Zawodowe prawo jazdy – co należy o nim wiedzieć?

Prawo jazdy kategorii B jest najczęściej posiadaną kategorią przez kierowców. Nic dziwnego, bowiem dotyczy pojazdów osobowych. Jeżeli chcesz zostać kierowcą zawodowym, musisz zdać egzamin na inne kategorie oraz przejść dodatkowe szkolenia i badania.

kierowca zawodowy
Kierowca zawodowy to bardzo odpowiedzialny zawód. Prowadzenie pojazdów ciężarowych, przewożenie osób lub różnych niebezpiecznych ładunków wymaga starannego przygotowania. Czy trudno jest zostać kierowcą zawodowym? Jaki jest koszt tego przedsięwzięcia?

Kategorie prawa jazdy – co oprócz kat. B?

Wspomnieliśmy już kategorię B na pojazdy osobowe. Jakie są inne kategorie?

C – pojazd ciężarowy powyżej 3,5 t (od 21 lat)
C1 – pojazd ciężarowy powyżej 3,5 t
C1+E – zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 12 ton, który składa się z:
pojazdu, który ciągnie – pojazdy z kategorii C1
przyczepy (na przykład mała ciężarówka z przyczepą)
D – autobus
D1 – autobus przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu do 17 osób łącznie z kierowcą, o długości do 8 m (od 21 lat)
D1+E – D1 + przyczepa (od 21 lat)
D+E – autobus + przyczepa (od 24 lat)

Prawo jazdy kategorii B i C1 można uzyskać od 18 roku życia. Do zdobycia uprawnień na bardziej specjalistyczne pojazdy trzeba mieć ukończone 21 lub 24 lata (w przypadku autobusu).

Prawo jazdy na ciężarówkę nie wystarczy!

Jeżeli masz uprawnienia dzięki którym możesz prowadzić ciężarówki czy autobusy, nie oznacza to, że dostaniesz pracę jako kierowca zawodowy. Aby zostać kierowcą zawodowym należy mieć prawo jazdy zawodowe. Jest to dokument wydawany osobom, które ukończyły odpowiedni kurs i przeszły badania lekarskie i psychologiczne.

Kurs kwalifikacji

Jeżeli ukończyłeś 21 lat musisz udać się na kurs kwalifikacji przyspieszonej. Zakończy się on egzaminem państwowym. Jeżeli jeszcze nie ukończyłeś 21 lat, a posiadasz kategorie C, C+E, D, D+E, musisz zaliczyć kurs kwalifikacji wstępnej i zdać egzamin państwowy.

Kurs ADR

Aby poszerzyć swoje kwalifikacje, kierowca zawodowy może udać się na kurs ADR. Jeżeli kierowca zda egzamin państwowy, uzyska zaświadczenie umożliwiające przewożenie ADR, czyli materiałów niebezpiecznych w Polsce, jak i za granicą. Materiały niebezpieczne to np. substancje toksyczne, kwas, substancje żrące, materiały wybuchowe, palne, zakaźne.

Badania lekarskie i psychologiczne

Przed otrzymaniem zawodowego prawa jazdy, każdy kandydat jest zobligowany do przejścia badań lekarskich i psychologicznych. W skład badań wstępnych wchodzą m.in.: badania okulistyczne, neurologiczne, laryngologiczne oraz inne tj. badanie widzenia zmierzchowego, poziom glukozy, EKG. Natomiast badania psychologiczne mają pokazać, jak kierowca będzie zachowywał się w sytuacjach stresujących oraz zbadać jego osobowość i predyspozycje do bycia kierowcą zawodowym.

Prawo jazdy zawodowe – na 5 lat

Co 5 lat każdy kierowca zawodowy przed ukończeniem 60 r.ż. jest zobowiązany do odbycia szkolenia okresowego. W jego skład wchodzi 35 godzin teoretycznych, badania lekarskie i psychologiczne. Kierowcy po 60 r.ż. muszą częściej przystępować do szkolenia i przechodzić badania – co 30 miesięcy. Generuje to koszty, bowiem wymiana prawa jazdy kosztuje ok. 150 zł, szkolenie okresowe 400 zł, badania lekarskie 200 zł, badania psychologiczne 150 zł.

Ile kosztuje prawo jazdy zawodowe?

 • kurs kategorii C – ok. 2300 zł
 • kurs kategorii D – ok. 3000 zł (w zależności od posiadanej kategorii prawa jazdy)
 • kwalifikacja wstępna przyspieszona na przewóz rzeczy – 2100 zł
 • kwalifikacja wstępna przyspieszona na przewóz osób – 2100 zł
 • kurs ADR podstawowy – 450 zł
 • kurs ADR dodatkowy – przewóz materiałów w cysternach – 350 zł, przewóz materiałów niebezpiecznych klasy I, VII – 350 zł, napełnianie i opróżnianie zbiorników ciśnieniowych 650 zł
 • badania lekarskie – 200 zł
 • badania psychologiczne – 150 zł
 • wydanie prawa jazdy – ok. 150 zł

Razem ok. 10 000 zł. Suma jest zależna od tego czy chcesz od razu być kierowcą przewożącym ludzi, czy tylko ładunki.

Czy zawodowy kierowca płaci mniej za OC?

Kierowca zawodowy, mając doświadczenie w prowadzeniu specjalistycznych pojazdów i przewozie osób powinien stanowić mniejsze zagrożenie na drodze. Dla kierowców, którzy jeżdżą bezszkodowo i bezpiecznie, są korzystniejsze ceny OC. Czy tak jest z grupą kierowców zawodowych? W kalkulatorach przeliczających OC pojawia się pytanie o wykonywany zawód. Porównajmy składki OC:

 • mężczyzna 30 lat, woj. mazowieckie, 5 ostatnich lat bezszkodowych, fiat punto, 2001 r., 1.2 benzyna – składka po wpisaniu zawodu kierowcy – 525 zł, składka po wpisaniu innego zawodu – 548 zł
 • mężczyzna 50 lat, woj. małopolskie, 5 ostatnich lat bezszkodowych, skoda fabia, 1.2 benzyna, składka po wpisaniu zawodu kierowcy – 652 zł, składka po wpisaniu innego zawodu – 684 zł

Wynika z tego, że kierowcy zawodowi mogą liczyć na zakup tańszej polisy OC.

Podsumowanie

Otrzymanie zawodowego prawa jazdy jest wyzwaniem pochłaniającym czas, stres podczas kursów i egzaminów oraz pieniądze, bowiem koszt uzyskania uprawnień jest dość wysoki. Jednak jeżeli czujesz, że bycie kierowcą zawodowym to twój sposób na życie, rozpocznij kursy i ciesz się realizowaniem swoich celów.

 

(wpis gościnny)