Obowiązkową polisę OC musi wykupić każdy posiadacz pojazdu, którym porusza się po drogach. Ubezpieczenie AC jest dobrowolne, ale i droższe, więc nie każdy chętnie decyduje się na zawarcie takiej umowy. Może jednak nadejść moment, w którym stwierdzisz, że dodatkowa ochrona byłaby mile widziana. Co wtedy? Czy można dokupić AC do OC? Sprawdź!
Czym różni się AC od OC?
Różnica pomiędzy ubezpieczeniem OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej a AC, czyli autocasco tkwi przede wszystkim w konieczności ich wykupienia. W przypadku OC obowiązek jego posiadania reguluje ustawa o ubezpieczenia obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z jej zapisem każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do opłacenia składki za OC najpóźniej w dniu jego rejestracji. Z kolei polisa AC jest nieobowiązkowa. Każdy ma prawo dobrowolnie zawrzeć umowę na takie ubezpieczenie, ale nie jest do tego zmuszany. Za brak autocasco nie grożą też kary i konsekwencje prawne.
Poza tym AC różni się od OC zakresem ochrony. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni ubezpieczonego przed stratami finansowymi, gdyby zdarzyło się, że będzie sprawcą szkody. Wówczas z jego polisy ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy i odszkodowanie dla poszkodowanego. Natomiast polisa autocasco zabezpiecza ubezpieczonego przed ewentualnymi stratami, gdy na przykład:
- sam uszkodzi samochód w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia,
- auto zostanie skradzione, spalone lub zniszczone w wyniku aktów wandalizmu,
- ulegnie uszkodzeniu w wyniku niszczycielskiej siły natury.
Jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia AC?
Ostateczny zakres ubezpieczenia AC ustala indywidualnie każda firma ubezpieczeniowa. W jakich sytuacjach może zadziałać ważna polisa autocasco? Oto kilka życiowych przykładów.
- Kuna przegryzła kable w
- Złamane przez wiatr drzewo zniszczyło auto.
- Przednia szyba pojazdu została uszkodzona przez kamień, który wypadł spod kół innego pojazdu.
- Samochód został uszkodzony w wyniku bezpośrednich skutków burzy, gradu lub powodzi.
- Podczas parkowania uderzyłeś w słupek oddzielający miejsca parkingowe i uszkodziłeś lampę.
- Nieznany sprawca urwał lusterka w Twoim aucie.
- Twój samochód został w nocy skradziony z parkingu pod blokiem.
Warto zapoznać się ze szczegółami Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) wybranego ubezpieczyciela, aby poznać pełen zakres oferowanego autocasco.
Czy można dokupić AC do OC?
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. W przypadku AC nie trzeba od razu decydować się na jego zakup. Niektórzy mogą się zastanawiać, czy możliwe jest późniejsze dokupienie AC do OC. Przyjrzyj się poniższej sytuacji.
Pani Anna od 5 lat jest właścicielką samochodu, na który wykupuje tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC. Auto trzymała na parkingu strzeżonym, rzadko nim jeździła, bo pracowała zdalnie. Jednak dwa miesiące temu sytuacja się zmieniła. Pani Anna musiała zmienić pracę i przeprowadzić się do innego miasta. Teraz parkuje samochód pod blokiem, a do tego codziennie pokonuje 20 km w jedną stronę na dojazdy do i z pracy. Dlatego zastanawia się, czy może dokupić AC do aktualnej polisy OC.
Oczywiście pani Anna oraz każda inna osoba może dokupić autocasco. Nie ma powodu, dla którego ubezpieczyciel miałby się nie zgodzić na zawarcie dodatkowej umowy na ubezpieczenie AC. Właściciel ubezpieczanego pojazdu musi jednak liczyć się z tym, że za odrębnie podpisaną polisę zapłaci więcej, a poza tym okres jej obowiązywania raczej nie pokryje się z czasem trwania OC.
Dokupienie AC – jak wygląda sytuacja z okresem ochrony?
Przepisy nie nakazują, aby okres trwania polisy OC pokrywał się z czasem obowiązywania ubezpieczenia AC i kończył się w tym samym dniu. Oczywiście najwygodniej byłoby, gdyby kończyły się w tym samym terminie, ale nie zawsze jest to możliwe. Ubezpieczyciel ma prawo wyrazić zgodę na to, aby umowa autocasco została zawarta na okres krótszy niż rok, ale należy tę kwestię uzgodnić indywidualnie.
Poza tym nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferują polisę AC na okres krótszy niż rok. Zazwyczaj chętniej zawierają umowy na 12 miesięcy, ponieważ jest to dla nich bardziej opłacalne. Dlatego przy analizowaniu ofert ubezpieczeń autocasco, warto sprawdzić, czy ubezpieczyciel umożliwia skorzystanie z oferty krótkoterminowej. Wówczas taka umowa zawierana jest na krótki okres np. 30 lub 60 dni.
Czy opłaca się dokupić AC do ważnego OC?
Kwestia opłacalności dokupienia AC uzależniona jest przede wszystkim od sytuacji, w której się znajdujesz. Jeżeli na przykład wyjeżdżasz własnym samochodem na zagraniczne wakacje, a nie masz pakietu AC, warto poszukać oferty krótkoterminowej. Jeżeli tak jak wspomniana wcześniej pani Anna zmieniasz miejsce parkowania pojazdu na niechronione, również warto rozważyć dokupienie AC.
Takich sytuacji może być wiele, ale musisz mieć na uwadze, że za kupioną później polisę autocasco zapłacisz więcej niż podczas wybierania od razu pakietu OC z AC. Wówczas możesz liczyć na zniżki i promocyjne oferty.
Czy można dokupić AC u innego ubezpieczyciela niż OC?
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby właściciel pojazdu posiadał oddzielne umowy dla OC i AC w dwóch różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Mimo wykupionej polisy OC u jednego ubezpieczyciela można dokupić autocasco u innego. Jednak problemem może być pilnowanie daty zakończenia trwania umów.
Jeżeli polisa OC wygaśnie wcześniej niż AC, kierowca będzie musiał zdecydować, czy decyduje się na ponowne podpisanie osobnej umowy na obowiązkowe ubezpieczenie, czy wybiera pakiet OC + AC. W przypadku wybrania pierwszej opcji będzie kontynuował rozbieżne okresy trwania umów. Z kolei druga możliwość wiąże się z opłacaniem podwójnej składki autocasco do końca obowiązywania wciąż ważnej umowy. Potem będzie płacił tylko składki pakietu OC i AC, którego umowy skończą obowiązywać w tym samym dniu.
Masz do wyboru długoterminowe lub krótkoterminowe ubezpieczenie AC, które jest polisą dobrowolną. W każdej chwili możesz ją dokupić, ale bardziej opłacalne jest skorzystanie z pakietu OC i AC.