Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy – ile zapłacisz za polisę?

Kupiłeś samochód, chociaż nie posiadasz prawa jazdy. Do czasu otrzymania odpowiednich uprawnień, będzie nim kierował twój partner. Postanawiasz zostać jego jedynym właścicielem i samodzielnie go ubezpieczyć. Jak do kwestii OC podejdą ubezpieczyciele? Czy za swoją niezależność przyjdzie ci słono zapłacić?

kalkulator składki oc

Nie ma przeciwwskazań prawnych, aby osoba bez prawa jazdy kupiła samochód i była jego właścicielem. Jednak z oczywistych powodów, nie będzie ona mogła nim kierować. Podczas zawierania umowy OC, towarzystwo ubezpieczeniowe zapyta o głównego użytkownika pojazdu. Zastanów się dobrze kogo nim mianujesz, bo cena polisy będzie zależeć także od niego.

Ile będzie kosztować OC dla właściciela pojazdu bez prawa jazdy?

Zakup ubezpieczenia OC przez osobę bez uprawnień do kierowania pojazdem może być kosztowny. Szczególnie, jeśli wcześniej:

 • nie była współwłaścicielem innego pojazdu;
 • nie ubezpieczała innego samochodu samodzielnie;
 • nie jest współmałżonkiem osoby z wysokimi zniżkami (wówczas byłaby szansa na skorzystanie ze zniżek współmałżonka).

Historia ubezpieczenia to nie jedyny czynnik, który kształtuje cenę polisy OC. Duże znaczenie ma również to, kto jest głównym użytkownikiem auta. Dla towarzystw ubezpieczeniowych najważniejszy będzie jego wiek i staż posiadania prawa jazdy.

Jak kształtują się ceny OC dla 40-letniego właściciela Citroena C4 z 2010 roku, bez prawa jazdy?

 • ustanawiając głównym kierowcą 18-letniego syna, który właśnie otrzymał uprawnienia do prowadzenia pojazdu, zapłaci za najtańsze OC 1563 zł (oferta Benefia);
 • przy założeniu, że samochód będzie użytkowany przez żonę właściciela, w tym samym wieku, ale z prawem jazdy od 20 lat, cena polisy OC zmniejszy się o 494 zł (oferta AXA za 1069 zł)*.

Kto płaci za OC, ten gromadzi zniżki

Nawet jeśli właściciel pojazdu nie posiada prawa jazdy, od pierwszego roku ubezpieczenia budowana jest jego historia w OC. Za każdy rok bezszkodowej jazdy otrzymuje on zniżki za bezszkodową jazdę, pomimo, że w rzeczywistości pracuje na nią główny użytkownik samochodu.

Co się stanie, jeśli pewnego dnia właściciel pojazdu uzyska prawo jazdy i zechce kupić polisę OC wyłącznie na siebie? Zachowa dotychczasowe zniżki, ale towarzystwo uwzględni równocześnie jego brak doświadczenia w roli kierowcy.

Główny użytkownik pojazdu bez prawa do zniżek

Dotychczasowy użytkownik auta nie będzie mógł zadeklarować wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę, gdy kupi własny samochód. Niestety – zniżki w OC są przypisane do pojazdu, nie do kierowcy. Zatem pozostanie mu budowanie własnej historii ubezpieczenia od zera.

Może jednak OC z współwłaścicielem?

Zakup polisy OC przez osobę bez prawa jazdy może być ryzykowny, ze względu na całkowitą zależność od użytkownika pojazdu. Z drugiej strony, kierowca niewiele zyskuje, ponieważ nie może gromadzić zniżek za bezszkodową jazdę. Warto więc brać pod uwagę możliwość ustanowienia współwłaścicielem głównego użytkownika pojazdu. Szczególnie, gdy jest to osoba z najbliższej rodziny. W ten sposób zarówno właściciel jak i współwłaściciel są odpowiedzialni za ewentualne szkody. Oboje też mogą gromadzić zniżki, a po pewnym czasie – przenieść je np. na OC innego pojazdu.

*Ceny OC aktualne na 13.07, wyliczone w porównywarce rankomat.pl

 • Dani “Watching” TV

  Witam 🙂
  a co w przypadku kiedy auto zakupiono w komisie na raty przez osobe bez prawa jazdy a ta osoba wyznaczyc chce uzytkownika z 11 letnim stażem za kierownica, jak to ma być wpisane w dowód rejestracyjny ? i jakie kroki podjąc żeby nie bylo pozniej problemów z wystawieniem OC ze znizkami.
  Czyli czy trzeba zawrzeć takze dane uzytkownika w dowodzie zakupu i w umowie komisyjnej? żeby pozniej nie bylo problemu wpisac go jako pierwszego w dowód rejestracyjny, a drugiego z kolei właściciela.

  • Stefania Stuglik

   Dzień dobry,
   jeżeli chcemy wyznaczyć wyłącznie użytkownika pojazdu, w umowie kupna/sprzedaży i dowodzie rejestracyjnym wpisujemy tylko dane właściciela auta (i współwłaścicieli, jeżeli tacy są). Dane użytkownika podajemy wyłącznie towarzystwu ubezpieczeniowemu. Na ich podstawie (plus informacji o właścicielu auta) zakład ubezpieczeń ocenia ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku i wycenia składkę.

   Proszę jednak pamiętać, że wiek i staż za kierownicą użytkownika pojazdu zostanie uwzględniony, ale jego zniżki za bezszkodową jazdę nie będą honorowane. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy ustanowimy go współwłaścicielem samochodu.

 • Alicja Gorzechowska

  Witam.
  Mam taki problem i nie wiem jak dalej.W grudniu zmarł mój mąż i zostało auto.W styczniu aktem notarialnym auto jest moje i córki. Córka chce zrobić na mnie darowiznę ale ja nie mam prawka czy córka będzie mogła korzystać z auta po przepisaniu na mnie.Jak powinnam ten problem rozwiązać proszę o radę.Pozdrawiam.

  • Stefania Stuglik

   Dzień dobry,
   będzie pani mogła bez problemu ubezpieczyć samochód tylko na siebie. Ubezpieczyciel zapyta jednak o jego użytkownika. A więc i tak trzeba będzie podać dane córki. I tutaj – bardzo ważna kwestia – jeżeli córka jest młodą osobą, cena polisy OC wzrośnie. Tak samo zresztą, jak wtedy, gdy będzie jego współwłaścicielką. Różnica polega jednak na tym, że będąc tylko użytkownikiem auta, Pani córka traci możliwość gromadzenia zniżek w OC (przypisuje się je wyłącznie do właścicieli). Może więc warto rozważyć kwestię pozostawienia własności auta Pani i córki?

 • No wpis bardzo fajnie napisany!

 • ForumSamochodowe.pl

  Właściciel może nie mieć prawa jazdy a zniżki na 60%: Właściciel pojazdu bez prawa jazdy.

 • Jacek Kacperczyk

  Che kupić auto a jeszcze niemam prawka opłaca brać się tylko na siebie i czy muszę użytkownika podawać skoro auto będzie stało . A jest okazja kupna auta które zawsze chciałem i cena jest zadowalająca proszę o odp na mail . kacper.bud82@gmail.com

 • Ja mam ubezpieczenie samochodu na siebie a jeździ nim mój mąż. Da się wszystko ogarnąć 🙂 Korzystne ubezpieczenie OC i AC znalazłam tutaj http://kompleksowaochrona.pl/ Wystarczy skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń samochodowych i wybrać najlepsze dla siebie.