądniej jest jednak uzbroić się w cierpliwość i przeczekać jeszcze kilka dni. Choć faktycznie masz umiejętności, nie oznacza to, że sam arkusz od egzaminatora ma jakiekolwiek znaczenie. Jest to dokument wyłącznie dla Ciebie, nie stanowi więc żadnego dowodu dla urzędów czy funkcjonariuszy w razie gdybyś napotkał na swojej drodze kontrolę.

Jazda bez prawa jazdy może Cię słono kosztować. Już sama nauka i egzamin na prawo jazdy wiążą się z niemałym wydatkiem. Zastanów się więc czy kolejne 500 zł kary to dobry pomysł, gdy wystarczy poczekać do kilkunastu dni, gdy będziesz mógł już zgodnie z prawem poruszać się po drodze, dysponując aktualnym prawem jazdy.

Zdany egzamin na prawo jazdy co dalej? O tym nie zapominaj!

Proces starania się o prawo jazdy po zdanym egzaminie nie wydaje się wcale skomplikowany. Najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać, jest wniesienie opłaty oraz wizyta w Wydziale Komunikacji. Choć wydaje się to niewiele, w ogarniającej nas po zdanym egzaminie radości, możemy o tym po prostu zapomnieć.

Aby jak najszybciej móc szlifować swoje umiejętności na drodze, warto wnieść opłatę niemal zaraz po zdanym egzaminie. Dzięki temu czas oczekiwania na „plastik” nie będzie Ci się dłużył. Pierwsze miesiące po zdanym egzaminie mają szczególne znaczenie, bo to właśnie wtedy utrwalasz wiedzę zdobytą podczas nauki w szkole jazdy. Z pewnością ich nie utrwalisz, jeśli będziesz zwlekać z dopełnieniem wszystkich formalności.