Przegląd samochodu po terminie – czym grozi w 2023?

Przegląd samochodu po terminie to nie tragedia, ale może grozić przykrymi konsekwencjami finansowymi. Mając samochód warto zapisywać sobie czas, w którym należy wykonać kolejne badanie techniczne, ponieważ musi być ono sporządzane regularnie – raz w roku. Czym grozi przegląd auta po terminie? Jakich kar można się spodziewać? I jak dostać się do stacji diagnostycznej, jeśli samochód nie ma aktualnego przeglądu?  

Przegląd techniczny samochodu – jak często i gdzie należy go wykonywać?

Badanie techniczne pojazdu, nazywane przeglądem rejestracyjnym, to obowiązkowe badanie samochodu wykonywane w stacji diagnostycznej. Pozytywny wynik przeglądu potwierdza, że pojazd może bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym. W przeciwnym przypadku nie można poruszać się nim po drodze, ponieważ może on stwarzać zagrożenie dla innych użytkowników drogi. 

Badanie techniczne samochodu należy wykonywać raz w roku, w stacji kontroli pojazdów. Każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany, aby tego dopilnować, ponieważ za spóźnione badanie techniczne grożą kary, głównie w postaci mandatów. Jedynym wyjątkiem są nowe pojazdy, które pierwsze badanie mogą przejść po 3 latach od pierwszej rejestracji, kolejne po 2 latach, a dopiero następne co roku. Coroczny przegląd jest wymagany zarówno w przypadku samochodów na benzynę, jak i aut z instalacją gazową. Takie same zasady obowiązują samochody zabytkowe, które nadal poruszają się po drogach (np. w celach zarobkowych są wypożyczane na wesela i inne uroczystości). 

Podsumowując temat częstotliwości wymaganych przeglądów, terminy prezentują się następująco: 

  • stare samochody – co 12 miesięcy; 
  • nowe samochody – pierwszy przegląd po 3 latach od rejestracji pojazdu; 
  • samochody zabytkowe – jeżeli poruszają się po drogach, przegląd jest obowiązkowy co roku; samochody, które nie są używane, nie muszą przechodzić przeglądu. 

Czego dotyczy badanie techniczne pojazdu?

Przegląd rejestracyjny ma na celu sprawdzenie ogólnego stanu technicznego samochodu. Badanie składa się z kilku części. Rozpoczyna je identyfikacja pojazdu, która odbywa się przez sprawdzenie numeru VIN z dowodem rejestracyjnym samochodu. Jeśli wszystko się zgadza, można przejść do kontroli dodatkowego wyposażenia pojazdu, a następnie do oceny stanu technicznego wszystkich układów i podzespołów badanego samochodu. 

Badaniu podlega prawidłowe działanie takich podzespołów samochodu, jak:  

  • układ kierowniczy (badanie równomierności i siły hamowania); 
  • układ hamulcowy (zużycie drążków kierowniczych); 
  • układ wydechowy (emisja spalin, głośność); 
  • układ zawieszenia; 
  • układ nadwozia (stan szyb i elementów nośnych nadwozia); 
  • sprawność pasów bezpieczeństwa; 
  • weryfikacja oświetlenia; 
  • weryfikacja obowiązkowego wyposażenia (dostępność gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego); 
  • stan opon (głębokość bieżnika, równomierność zużycia); 
  • stan silnika. 

Cena przeglądu rejestracyjnego jest regulowana przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury i od kilku lat pozostaje na tym samym poziomie. Koszt badania technicznego samochodu osobowego o masie do 3,5 t to 99 zł. Odrobinę wyższa jest cena przeglądu samochodów z instalacją LPG/CNG i wynosi ona 162 zł. Co ważne – za badanie pojazdu płaci przed przeglądem i jest to opłata, która nie podlega zwrotom, nawet jeśli pojazd nie przejdzie przeglądu. 

Co grozi za przegląd auta po terminie?

