Ubezpieczenie dla młodych kierowców – jak sobie z nim radzić?

W obecnych czasach kupno samochodu nie jest już czymś trudno dostępnym i nie jest zarezerwowane wyłącznie dla osób aktywnych zawodowo, które część swojej pensji odkładały na auto. Ceny samochodów używanych tak spadły, że może sobie na nie pozwolić spora grupa młodych ludzi, nawet takich, którzy nie podjęli jeszcze stałej pracy. Niestety żeby nie było tak kolorowo, wysokość składki ubezpieczeniowej może okazać się niemiłym zaskoczeniem. Zwłaszcza cena polisy OC, która jest obowiązkowa dla każdego samochodu.

Dlaczego młodzi za OC płacą więcej?

Osoby w wieku pomiędzy 18 a 25 lat zaliczani są do grupy młodych kierowców. To właśnie ta grupa ludzi może spodziewać się sporych kosztów przy kupnie OC dla swojego samochodu. Nie wynika to z niechęci do młodych osób za kierownicą lecz ze statystyk, które są bezlitosne dla tej grupy wiekowej. Im młodszy kierowca – tym większa szansa na wypadek. A to oznacza, że firma ubezpieczeniowa musi zabezpieczyć się na ewentualność wydania większej sumy pieniędzy niż otrzymała. Podnosząc stawki ubezpieczeń OC ubezpieczyciele w ten sposób zabezpieczają się przed ewentualnymi stratami. Polityka zwyżek dla młodych w pewnym sensie ma wpływ na ceny polis dla tych bardziej doświadczonych kierowców. Ponieważ gdyby nie zwyżki nie moglibyśmy liczyć na zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy, które zachęcają do większej rozwagi na drogach.

Zakres ubezpieczenia i wysokość składek OC

Zakres ubezpieczenia OC regulowany jest przez ustawę z dnia 22 maja 2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W myśl tej ustawy zakres ochrony z tytułu posiadania polisy OC jest dokładnie taki sam, niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego. W praktyce oznacza to, że tanie ubezpieczenie jest tak samo dobre jak drogie. Wysokość składki liczona jest m.in.: na podstawie parametrów ubezpieczanego samochodu takich jak pojemność silnika, marki i modelu samochodu, roku produkcji oraz przebiegu. Drugim czynnikiem wpływającym na wysokość OC jest wiek kierowcy oraz jego dotychczasowa historia ubezpieczeniowa.

Ubezpieczenie na spółkę – sposób na obniżenie kosztów OC

Sporo młodych kierowców ubezpieczając swój samochód decyduje się na ubezpieczenie z rodzicem lub dziadkiem jako współwłaścicielem. Nie oznacza to jednak, że młody kierowca będzie miał takie same zniżki jak współwłaściciel. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe nadal liczy zwyżki za wiek, ale pomniejsza je o część zniżek, w efekcie prowadzi to do obniżenia składki.

Gdzie kupić tanie OC?

Są dwa sposoby tradycyjny czyli umawianie się z agentami ubezpieczeniowymi w celu wysłuchania oferty lub bardziej nowoczesny czyli Porównywarka OC. Chcąc znaleźć najtańsze ubezpieczenie wystarczy wypełnić formularz w kalkulatorze OC AC i można cieszyć się rzetelnym zestawieniem nawet 78 ofert komunikacyjnych.

autor: wpis gościnny