Jazda bez przeglądu – jakie konsekwencje i mandat w 2023?

Twój samochód nie ma przeglądu, a Ty akurat potrzebujesz pilnie wyjechać? Kategorycznie Ci tego odradzamy. Pamiętaj, że brak przeglądu to nie tylko poważne ryzyko, że w Twoim pojeździe rozwija się niezauważenie potencjalnie niebezpieczna usterka, ale i możliwość nałożenia na Ciebie kar finansowych. Te zaś są naprawdę dotkliwe. W 2023 roku mandat za brak przeglądu wynieść może od 1.500 do 5.000 złotych, a zazwyczaj jest to dopiero początek problemów. 

Czym jest przegląd stanu technicznego pojazdu? 

Przegląd wykonywany w ramach okresowego badania stanu technicznego pojazdu pozwala ustalić, czy poszczególne elementy konstrukcji samochodu działają prawidłowo, a co za tym idzie – czy pojazd zapewnia właścicielowi odpowiednie bezpieczeństwo jazdy.  

Przegląd stanowi dokument potwierdzający możliwość poruszania się danym pojazdem po drogach publicznych – a co za tym idzie, jego posiadanie jest de facto obowiązkowe, jeśli pojazd ma być normalnie użytkowany.  

Kary za brak przeglądu są bardzo dotkliwe. Nie warto więc zwlekać z wykonaniem badania stanu technicznego pojazdu, a tym bardziej próbować go unikać. Koszty wykonania takiego badania są wielokrotnie mniejsze niż konsekwencje finansowe jego braku.  

Warto też pamiętać, że przekroczenie terminu przeglądu nawet o dzień oznaczać będzie, że dany pojazd straci możliwość poruszania się po drogach publicznych. To również generować będzie dodatkowe koszty, gdy zdecydujesz się przetransportować auto do stacji diagnostycznej. Sam zatem widzisz, że kwestię tę warto uregulować zatem jak najszybciej.  

Mandat za brak przeglądu w 2023 roku – kto musi zapłacić? 

Brak przeglądu technicznego najczęściej wykrywany jest podczas standardowej kontroli drogowej. O zjechanie na pobocze policja może poprosić Cię z wielu różnych względów — nawet wówczas, gdy jedziesz zupełnie prawidłowo. Nawet więc poprawna jazda nie uratuje Cię przed wykryciem braku przeglądu technicznego pojazdu. 

W takiej sytuacji  jazda bez przeglądu zakończy się dla Ciebie karą w wysokości co najmniej 1.500 złotych – górne widełki mandatu, jaki może nałożyć policja stanowi kwota 5.000 złotych. Nie są to zatem środki, na których wyrzucenie w błoto może sobie pozwolić większość z nas. Dla porównania standardowo koszt badania technicznego samochodu osobowego wynosi obecnie 99 złotych, natomiast samochodu z instalacją LPG – 162 złote. Mandat za brak przeglądu musi zapłacić każda osoba, która została przyłapana na jeździe bez ważnego badania technicznego. Niemniej jednak sam mandat to dopiero pierwsza kara, jaka zazwyczaj spotyka kierowców podróżujących samochodem bez ważnego badania technicznego. 

Jazda bez przeglądu a zatrzymanie dowodu rejestracyjnego 

Kolejną konsekwencją braku ważnego przeglądu jest bowiem zazwyczaj zatrzymanie przez policję dowodu rejestracyjnego danego pojazdu. Kierowca otrzymuje wówczas skierowanie na badania techniczne pojazdu, które powinien zrealizować w ciągu siedmiu dni. Dokument ten w żaden sposób nie zastępuje jednak dowodu rejestracyjnego, a co za tym idzie nie daje uprawnień do prowadzenia pojazdu na drogach publicznych. 

Pamiętaj, że jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, a nie zastosujesz się do skierowania i nie wykonasz badania technicznego w ciągu kolejnych 7 dni – wówczas Twój pojazd traktowany będzie jak każdy inny pojazd bez ważnego przeglądu. Ponieważ jazda bez przeglądu nie jest możliwa, chcąc wykonać badanie techniczne w przyszłości, dostarczyć będziesz musiał pojazd do najbliższej stacji diagnostycznej np. lawetą. To zaś wygeneruje dla Ciebie kolejne, często wysokie koszty. 