Przegapienie daty kolejnego badania może przydarzyć się każdemu. Chwila nieuwagi, nieprzewidziany wyjazd, za dużo spraw na głowie. Wystarczy dzień, by przegapić datę kontroli. Przegląd po terminie niesie ze sobą kilka problemów, ponieważ nie wystarczy z opóźnieniem stawić się na stację po kolejną pieczątkę do dowodu rejestracyjnego. Jest to odrobinę bardziej skomplikowane, szczególnie w razie kontroli policyjnej. 

Jakie kary za przegląd auta po terminie? Przede wszystkim od początku 2023 roku przegląd samochodu po terminie będzie kosztował więcej. Spóźnialscy kierowcy zapłacą dwukrotność podstawowej ceny przeglądu, a w razie negatywnego wyniku kontroli, ostateczne opłaty mogą być jeszcze wyższe. Jeśli coś będzie trzeba naprawić, kierowca będzie musiał przetransportować samochód do mechanika, ponieść koszty naprawy, a następnie wrócić na stację diagnostyczną na kolejny przegląd, znów w wyższej cenie. 

Trzeba pamiętać, że nie można poruszać się samochodem bez przeglądu po drogach. Podwyższona opłata za przegląd samochodu obowiązuje kierowców, którzy spóźnią się z terminem przeglądu o więcej niż 30 dni. 

W razie kontroli policyjnej mandat za poruszanie się samochodem bez aktualnego przeglądu technicznego wynosi od 1500 do 5000 złotych. Takie stawki obowiązują od początku 2022 roku. Jeżeli policja podczas kontroli uzna, że samochód stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowcy grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego oraz odholowanie pojazdu na lawecie. 

Jak dojechać na przegląd bez aktualnego przeglądu pojazdu?

Żaden pojazd, który nie posiada aktualnego przeglądu technicznego, nie powinien poruszać się po drogach. Dlatego, jeśli zapomnimy o terminie badania, musimy dostarczyć na nie samochód w inny sposób. Po upływie ważności przeglądu jedynym wyjściem jest zamówienie lawety. 

W razie kontroli policji za brak przeglądu zapłaci się mandat, którego wartość może wynosić od 1500 do 5000 złotych. Dlaczego? Przepisy nie mają co do tego wątpliwości. Prowadzenie pojazdu, który nie jest dopuszczony do ruchu to wykroczenie. Dlatego, nawet jeśli pojazd jest w pełni sprawny, trzeba zamówić lawetę i w ten sposób przewieźć samochód na badanie techniczne. 

Jakie są inne problemy przy jeździe autem bez przeglądu?

Dużym problemem jest jeszcze jedna kwestia. Jeśli dojdzie do kolizji z udziałem samochodu, który nie jest dopuszczony do ruchu (czyli nie ma aktualnego przeglądu) ubezpieczenie może nie pokryć wszystkich szkód. Jeśli to auto bez przeglądu będzie poszkodowane, a odszkodowanie ma zostać wypłacone z ubezpieczenia innego pojazdu, ubezpieczyciel może łatwo udowodnić, że do zdarzenia doszło ze względu na stan techniczny pojazdu bez przeglądu. Wtedy odszkodowanie nie zostanie wypłacone w pełnej kwocie, a kierowca będzie zmuszony dokonać napraw na swój koszt, co oznacza kolejne wydatki, których można było uniknąć, gdyby kierowca dopilnował terminu przeglądu. 

Wykonywanie regularnie przeglądów pojazdu jest bardzo ważne. W przypadku samochodów używanych należy pamiętać o nim co dwanaście miesięcy. Warto zaznaczyć sobie datę w kalendarzu, aby uniknąć dodatkowych kosztów i we właściwym czasie udać się do stacji kontroli pojazdów. Stacja wykonująca badanie musi mieć odpowiednie uprawnienia, aby badanie było ważne, a samochód uzyskał kolejny wpis w dowodzie rejestracyjnym. 

Cena badania nie jest wysoka i wynosi tylko 99 złotych, za to kary za poruszanie się pojazdem, który nie jest dopuszczony do ruchu, mogą być zdecydowanie wyższe (wynoszą od 1500 do nawet 5000 złotych!). Spóźnialscy kierowcy zapłacą za przegląd podwójną stawkę, ale to nadal mniejszy problem niż mandat, który jest zdecydowanie bardziej dotkliwą karą.