Tablice próbne a ubezpieczenie OC

Sprowadzenie pojazdu z zagranicy wiąże się z pewnymi formalnościami, o których warto pamiętać. Kiedy wyrobić próbne tablice rejestracyjne, jakie ubezpieczenie OC wykupić i jak długo ważne są tablice próbne?

tablice próbne

Wydaje się, że każdy pojazd ma tablice rejestracyjne. Są jednak sytuacje, kiedy pojazd tablic nie posiada. Można się także spotkać z numerami rejestracyjnymi pisanymi na kartonie. Czy taki manewr jest zgodny z prawem? Nic bardziej mylnego! Pojazdem bez tablic rejestracyjnych nie można się poruszać. Co zrobić, jeżeli kupisz pojazd bez tablic, a nie chcesz korzystać z usługi lawety?

Kiedy możesz wyrobić próbne tablice rejestracyjne?

Pojazd, który został zakupiony za granicą i został tam wyrejestrowany, nie posiada formalnie żadnych tablic rejestracyjnych, mimo że może mieć doczepione stare numery z kraju pochodzenia. Wyjściem dla chcących poruszać się pojazdem jest wyrobienie tymczasowych tablic rejestracyjnych. Tablice te charakteryzują się czerwoną czcionką na białym tle. Koszt wyrobienia tablic w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania to około 80 zł.

Próbne tablice rejestracyjne wydaje się w przypadku zakupu pojazdu sprowadzonego z zagranicy, nie zarejestrowanego w żadnym kraju.

Aby otrzymać tymczasowe tablice rejestracyjne, niezbędne jest okazanie dokumentów:

  • dokument potwierdzający własność pojazdu (umowa sprzedaży, faktura),
  • zagraniczny dowód rejestracyjny,
  • potwierdzenie zapłaty akcyzy,
  • dokument potwierdzający opłatę celną lub informacja o numerze, miejscu i dacie odprawy celnej dla pojazdu zakupionego spoza granic Unii Europejskiej,
  • zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku,
  • dowód osobisty lub jeżeli reprezentujesz firmę – wydrukowany KRS.

Jest to ułatwienie dla kierowców, którzy kupią taki pojazd i od razu chcą go użytkować na polskich drogach. Problem może pojawić się wtedy, gdy chcesz kupić samochód na drugim końcu Polski. Wtedy powinieneś pojechać podpisać umowę, odebrać dokumenty, wrócić i w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania wyrobić tymczasowy dowód rejestracyjny oraz tablice. Dopiero wtedy możesz udać się po pojazd i wrócić nim bezpiecznie do domu. Zanim jednak wsiądziesz za kółko nowego auta, powinieneś pamiętać także o ubezpieczeniu.

W przypadku pojazdu zarejestrowanego tymczasowo w Polsce, można wykupić krótkoterminową polisę OC. Polisa krótkoterminowa jest zawierana na 30 dni. Możesz ją nabyć w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym oferującym ubezpieczenia komunikacyjne. Jej koszt zaczyna się od 60 zł w górę, zależy czy pojazd jest osobowy czy dostawczy.

Tablice tymczasowe należy zwrócić po upływie 30 dni do wydziału komunikacji, który je wydał. Gdy tablice próbne stracą ważność, w wydziale komunikacji otrzymasz nowe, stałe tablice. Należy również pamiętać o wykupieniu całorocznej polisy na nowy pojazd, ponieważ OC krótkoterminowe nie wznowi się (wygasa automatycznie i nie trzeba takiej polisy wypowiadać).

Tablice próbne w przypadku wywozu pojazdu za granicę

Tablice próbne są także potrzebne w przypadku wywozu pojazdu za granicę. Jeżeli ktoś kupił pojazd w Polsce, ale pojazd będzie zarejestrowany za granicą może zwrócić się do wydziału komunikacji o wydanie tablic tymczasowych. W takim przypadku nie trzeba zwracać tablic do wydziału komunikacji.

Zmiany w komisach

Niedługo ma nastąpić zmiana w wydawaniu tablic rejestracyjnych. Będzie to niemałe ułatwienie dla osób prowadzących komisy samochodowe. Tablice będą wydawane dla komisów, a nie pojazdów. Oznacza to, że możliwe będą legalne jazdy próbne samochodów niezarejestrowanych. Tzw. tablice profesjonalne będą miały zielone cyfry na białym tle. Zmiana ustawy o prawie w ruchu drogowym ma wejść w życie 11 lipca 2019 r.

Przedsiębiorca prowadzący działalność zajmującą się sprzedażą samochodów będzie miał do dyspozycji blankiety profesjonalnych dowodów rejestracyjnych. Stronę z danymi właściciela uzupełni właściwy urząd natomiast dane pojazdu właściciel wpisze sam na drugiej stronie. Taki profesjonalny dowód rejestracyjny będzie ważny 30 dni. Dla każdego pojazdu przed wyruszeniem w drogę właściciel będzie zobowiązany wykupić OC krótkoterminowe.

Uwaga! Jazdy próbne powinien wykonywać właściciel, pracownik komisu lub zainteresowany kupnem, wyłącznie w towarzystwie przedstawiciela komisu. Po sprzedaży auta przez komis, profesjonalny blankiet dowodu rejestracyjnego i profesjonalne tablice rejestracyjne nie mogą być przekazane nowemu właścicielowi.

Podsumowanie

Przedstawione powyżej procedury związane z poruszaniem się pojazdami z zagranicy mogą stanowić nie lada wyznanie dla laika. Jeżeli macie w planach zakup zagranicznego pojazdu, warto się z nimi zapoznać. Tablice próbne są wydawane na pojazdy niezarejestrowane, w celu zrobienia przeglądu technicznego bądź na wywóz pojazdu z kraju. Dla takiego pojazdu możesz wykupić krótkoterminowe OC. Szczególnie ciekawą zmianą będą profesjonalne tablice rejestracyjne i dowody rejestracyjne. Tym mogą się zainteresować właściciele komisów.

 

wpis gościnny