Wymiana prawa jazdy po ślubie – czy jest wymagana? Ile kosztuje?

Gdy po ślubie opadną już emocje, przyjdzie w końcu czas, by zająć się wszystkimi formalnościami. Kobiety, które nie przejęły nazwiska po mężu, nie muszą martwić się wieloma zmianami. Jednak te, które mają już inne nazwisko, muszą zadbać o to, aby wszystkie posiadane dokumenty były aktualne i zgodne – w tym także dokument prawa jazdy. Jak dokonać formalności związanych z tą zmianą?

Wymiana prawa jazdy po ślubie – kiedy jest konieczna?

Nie w każdym przypadku ślub musi oznaczać konieczność wyrabiania nowych dokumentów, takich jak np. prawo jazdy. Unikniesz wszystkich formalności z tym związanych, jeśli nie przejmiesz nazwiska po swoim partnerze. Najczęściej jednak kobiety decydują się na zmianę nazwiska, a wraz z nią na wymianę dokumentów takich jak:

  • Prawo jazdy,
  • Dowód osobisty,
  • Paszport.

Niemal wszędzie tam, gdzie pojawia się Twoje panieńskie nazwisko, konieczne będą zmiany.

Po ślubie nadal masz swoje panieńskie nazwisko, jednak zmieniłaś adres zamieszkania? Spokojnie w tym przypadku nie musisz składać wniosku o wydanie nowego dokumentu. Od pewnego czasu na polskim prawie jazdy nie widnieje informacja o aktualnym adresie zamieszkania.

Wymiana prawa jazdy po zmianie nazwiska – jak jej dokonać?

Wiele osób z zamiarem wymiany prawa jazdy błędnie udaje się do Wydziału Komunikacji. Choć taki tok rozumowania jest w pełni zrozumiały, nie jest to właściwa instytucja zajmująca się takimi sprawami. W celu złożenia wniosku o wydanie nowego dokumentu musisz udać się do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania Urzędu Miasta.

Twoja wizyta nie będzie jednak obowiązkowa, aż do momentu odebrania dokumentu, kiedy zdecydujesz się na złożeniu wniosku przez internet. Możesz także upoważnić bliską Ci osobę do dokonania formalności za Ciebie.

Zmiana nazwiska w prawie jazdy – ile masz na nią czasu?

Znasz już odpowiedź na pytanie – czy po zmianie nazwiska trzeba wymienić prawo jazdy. Ile jednak masz czasu na dokonanie wszystkich formalności. Przepisy przewidują na to 30 dni od momentu, w którym Twoje dane uległy zmianie. Nie zwlekaj jednak z tym do ostatniej chwili.

Na otrzymanie nowego dokumentu będziesz musiał poczekać w zależności od terminów w konkretnym urzędzie. Nie oznacza to jednak, że na ten okres jesteś uziemiona. Możesz poruszać się samochodem tak jak dotychczas, bez obaw o jakiekolwiek konsekwencje.

Zmiana nazwiska w prawie jazdy – dokumenty wymagane przy składaniu wniosku

Wniosek to nie jedyny dokument, o który poprosi Cię pracownik Urzędu Miasta. Oprócz tego prawidłowo wypełnionego formularza musisz także mieć przy sobie:

  • Aktualne zdjęcie, które będzie widniało na nowym dokumencie,
  • Dowód osobisty,
  • Dotychczasowe prawo jazdy,
  • Dowód wniesienia opłaty.

Przed wizytą w Urzędzie Miasta warto przyjrzeć się dokładnie swojemu dotychczasowemu dokumentowi i sprawdzić do kiedy jest ono ważne. Koniec ważności oznacza konieczność badań lekarskich. Może się więc okazać, że zmiana nazwiska to doskonała okazja do ponownego wykonania badań lekarskich. Dzięki temu możesz uniknąć dwukrotnej zmiany dokumentów w krótkim odstępie czasu. Nowe badania lekarskie oznaczają bowiem wymianę prawa jazdy na nowe.

Wymiana prawa jazdy po ślubie – ile będzie Cię kosztować?

Za wymianę prawa jazdy na nowe zapłacisz 100,50 zł. Jest to cena obowiązująca w całej Polsce. W każdym Urzędzie Miasta kierowcy płacą więc tyle samo. Dowód wniesienia opłaty jest niezbędny do złożenia formularzu o wydanie nowego dokumentu. W większości przypadków opłatę możesz dokonać podczas wizyty w urzędzie – w specjalnym okienku, które znajdziesz w budynku. Możesz także dokonać przelew tradycyjny lub elektroniczny, pamiętając jednak o konieczności dołączenia do formularza dokumentu potwierdzającego wniesioną opłatę.

Choć w każdym regionie polski za samą wymianę prawa jazdy zapłacisz taką samą kwotę, w niektórych przypadkach może zostać ona powiększona o dodatkową opłatę. Dotyczy to sytuacji, w których termin Twojego badania lekarskiego wygasa. Wizyta u lekarza i uzyskanie orzeczenia to dodatkowy koszt 200 zł.

Wymiana prawa jazdy po zmianie nazwiska – czy to jedyny dokument, który musisz wymienić?

Wiesz już, że zmiana nazwiska po ślubie oznacza konieczność wyrobienia nowych dokumentów. Dowiedziałaś się, że są nimi najczęściej: dowód osobisty, paszport i prawo jazdy. Ten ostatni nie jest jednak jedynym związanym z Twoim samochodem dokumentem, który będzie podlegał wymianie.

Oprócz prawa jazdy musisz także pamiętać o wymianie dowodu rejestracyjnego. W końcu jeśli jesteś właścicielką pojazdu, a w dokumencie tym widnieje Twoje panieńskie nazwisko, podane dane są nieaktualne. Jak wymienić dowód rejestracyjny?

W tym przypadku placówką, do której musisz się wybrać, jest już Wydział Komunikacji. To właśnie w nim składasz odpowiedni wniosek, wraz z potwierdzeniem dokonania wymaganej opłaty. W tym przypadku wynosi ona nieco mniej – 54,50 zł. Opłaty także możesz dokonać w placówce podczas wypełniania wymaganego formularza. Na jego złożenie – tak samo jak w przypadku prawa jazdy – masz 30 dni.

O wizycie w Wydziale Komunikacji musisz pamiętać nie tylko wtedy, gdy jesteś właścicielem samochodu. Także na osobie będącej współwłaścicielem i zmieniającej nazwisko leży obowiązek dokonania zmian w dowodzie rejestracyjnym.

Wszelkie formalności po zmianie nazwiska warto dokonywać jak najszybciej. Choć 30 dni może wydawać się długim okresem, w praktyce czas ten szybko przemija, w szczególności jeśli po uroczystości ślubnej od razu pakujesz się w podróż poślubną. O spoczywającym na nas obowiązku warto wówczas pomyśleć jeszcze przed tym ważnym dla nas dniem. Może warto upoważnić bliską nam osobę, która będzie mogła zająć się wszystkimi formalnościami, podczas gdy my sami będziemy w podróży? Zdecydowanie nie warto liczyć na to, że zmiany naszych danych nie pozostaną niezauważone. Instytucje takie jak chociażby Wydział Komunikacji szybko wykryją nieścisłości w posiadanych przez nas dokumentach – podobnie jak funkcjonariusze podczas zwykłej kontroli drogowej.