Pamiętaj też, pomimo tego, że obecnie nie masz obowiązku posiadania fizycznego dowodu rejestracyjnego w samochodzie, nic nie znaczy. Kara za brak przeglądu w postaci zablokowania dowodu rejestracyjnego odnotowywana jest również w CEPIK-u. Nie oszukasz więc systemu – przy kolejnej kontroli funkcjonariusze szybko zweryfikują, że podróżujesz nie tylko bez ważnego przeglądu, ale i bez dowodu rejestracyjnego.   

Co zrobić w przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez policję? 

Gdy policja zatrzyma dowód rejestracyjny z powodu braku ważnego przeglądu, zasadniczo zrobić możesz tylko jedno – dostarczyć swój pojazd do najbliższej stacji diagnostycznej i uzyskać pozytywny wynik kontroli. W takiej sytuacji otrzymasz specjalne zaświadczenie, dzięki któremu w ciągu najbliższych 30 dni Twój pojazd poruszać się będzie mógł po drogach. Jest to jednak tylko dokument tymczasowy.  

Co zrobić, jeśli jednak jest już za późno? Abyś mógł zostać wykreślonym z listy kierowców złapanych na poruszaniu się pojazdem bez ważnego przeglądu, a co za tym idzie anulować konsekwencje jazdy bez przeglądu, musisz wykonać jeszcze kilka kroków. Aby odzyskać dowód rejestracyjny musisz bowiem udać się do właściwego Wydziału Komunikacji. Tam możesz złożyć wniosek o jego zwrócenie. Nie wiążą się z tym żadne opłaty, a jeśli urząd ten posiada już Twój dokument (policja ma 7 dni na jego przekazanie), zostanie Ci on zwrócony w zamian za oryginał zaświadczenia ze stacji diagnostycznej i policyjne pokwitowanie. 

Jazda bez przeglądu a ubezpieczenie 

W naszym kraju polisa odpowiedzialności cywilnej jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Dotyczy ono również także tych samochodów, które nie posiadają ważnego przeglądu. Każde zarejestrowane auto po prostu musi mieć taką polisę. Co to oznacza dla Ciebie? Nawet jeśli mandat za brak przeglądu zostanie na Ciebie nałożony, taka polisa nadal będzie ważna. 

Jeśli więc spowodujesz wypadek nie posiadając ważnego przeglądu pojazdu – ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowania należnego ofierze wypadku z Twojej polisy odpowiedzialności cywilnej. Jeśli zaś to Ty staniesz się ofiarą wypadku lub kolizji kierując autem bez ważnego przeglądu – wówczas sprawa prezentuje się odrobinę inaczej. Odszkodowanie zostanie, co prawda, Ci wypłacone, jednak może ono zostać pomniejszone o ustaloną przez ubezpieczyciela kwotę. Może on bowiem uznać, że na powstanie szkody miał wpływ stan techniczny Twojego auta. 

Nieco inaczej sprawy mają się, jeśli chodzi o ubezpieczenie Autocasco (AC). W przeciwieństwie do polisy OC nie jest ono bowiem w naszym kraju polisą obowiązkową. Co to zatem oznacza dla Ciebie? Otóż tyle, że w treści Ogólnych Warunków Ubezpieczenia zazwyczaj zapisane jest postanowienie, że szkody dotyczące samochodów bez ważnych, aktualnych badań technicznych nie są obejmowane przez polisę. Jest to zapis zupełnie zgodny z prawem. Jeśli zastanawiasz się, czy dotyczy również Twojego ubezpieczyciela, zachęcamy Cię do sprawdzenia zapisów Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Bardzo prawdopodobne jednak, że odpowiedź na to pytanie jest pozytywna.   

Konsekwencje jazdy bez przeglądu są dotkliwe. Nie ryzykuj – koszt badania technicznego nie jest wysoki, a zapewni Ci bezpieczeństwo i spokój ducha.