Chcesz kupić dobry samochód wprost z salonu dealera, ale ceny nowych pojazdów przekraczają Twój budżet? Zastanawiasz się, jak zaoszczędzić? Dobrym rozwiązaniem może być auto demonstracyjne. Cena takiego samochodu może być niższa nawet o kilkanaście procent od pierwotnej wartości tego konkretnego modelu! Dowiedz się, czym dokładnie jest pojazd demo i czy warto w niego zainwestować.
Czym jest samochód demo?
Auta demonstracyjne można znaleźć u każdego dealera samochodowego. Są one pewnego rodzaju wizytówkami salonu. Wykorzystuje się je jako pojazdy reprezentacyjne, które pomagają klientom podjąć decyzję o zakupie.
Oznacza to, że nie tylko stoją na wystawie, ale także służą do odbywania jazdy testowej. A zatem każdy zainteresowany może usiąść w środku, zajrzeć w każdy kąt oraz sprawdzić, jak auto zachowuje się w ruchu. Dzięki temu nikt nie kupuje “kota w worku”.
Jak wykorzystuje się auto demonstracyjne?
Choć samochody demo mogą być prowadzone samodzielnie przez klientów, nie oznacza to, że mogą być użytkowane przez nich w dowolny sposób. Wszystko jest wcześniej ustalane w salonie.
- Przed jazdą testową potencjalny nabywca ma obowiązek podpisać specjalny dokument, w którym są określone zasady użytkowania pojazdu. Ponadto trzeba sporządzić protokół, w którym kierowca oświadcza, że ma ważne prawo jazdy, zna przepisy ruchu drogowego, nie jest pod wpływem środków odurzających i bierze odpowiedzialność za szkody materialne powstałe przez niewłaściwe użytkowanie.
- Jazda testowa trwa zazwyczaj około 30 minut i odbywa się w towarzystwie pracownika salonu, który wyjaśnia poszczególne rozwiązania technologiczne, wskazuje zalety danego pojazdu, wyznacza trasę pojazdu i… sprawdza, czy kierowca prawidłowo porusza się autem. Dzięki temu potencjalny kupujący nie może np. wykonywać groźnych manewrów czy przejeżdżać szybko przez progi zwalniające.
Jeśli podczas jazdy testowej handlowiec stwierdzi, że samochód był źle prowadzony, sporządza stosowny raport. Na jego podstawie firma może obciążyć klienta kosztami za złamanie warunków umowy.
Jak długo pojazd jest wykorzystywany jako demonstracyjny?
Według ustawy o VAT samochód jest uznawany za używany, jeśli był użytkowany dłużej niż pół roku i/lub pokonał więcej niż 6 000 km. Aby móc sprzedać auto jako nowe, dealerzy starają się nie przekraczać powyższych norm. Dzięki temu możesz mieć pewność, że pojazd nie był wykorzystywany zbyt długo i ma niski przebieg.
Jak kupić samochód demo?
Aby kupić auto demonstracyjne, należy skontaktować się z wybranym dealerem i zapytać o dostępną ofertę. Warto jednak pamiętać, że zainteresowanych takimi pojazdami jest sporo. Mają one atrakcyjną cenę, przez co są poszukiwane przez wiele osób. Dlatego nie warto zwlekać z decyzją o zakupie – niektórzy rezerwują takie modele, jeszcze gdy są one w użytku!
Transakcję możesz sfinansować gotówką. Ponadto klientom, którzy nie dysponują odpowiednią ilością pieniędzy, dealerzy oferują możliwość skorzystania z leasingu lub udzielenia kredytu. Dzięki temu można rozłożyć płatność na dłuższy okres i jednocześnie cieszyć się nowym samochodem.
Czy warto zainwestować w auto demonstracyjne?
Wiele osób udaje się do dealera, aby kupić nowy, wcześniej nieużywany samochód. Chcą oni mieć pewność, że auto jest w 100% sprawne i ma wysoką wartość. To sprawia, że będą mogli je sprzedać po korzystnej cenie. Jednak podczas wizyty w salonie weź pod uwagę także pojazdy demonstracyjne, ponieważ:
- mają niższą cenę – samochody wraz z przekroczeniem drzwi firmy tracą na wartości o kilkanaście procent. Aby móc je sprzedać, dealer dodatkowo obniża ich koszt zakupu. Dzięki temu można mieć praktycznie nowy pojazd po znacznie niższej cenie w porównaniu do samochodu, którym nikt wcześniej się nie poruszał. Różnice mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych!
- są objęte gwarancją i assistance – oznacza to, że wszelkie usterki są naprawiane w autoryzowanej stacji obsługi (ASO) na oryginalnych częściach. Dzięki temu nie trzeba szukać wykwalifikowanych pracowników, którzy zajmą się Twoim samochodem w najlepszy możliwy sposób;
- mają bogate wyposażenie – samochody demo służą do prezentacji wszystkich zalet danego modelu. Dlatego często mają bardzo wiele dodatków, które poprawiają komfort jazdy i wpływają np. na bezpieczeństwo poruszania się po drodze. Dzięki temu zyskujesz świetnie wyposażone auto, a do tego możliwość skonfigurowania go idealnie pod swoje potrzeby.
Co wybrać – pojazd demo czy z rynku wtórnego?
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem pojazdu z rynku wtórnego lub samochodu demo od dealera, postaw na tę drugą ofertę. Wybierając auto demonstracyjne, zyskujesz pewność, że:
- samochód pochodzi ze sprawdzonego źródła – nie ma ryzyka, że staniesz się właścicielem pojazdu, który pochodzi np. z kradzieży lub brał udział w wypadku;
- licznik nie był “cofnięty” – dealerzy sprzedają auta, które mają krótki przebieg, zazwyczaj kilkunastu tysięcy kilometrów. Zatem nie ma potrzeby manipulowania wartościami na liczniku;
- auto było naprawiane w ASO przez odpowiednio wykwalifikowany zespół – możesz mieć pewność, że wszystkie części pojazdu są w 100% oryginalne, a każda usterka została prawidłowo usunięta;
- w samochodzie nikt nie palił, nie przewożono nim zwierząt ani nie było w nim dziecka w foteliku, który mógłby pozostawić odgniecenia na tapicerce – auto jest czyste i “pachnie świeżością”.
Niewątpliwie pojazd demonstracyjny to może być dobra inwestycja. Jednak przed podjęciem decyzji warto poznać wady tego rozwiązania.
Jakie są wady samochodu demo?
Niska cena aut demo sprawia, że wiele osób entuzjastycznie podchodzi do zakupu. Warto jednak pamiętać, że:
- samochodem demonstracyjnym mogły kierować osoby, które nie potrafiły posługiwać się prawidłowo sprzęgłem czy biegami. Przez to podzespoły takie jak turbosprężarka czy skrzynia biegów zużyły się bardziej, niż powinny;
- auto mogło być testowane pod względem dynamiki, a także amortyzacji na różne sposoby, np. poprzez wjeżdżanie na wyboje. Mogło mieć to negatywny wpływ np. na układ zawieszenia;
- pojazd demo często jest używany podczas imprez dealerskich. Oznacza to, że wewnątrz mogło siedzieć wiele osób, zatem np. tapicerka mogła ulec odkształceniu.
Ponadto po zakupie samochodu demo w jego dowodzie rejestracyjnym będzie wpisana informacja o tym, że auto było używane przez dealera do demonstracji. Może to zniechęcać przyszłych kupujących lub skłonić ich do negocjowania ceny pojazdu.
Zakup auta demo ma wady i zalety. Warto przeanalizować oba te aspekty, aby podjąć rozsądną decyzję.