Samochód kempingowy – jak go ubezpieczyć? Ubezpieczenie OC kampera

Osoby zainteresowane turystyką samochodową nie mogą się obyć bez kampera. To przydatna rzecz dla miłośników dłuższych wyjazdów. Jednak należy pamiętać, że właścicieli samochodów kempingowych także obowiązuje OC. Warto to wiedzieć jeszcze zanim wybierzemy się w podróż. Ile kosztuje ubezpieczenie kampera? Od jakich czynników jest ono uzależnione?

Jaki jest koszt kampera?

Zacznijmy od zdefiniowania, czym w ogóle jest samochód kempingowy. Jest to pojazd, który we wnętrzu posiada siedzenia, miejsce do gotowania, część sanitarną, dzięki czemu stanowi doskonałą alternatywę dla pobytu w hotelu. Można w nim się wyspać, zjeść i przygotować do kolejnego dnia zwiedzania. Samochody kempingowe są niezwykle popularne w Europie Zachodniej, w Polsce moda na nie dopiero zaczyna przybierać na sile.

Z racji bogatego wyposażenia zakup kampera wiąże się z dużymi wydatkami. Nowy pojazd z tylko niezbędnym wyposażeniem kosztuje około 170 tys. zł. Kiedy pragniemy, aby środek był wygodniejszy i zawierał więcej elementów przydatnych w długiej podróży, to musimy się liczyć z kosztem ponad 200 tys. zł.

Na szczęście kamper używany bywa znacznie tańszy, a przy tym nadal spełnia swoją funkcję. Ciekawym pomysłem jest też okazyjny wynajem – cena za dobę wynosi około 500 zł.

Ubezpieczenie OC kampera – ile kosztuje?

Zasady obliczania ubezpieczenia są bardzo podobne do tych, które są stosowane do samochodów osobowych. Firma ubezpieczeniowa przed wyliczeniem składki bierze pod uwagę dwie grupy czynników – związane z samochodem oraz z kierowcą. Dzięki stosowaniu takiego podziału łatwiej oszacować ryzyko.

Jeśli chodzi o kierowcę, to większe koszty ponoszą osoby młode, które mają prawo jazdy od niedawna. Nic w tym dziwnego – są one ryzykowne, bo mało wiadomo o ich umiejętnościach za kółkiem. Na zniżki mogą liczyć kierowcy, którzy jeżdżą bezkolizyjnie i od dłuższego czasu.

OC kampera to ochrona przed roszczeniami osób, które mogą zostać w jakiś sposób poszkodowane przez kierowcę. Czasowe ubezpieczenie kampera jest więc ważne i nie można go pomijać. Kierowców takiego pojazdu może być kilku, dlatego ubezpieczyciel musi zostać poinformowany o tym, kto nimi będzie.

Składka OC jest niższa, jeżeli kamper w dowodzie rejestracyjnym zostanie zaklasyfikowany jako pojazd specjalnego przeznaczenia. Musi więc posiadać siedzenia, szafki, jakieś miejsca do spania, urządzenia kuchenne oraz stół. Wszystkie elementy (oprócz stołu) muszą być trwale oraz bezpiecznie zamocowane.

Średnia stawka ubezpieczenia OC samochodu kempingowego wynosi od 500 do 1500 zł. Jeżeli chcemy znaleźć najbardziej atrakcyjną propozycję, to warto skorzystać z usług konsultanta pracującego na infolinii, oraz agenta ubezpieczeniowego. Niestety umowy nie da się zawrzeć za pośrednictwem internetu.

Dodatkowo osoby posiadające kamper mogą wykupić ubezpieczenia dopełniające, takie jak assistance, AC czy NNW.