Zniżki w OC – co musisz wiedzieć?

Masz OC i jeździsz bezszkodowo? Za każdy rok takiej jazdy otrzymasz od towarzystwa ubezpieczeniowego bonus w postaci 10% zniżki. Co najważniejsze – możesz zmieniać ubezpieczycieli, a twoje zniżki i tak nie przepadną, więc po kilku latach dojdziesz do maksymalnych 60%. Ba! Nawet 80%! A co jeśli spowodujesz szkodę? Za każdą ubezpieczyciel odbierze ci 10%. Proste? Byłoby…, ale niestety nie istnieje prawo, które reguluje system wyliczania zniżek w OC. Wiesz jak to wygląda w rzeczywistości?

Zniżki za bezszkodową jazdę – jak są wyliczane?

zbieranie znizek w ocRok po roku bez szkody i masz maksymalne zniżki w OC. Tylko co to znaczy maksymalne? W jednym towarzystwie (w zasadzie w większości towarzystw) będzie to 60%, w innym 70% (np. Proama), czy nawet 80% (Uniqa). Co najciekawsze – wcale to nie oznacza, że wypracujesz je po odpowiednio 6, 7 i 8 latach. Tutaj także wszystko zależy od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Już się troszkę skomplikowało, prawda? To może proste przykłady:

w MTU otrzymasz 60% zniżek w OC już po trzech latach bezszkodowej jazdy:

po 1 roku – 20%
po 2 roku – 40%
po 3 roku – 60%

A gdybyś tak zechciał po czwartym roku emigrować do innego towarzystwa? Pewnie myślisz, że zachowasz swoje 60%? No tak… może Proama spojrzy na nie przychylnym okiem i uzna zniżki z ostatniej polisy, ale już na przykład Aviva naliczy je od nowa, według własnych zasad i przyzna Ci tylko 45%, stosując zasadę:

1 rok – 20%
2 rok – 30%
3 rok – 40%
4 rok – 45%

Inne towarzystwo będzie jeszcze bardziej rygorystyczne i udzieli ci zniżek w wysokości 40% (np. za każdy rok po 10%).

Od razu uprzedzę: nawet jeśli dane towarzystwo przyzna ci maksymalne zniżki w OC czy też przeniesie je z poprzedniej polisy, nie jest to jednoznaczne z najtańszą ofertą na rynku. Przecież nie bez powodu przed zakupem OC ubezpieczyciele zasypują cię całą serią pytań o wiek, staż posiadania prawa jazdy lub rodzaj pojazdu.

Jeszcze inny przypadek: nawet jeśli w jednym towarzystwie nie uhonorują cię wysokimi zniżkami za bezszkodową jazdę, mogą ci przyznać dodatkowe bonusy marketingowe z bardzo różnych powodów, np.: za stan cywilny, wykonywany zawód, posiadanie niepełnoletnich dzieci czy też wybraną markę samochodu.

Do tej pory oburzała cię duża ilość pytań zadawanych przed zawarciem umowy OC? Wyrzucałeś wtedy z siebie zarzuty typu „Co jeszcze! Może mój numer buta?!” Zmień podejście. Być może odpowiedź nawet na jedno z dodatkowych pytań obniża cenę twojej polisy nawet o kilkanaście procent!

A jak to jest ze zwyżkami w OC po szkodzie?

zwyzki w ocTutaj również nie ma jednolitych zasad. Jedno tylko jest pewne – każdy ubezpieczyciel nie pozostanie obojętny na twoją „komunikacyjną wpadkę” i doliczy co nieco do ceny polisy. Ile dokładnie? Nie wiem, bo takich informacji po prostu nie uzyskam. Są to za każdym razem indywidualne wyliczenia składki.

Oficjalnie na polisie OC zostanie obniżona procentowa ilość wcześniejszych zniżek. W większości przypadków – za każdą szkodę po 10%. Są i tacy ubezpieczyciele (np. AXA, Proama, Allianz), którzy zabiorą ci po 20%. Jeszcze inni odejmą określoną ilość % w zależności od liczby twoich lat ubezpieczenia czy roku wystąpienia szkody (MTU, Benefia).

Kiedy i z czego możesz przenieść zniżki na OC samochodu osobowego?

Pozostawmy szkody komunikacyjne i powróćmy do przyjemniejszych spraw, czyli zniżek w OC…

Kiedy nie musisz startować od zera, pomimo zakupu pierwszej polisy na samochód osobowy?

Wiesz już, że firmy ubezpieczeniowe zawsze nagradzają bezszkodowych kierowców. A co, jeśli nim jesteś, ale nie możesz tego udokumentować za pomocą polisy OC z poprzednich lat? Na przykład umowę ubezpieczenia zawierał ktoś inny (twój współmałżonek lub pracodawca), a ty tylko korzystałeś z auta. Może nie ubezpieczałeś wcześniej samochodu osobowego lecz motocykl lub ciągnik, czy też mieszkałeś kilka lat za granicą i tam płaciłeś za OC?

Każdy z powyższych przykładów może być powodem przeniesienia zniżek na obecnie zawieraną umowę OC, pod warunkiem, że potrafisz go udokumentować.

Oto przykładowe towarzystwa, które honorują zniżki z:motocyklistka

  • jednośladów – Liberty Ubezpieczenia, Link4, MTU (także quady), You Can Drive (YCD), AXA,
  • ciągników – Liberty Ubezpieczenia, Link4, Proama, AXA, YCD,
  • aut służbowych – AVIVA, AXA,
  • zagranicy – YCD, AXA, Proama, Generali, Liberty Ubezpieczenia.

 

Większość ubezpieczycieli uwzględnia także zniżki współmałżonka. W takim przypadku trzeba zwykle załączyć do umowy OC pisemne oświadczenie małżonka ze zgodą na ich udzielenie i o wspólnocie majątkowej.

Nie licz zniżek – licz cenę OC!

Metoda liczenia zniżek i zwyżek w OC (oficjalnie nazywa się ją klasą bonus/malus) w poszczególnych towarzystwach zmienia się dość często, więc nie ma sensu abyś samodzielnie łamał sobie głowę i próbował wyliczyć ich wysokość. Zresztą jak już wspomniałam powyżej – sama procentowa ilość przyznanych zniżek nie oznacza najlepszej oferty.

Jeśli szukasz najtańszego OC, po prostu porównaj ceny OC kilkunastu firm, np. w internetowej porównywarce. Polecam oczywiście rankomat.pl. Równie precyzyjne wyliczenie zagwarantuje Ci porównywarka OC Ubezpieczamy-auto.pl. Zastanawiasz się jakim cudem zwykły system komputerowy nie pomyli się w wyliczeniu? Z prostego powodu – wszystkie informacje i zmiany taryf są na bieżąco do niego wprowadzane. Co istotne – ty wpisujesz do formularza wymagane informacje, a program komputerowy wybiera z niego odpowiednie dane i przypisuje je do właściwych taryf ubezpieczycieli.

Jeżeli mimo wszystko chcesz poznać dokładną wysokość swoich zniżek albo obawiasz się, że korzystając z kalkulatora źle określiłeś lata bezszkodowe czy zniżki z ostatniej polisy – zadzwoń na infolinię porównywarki. Każdy doradca ubezpieczeniowy nie tylko precyzyjnie wylicza zniżki, ale także orientuje się w nowinkach i promocjach oferowanych przez reprezentowane towarzystwa. Być może zaproponuje ci jeszcze dodatkowy rabat w OC w postaci kodu promocyjnego.