Prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych 2022 – przepisy, zasady

Możliwość kierowania pojazdem zapewnia poczucie wolności i autonomii. Dzięki temu można spokojnie dotrzeć w wybrane miejsce bez proszenia innych o pomoc, marnowania czasu czy ograniczeń, które narzuca przewoźnik. Marzą o tym zwłaszcza osoby niepełnosprawne, które pragną samodzielnie wyruszyć w drogę. Teraz jest to możliwe. Dowiedz się, jak zrobić prawo jazdy w przypadku niepełnosprawności.

Według Światowej Organizacji Zdrowia niepełnosprawność jest to ograniczenie lub brak możliwości do wykonywania danej czynności w taki sam sposób lub w takim samym zakresie, jak zdrowy człowiek. Wielu osobom wydaje się, że w takim stanie nie można prowadzić samodzielnie pojazdu. Nic bardziej mylnego. Niepełnosprawność nie jest przeciwwskazaniem do otrzymania prawa jazdy. Jednak, żeby móc uzyskać pozwolenie na kierowanie samochodem, trzeba spełnić kilka warunków.

Prawo jazdy dla niepełnosprawnych – jakie warunki trzeba spełnić?

Osoby niepełnosprawne mają prawo uzyskać pozwolenie do samodzielnego prowadzenia pojazdu pod warunkiem, że mają dwie sprawne kończyny, z których jedna to ręka. Oznacza to, że brak jednej kończyny górnej nie pozbawia możliwości kierowania samochodem, choć może wymagać specjalnego przystosowania auta do potrzeb niepełnosprawnej osoby.

Oprócz tego każdy kandydat na kierowcę powinien:

  • umówić się na wizytę u lekarza i uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia auta,
  • zgłosić się do urzędu miejskiego do wydziału komunikacji z wnioskiem, dokumentem tożsamości np. dowodem osobistym, zdjęciem i orzeczeniem od lekarza,
  • założyć PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę, który stanowi formę elektronicznego dokumentu – tam znajdują się wszystkie informacje na temat prawa jazdy,
  • ukończyć teoretyczny i praktyczny kurs jazdy,
  • zdać egzamin na prawo jazdy zarówno w części teoretycznej, jak i praktycznej,
  • jeśli to konieczne, przystosować pojazd do swoich potrzeb.

Wiele osób zastanawia się, po co jest potrzebne orzeczenie lekarskie, skoro niepełnosprawność jest potwierdzona przez specjalistę. Medyk nie ocenia choroby, a sprawdza, czy nie towarzyszą jej inne dolegliwości, które mogłyby utrudniać prowadzenie pojazdu, np. opóźniać dynamikę ruchów lub osłabiać koncentrację. Dodatkowo lekarz zwraca także uwagę ogólną kondycję i upewnia się, że kandydat nie cierpi na choroby dyskwalifikujące go do uzyskania prawa jazdy.

Co ważne, w przypadku choroby postępującej specjalista może przedstawić pozytywne orzeczenie, ale tylko na określony czas. Po tym czasie kierowca ma obowiązek stawić się na kolejne badanie.

Prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych – kto może, a kto nie może uzyskać pozwolenia do prowadzenia samochodu?

Możliwość samodzielnego kierowania autem zależy przede wszystkim od stopnia i rodzaju niepełnosprawności. Dlatego, zanim zaczniesz szukać miejsca, gdzie można odbyć kurs jazdy, skontaktuj się z lekarzem i ustal, czy problemy nie pozbawiają Cię takiej możliwości.

Podczas badania specjalista zweryfikuje, czy istnieją przeciwwskazania do prowadzenia samochodem, a także wskaże na zaświadczeniu kody ograniczenia. Zastanawiasz się, co to jest? To specjalne oznaczenie, które określa, w jakich warunkach osoba niepełnosprawna może kierować pojazdem, nie stwarzając zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Kody ograniczenia mogą odnosić się do różnych obszarów, np. prowadzenia samochodu o określonych porach dnia lub konieczności dopasowania auta do potrzeb fizycznych.

Jednak lekarz może wystawić także negatywną opinię lekarską odnośnie do możliwości kierowania pojazdem.  Mogą ją otrzymać osoby cierpiące na schorzenia o ostrym przebiegu, skrajną ślepotę lub choroby psychiczne, które zaburzają prawidłową pracę mózgu. W tym gronie znajdują się także niepełnosprawni bez pary sprawnych kończyn, z których jedna to ręka.

Nauka jazdy dla niepełnosprawnych – gdzie można odbyć kurs?

Nauka jazdy powinna odbyć się w renomowanym ośrodku szkoleniowym. Trzeba odbyć min. 30 godzin zajęć teoretycznych i tyle samo godzin lekcji praktycznych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nabyłeś umiejętności potrzebne do prawidłowego i bezpiecznego poruszania się samochodem po drogach. Co więcej, zyskasz pewność, że zdasz egzamin śpiewająco. Niektórzy potrzebują więcej czasu na naukę, wtedy można wykupić dodatkowe „jazdy”.

Jednak osoba niepełnosprawna nie może udać się do przypadkowego ośrodka szkoleniowego, ponieważ nie każdy z nich dysponuje samochodem dostosowanym do potrzeb. Trzeba znaleźć szkołę, która dysponuje pojazdem wyposażonym w:

  • automatyczną skrzynią biegów,
  • gałkę na kierownicy ułatwiającą prowadzenie auta jedną ręką,
  • mechanizm umożliwiający ręczne sterowanie gazem i hamulcem.

Niestety w małych, lokalnych ośrodkach szkoleniowych zazwyczaj nie ma takich aut. Można je znaleźć głównie w firmach w dużych, wojewódzkich miastach. Ułatwieniem może być specjalna baza danych PIMOT zawierająca aktualne informacje na temat szkół nauki jazdy, które dysponują odpowiednio przygotowanymi pojazdami.

Dofinansowanie nauki jazdy dla niepełnoprawnych – jak uzyskać?

Osoby niepełnosprawne, które chcą zostać pełnoprawnymi kierowcami, napotykają na swojej drodze wiele trudności. Aby podejść do egzaminu, muszą nie tylko uzyskać pozytywne orzeczenie, ale także znaleźć odpowiedni ośrodek szkoleniowy, który często jest oddalony od miejsca zamieszkania o kilkadziesiąt kilometrów. Dodatkowo, aby podejść do egzaminu, są zmuszeni do wynajmu pojazdu ze szkoły nauki jazdy, ponieważ wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego nie dysponują własnymi autami.

Z uwagi na trudności na drodze do uzyskania prawa jazdy, jakie napotykają osoby z niepełnosprawnością, zdecydowano, że Ci kandydaci na kierowców są zwolnieni z opłat za egzamin. Można także ubiegać się o dofinansowanie kursu na prawo jazdy w ramach programu PFRON. Więcej informacji znajdziesz na www.sow.pfron.org.pl.

Każdy, także osoba niepełnosprawna, może być w pełni samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego i zyskać niezależność. Sprawdź!