Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia OC i AC – jak je uzyskać?

Podstawowe ubezpieczenie OC pojazdu jest prawnie wymagane i zapewnia pewną ochronę finansową w razie wypadku. Polisa autocasco AC jest dobrowolna, ale równie ważna. Posiadanie zaświadczenia o ich przebiegu może przydać się, jeśli planujesz zakup nowej polisy lub chcesz zmienić ubezpieczyciela. Jak je uzyskać? Dowiedz się więcej.

Ubezpieczenia OC i AC – jaka jest różnica?

Ubezpieczenie samochodu OC to umowa między Tobą a firmą ubezpieczeniową, która chroni Cię przed stratami finansowymi w razie uczestniczenia w wypadku. Wówczas pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela pokrywają szkody osoby przez Ciebie poszkodowanej. Jest ono obowiązkowe i jazda bez ważnej polisy OC grozi mandatem.

Z kolei ubezpieczenie AC ma formę dobrowolną, a odszkodowanie z niego wypłacone likwiduje szkody własne. Zabezpiecza również na wypadek innych nieprzewidzianych zdarzeń np. związanych z aktami wandalizmu, kradzieżą lub niszczycielską siłą pogody bądź działaniem zwierząt.

Co zawiera zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia?

Zarówno w przypadku zawarcia polisy OC, jak i AC poświadczeniem jest zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia. Jest to w zasadzie kompendium wiedzy na temat Twojej historii ubezpieczeniowej. Taki dokument zawiera szczegółowe dane na temat wykupionej polisy w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Wśród nich znajdują się dane takie jak:

 • imię i nazwisko oraz adres zamieszkania właściciela pojazdu,
 • szczegółowe informacje o pojeździe: marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny,
 • okres, na jaki zawarto polisę w danym towarzystwie,
 • rodzaje i daty zgłoszony szkód, które zlikwidowano w ramach obowiązującej umowy na ubezpieczenie OC lub AC.

Kto może wnioskować o wydanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia?

Wydanie takiego zaświadczenia przysługuje zarówno jedynemu właścicielowi pojazdu, jak i jego współwłaścicielom. Jeśli więc w dowodzie rejestracyjnym znajduje się dwóch posiadaczy samochodu, każdy z nich ma prawo ubiegać się o przedstawienie takiego dokumentu. Czasami w polisie wpisani są również dodatkowi kierowcy danego pojazdu, którzy w ten sposób „zapracowują” sobie na zniżki. Jednak bez wpisu w dowodzie rejestracyjnym nie są oni traktowani jako pełnoprawni współwłaściciela auta. Dlatego nie mają prawa do uzyskania pożądanego zaświadczenia. O jego wydanie mogą zatem wnioskować tylko właściciele.

Kiedy przydaje się zaświadczenie o OC i AC?

Dokument ten jest przede wszystkim niezbędny, gdy chcesz kupić nową polisę. Z racji tego, że zawiera całą historię przebiegu ubezpieczenia, jest to kompendium wiedzy dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Pozwala ustalić wysokość składki i naliczyć ewentualne zniżki, jeśli w czasie poprzednich polis nie było żadnych szkód. Kiedy jednak w zaświadczeniu pojawią się informacje o szkodach z OC lub AC w ciągu ostatnich 5 lat, składka może wzrosnąć. Dlatego jazda bez wypadków i innych wydarzeń jest korzystna nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale i finansowych.

Skąd pozyskać taki dokument?

O uzyskanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia OC lub AC warto ubiegać się zawsze, gdy wypowiadasz umowę zawartą w danym towarzystwie i zmieniasz ubezpieczyciela. Wówczas firma ubezpieczeniowa przedstawi Ci dokument z informacjami, które dotyczą okresu, w jakim pojazd podlegał polisie. O takie zaświadczenie wnioskuj zawsze i przechowuj razem z pozostałą dokumentacją samochodu. Zgromadzisz wtedy historię przebiegu ubezpieczenia od A do Z.

Jak uzyskać taki dokument w towarzystwie ubezpieczeniowym? Należy wypełnić formularz, który zazwyczaj można pobrać i wydrukować ze strony internetowej ubezpieczyciela, a następnie wysłać listem lub złożyć osobiście w jednej z filii. Można też przesłać wypełniony wniosek drogą elektroniczną na adres e-mail danego towarzystwa.

Co zawiera wniosek o wydanie zaświadczenia przebiegu ubezpieczenia?

Formularz, który musisz wypełnić, składając wniosek o wydanie zaświadczenia o historii ubezpieczenia pojazdu, może się różnić w zależności od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednak większość znanych firm takich jak PZU, Warta, Uniqa czy Link4 ma te same wymagania, w których należy podać:

 • imię i nazwisko,
 • numer PESEL,
 • adres zamieszkania (ulica, numer domu i mieszkania oraz kod pocztowy i miejscowość),
 • seria i numer polisy,
 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • numer telefonu,
 • adres e-mail.

Wniosek należy podpisać własnoręcznie i wysłać lub złożyć u ubezpieczyciela. Wydanie zaświadczenia trwa zazwyczaj od kilku dni do 2-3 tygodni.

Czy można uzyskać zaświadczenie OC/AC „od ręki”?

Warto wiedzieć, że o zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego nie trzeba ubiegać się tylko u ubezpieczyciela. Można to zrobić także przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wówczas taki dokument można uzyskać od ręki przez stronę internetową. Co trzeba zrobić? Oto przewodnik krok po kroku:

 1. Wejdź na stronę UFG: www.ufg.pl
 2. Kliknij w zakładkę „Baza OC i AC”.
 3. Przejdź do sekcji Narzędzia”, a następnie do „Przebieg ubezpieczenia OC i AC”.
 4. Jeśli nie posiadasz konta w serwisie, zarejestruj się.
 5. Po zalogowaniu na utworzone konto możesz samodzielnie wygenerować raport, w którym znajdą się informacje o przebiegu ubezpieczeń komunikacyjnych.
UFG - screen strony o przebiegu ubezpieczenia OC i AC
UFG – screen strony na której znajdziemy informacje o przebiegu ubezpieczenia OC i AC

 

Tak wygenerowany dokument jest równie ważny jak ten uzyskany bezpośrednio od towarzystwa ubezpieczeniowego. Zawiera dane nie tylko o polisach OC i AC, ale także przebiegu szkód.

UFG umożliwia również złożenie wniosku w formie papierowej. Wzór formularza dostępny jest na stronie funduszu. Należy go wydrukować, wypełnić, podpisać i wysłać pocztą na adres siedziby UFG w Warszawie. List z zaświadczeniem otrzymasz w ciągu 15 dni.

Jak widzisz, uzyskanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego nie jest skomplikowanym procesem. Wystarczy wypełnić jeden dokument, by zostać posiadaczem bardzo ważnego dokumentu. Aha – i nie zapomnij sprawdzać ważności ubezpieczenia OC i kontrolować jego ciągłości! Bez niego nie masz prawa poruszać się pojazdem po drogach.