Dopisanie współwłaściciela do ubezpieczenia – czy skomplikowane?

Jednym ze sposobów obniżenia składki OC jest wpisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela, który ma długą i bezszkodową historię ubezpieczenia. Jednak może to mieć również niekorzystne dla kierowcy konsekwencje.

współwłasność auta

Opcja dopisania współwłaściciela do OC jest z pewnością korzystna dla wszystkich, którzy po raz pierwszy ubezpieczają samochód, ponieważ mogą korzystać ze zniżek współwłaściciela. Jednak zanim dopiszemy kogoś do ubezpieczenia OC, musimy dokonać szeregu formalności – począwszy od sporządzenia umowy, poprzez wizyty w urzędzie skarbowym i wydziale komunikacji, a skończywszy na poinformowaniu towarzystwa ubezpieczeniowego o zmianie danych.

Niższe OC z doświadczonym współwłaścicielem

Pierwszym i najczęstszym powodem współwłasności pojazdów jest korzystanie ze zniżek drugiej osoby. Szczególnie zainteresowani takim rozwiązaniem są młodzi kierowcy, którzy nie dość że mają zwyżkę za swój młody wiek, to jeszcze nie posiadają żadnej historii ubezpieczenia. Zdarza się, że takie osoby najpierw kupują samochód tylko na siebie, ale gdy okazuje się, że koszt ubezpieczenia OC jest duży, dopisują współwłaściciela, który posiada już wypracowane zniżki.

Gromadzenie zniżek

Rodzice ustanawiają także młode osoby współwłaścicielami np. skuterów czy ciągników. Dzięki temu, przez kolejne lata nabywają oni zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy. Cena za ubezpieczenie takich pojazdów jest zazwyczaj bardzo niska, więc zwyżka za wiek jest prawie nieodczuwalna. Natomiast po kilku latach, gdy młody kierowca kupuje swój pierwszy samochód, wypracowane wcześniej zniżki mogą zostać przeniesione na OC jego pojazdu.

Uwaga! Nie wszystkie towarzystwa akceptują zniżki za skuter czy ciągnik podczas wyliczania składki OC na samochód.

Jak dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego?

  1. Przygotuj umowę

Jeżeli chcesz dopisać współwłaściciela do OC, najpierw spisz z nim umowę sprzedaży części pojazdu lub umowę darowizny części pojazdu (darowizna będzie korzystniejsza, jeżeli jest to osoba bliska, z tzw. I grupy podatkowej).

Umowa powinna zawierać następujące dane:

  • imię, nazwisko, adres, pesel sprzedającego lub obdarowującego, kupującego lub obdarowanego,
  • numer rej., VIN pojazdu, markę, model, rok produkcji,
  • kwotę sprzedaży lub wartość przedmiotu darowizny, datę sprzedaży lub darowizny.

2. Sprawdź, czy będziesz zwolniony z podatku

Jeżeli kwota sprzedaży była wyższa niż 1000 zł, należy w ciągu 14 dni udać się do Urzędu Skarbowego i wnieść opłatę podatkową. Jest to 2% wartości zakupu. Jeżeli jednak wartość pojazdu była niższa niż 1000 zł, nabywca jest zwolniony z podatku.

Podatku nie trzeba także płacić, jeśli osoba obdarowana jest członkiem najbliższej rodziny darczyńcy. W przypadku najbliższych osób kwota wolna od podatku to 9637 zł.

3. Dopisz współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego

W ciągu 30 dni od sporządzenia umowy (sprzedaży lub darowizny) należy udać się do właściwego miejscu zamieszkania Wydziału Komunikacji i zgłosić współwłasność auta.

Należy zabrać ze sobą:

  • dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (o ile została wydana),
  • umowę darowizny lub sprzedaży,
  • wypełniony wniosek o dopisanie współwłaściciela.

Pamiętaj, że wszyscy właściciele samochodu powinni udać się do Wydziału Komunikacji. Jeżeli jeden z nich nie ma takiej możliwości, powinien napisać odpowiednie pełnomocnictwo.
Na podstawie złożonych dokumentów, urzędnik wpisze nowego współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Dobra informacja jest taka, że za dopisanie współwłaściciela nie jest pobierana żadna opłata, chyba że należy wymienić dowód rejestracyjny. Wtedy koszt wynosi 54,5 zł oraz 17 zł opłaty skarbowej.

Zgłoszenie współwłaściciela do ubezpieczenia OC

O przekazaniu części samochodu innej osobie należy zawiadomić swojego ubezpieczyciela. Zazwyczaj wystarczy przesłać do niego kopię umowy sprzedaży lub darowizny (takie zgłoszenie może trafić do towarzystwa także przed przerejestrowaniem auta).

Warto pamiętać, że ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki (w zależności od zasad wewnętrznych). Jeżeli współwłaścicielem jest osoba młoda lub “szkodowa”, istnieje większe ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. Towarzystwo może więc żądać wyższej składki, ale tylko od dnia zmiany własności do końca trwania polisy.

Uwaga! Niektóre towarzystwa nie rekalkulują składki i koszt polisy OC po dopisaniu współwłaściciela nie ulega zmianie.

Jak dodać współwłasność do pojazdu jeszcze nie przerejestrowanego?

Jesteś młodym kierowcą, kupiłeś samochód tylko na siebie i okazało się, że będziesz płacić bardzo wysoką składkę OC? Możesz jeszcze przed przerejestrowaniem pojazdu dopisać do ubezpieczenia współwłaściciela. Wystarczy sporządzić umowę sprzedaży lub darowizny z osobą, która zgodzi się być współwłaścicielem. Podczas rejestracji pojazdu w Wydziale Komunikacji okażesz dwie umowy, swoją oraz dotyczącą przekazania własności części pojazdu i w dowodzie zostaną zapisane dane dwóch osób.

Konsekwencje dopisania współwłaściciela

Jeżeli jesteś doświadczonym kierowcą i z Twoich zniżek korzysta młoda osoba, powinieneś liczyć się z pewnymi konsekwencjami swojej decyzji. Jeżeli młody kierowca spowoduje kolizję lub wypadek, to podczas ubezpieczania Twojego auta zapłacisz zwyżkę. Szkoda, pomimo, że to nie Ty ją spowodowałeś, zapisze się także w Twojej historii OC.

Jesteś współwłaścicielem pojazdu – masz obowiązki!

Ewentualna zwyżka za szkodę nie jest jedyną konsekwencją posiadania współwłasności pojazdu. Jeżeli zostaniesz współwłaścicielem, będzie spoczywał na Tobie obowiązek opłacania OC, robienia przeglądu itp.
Po sprzedaży pojazdu zyski mogą zostać podzielone zgodnie z częścią własności każdego właściciela, nawet wtedy, gdy tylko jeden z nich zapłacił faktycznie za samochód.

Dopisanie współwłaściciela a AC

Jeżeli pojazd jest ubezpieczony w ramach dobrowolnego AC, ubezpieczyciel może zrekalkulować również tę składkę. Towarzystwo podniesie prawdopodobnie cenę polisy, jeśli dopiszemy do ubezpieczenia młodą osobę. Poza tym, wiele towarzystw ubezpieczeniowych ustala udział własny przy ewentualnej szkodzie z AC, jeżeli spowoduje ją osoba, która nie ukończyła 25 lat. Zanim więc ustanowisz współwłasność auta, sprawdź zapisy OWU (ogólnych warunków ubezpieczenia) w swoim towarzystwie.

 

wpis gościnny

  • ForumSamochodowe.pl

    Najprościej poprzez umowę darowizny dopiszemy kolejnego współwłaściciela do DR.