Prawo jazdy na automat – czy warto? ile kosztuje?

Początki za kierownicą bywają trudne, m.in. z uwagi na konieczność zmiany biegów. Jazda samochodem z automatyczną skrzynią wydaje się więc sporym ułatwieniem dla niedoświadczonych kursantów. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy warto zdecydować się na prawo jazdy na automat. Sprawdź, jakie ograniczenia wynikają z takich uprawnień i ile to kosztuje.

Prawo jazdy na automat a zwykłe prawo jazdy — różnice

Prawo jazdy na automat, tak samo jak zwykłe uprawnienia, można uzyskać po pozytywnym zakończeniu państwowego egzaminu w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Znaczącą różnicę stanowi jednak stopień trudności poszczególnych zadań realizowanych zarówno podczas jazdy po placu manewrowym, jak i w ruchu drogowym.

Otóż w autach ze zwykłymi przekładniami egzaminator ocenia, czy kursant korzysta z dźwigni we właściwy sposób. Biegi powinny być zmieniane w momencie osiągnięcia przez silnik od 1 800 do 2 600 obrotów na minutę. Ponadto cztery pierwsze biegi należy wrzucić jeszcze przed rozwinięciem prędkości 50 km/h. W przypadku nieprzestrzegania tych zasad kandydat na kierowcę może nawet oblać egzamin.

O tych obowiązkach może zapomnieć osoba starająca się o uprawnienia do prowadzenia pojazdu w automacie. Z drugiej strony uczestnictwo w takim egzaminie niweluje ryzyko zgaśnięcia auta przy jeździe po łuku, ruszaniu na wzniesieniu czy włączaniu się do ruchu podczas jazdy po mieście.

Prawo jazdy na automat: ograniczenia

Prawo jazdy na automat uprawnia do prowadzenia każdego samochodu wyposażonego w automatyczną skrzynię biegów.

Uzyskanie takich uprawnień wiąże się z umieszczeniem w dokumencie oznaczenia B z kodem 78. Taki symbol informuje funkcjonariuszy podczas ewentualnej kontroli o zakresie uprawnień osoby prowadzącej auto.

Jeśli kierowca z takim prawem jazdy będzie jechał pojazdem z manualną skrzynią, w momencie zatrzymania przez policję grozi mu mandat w wysokości co najmniej 1 500 zł. W takiej sytuacji będzie traktowany jak osoba bez prawa jazdy. Nie będzie więc mógł kontynuować podróży, a samochód będzie musiał odebrać kierowca z odpowiednimi uprawnieniami.

Na ogół, jeśli ktoś ma już jeden typ kwalifikacji, rzadko kiedy przesiada się do auta z klasyczną przekładnią. Zdarza się jednak, że kierowcy mający już prawo jazdy na automat decydują się na rozszerzenie swoich kwalifikacji o możliwość poruszania się pojazdem z tradycyjną skrzynią biegów. Wtedy należy zapisać się ponownie na egzamin praktyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Trzeba podkreślić, że w takiej sytuacji nie ma przymusu uczęszczania na kurs czy podchodzenia do egzamin teoretycznego. Mimo to zaleca się skorzystanie z kilku jazd doszkalających w celu oswojenia się ze zmianą biegów podczas jazdy.

Ile kosztuje prawo jazdy kat B na automat?

Kwestia kosztów uzyskania prawa jazdy na automat nie powinna odgrywać zbyt dużej roli podczas podejmowania decyzji o rodzaju uprawnień, które planuje się zdobyć. Różnica w cenie kursu w porównaniu do zwykłego szkolenia wynosi zazwyczaj 100 – 200 zł, a wydatek związany z samym egzaminem pozostaje niezmienny.

W zależności od oferty ośrodka szkolenia kierowców koszt prawa jazdy na automat wahać się będzie od 2 600 zł w małych miejscowościach do 3 100 zł w dużych miastach. Jak widać, uzyskanie prawa jazdy na automat nie wiąże się z większymi opłatami, a może oszczędzić sporo stresu.

Dla kogo prawo jazdy na automat?

Prawo jazdy na automat to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie czują się zbyt pewnie za kierownicą. Jeśli obawiasz się o to, że konieczność zmiany biegów będzie dla Ciebie zbyt kłopotliwa i może przysporzyć problemów, powinieneś rozważyć taką opcję. Wtedy, zamiast stresować się sprzęgłem, będziesz mógł w pełni skupić się na tym, co dzieje się na drodze.

Egzamin na prawo jazdy na automat to także mniejszy stres dla kursanta. Wykonywanie manewrów na placu czy włączanie się do ruchu podczas jazdy po mieście przebiegnie znacznie łatwiej, gdy zamiast 3 pedałów będziesz miał do dyspozycji jedynie 2 – gaz i hamulec.

Uzyskanie takich uprawnień okazuje się więc znacznie mniej skomplikowane niż w zdawanie egzaminu w pojeździe z tradycyjną skrzynią manualną. Jadąc automatem, masz pewność, że samochód nie zgaśnie Ci z powodu zbyt szybkiego puszczenia sprzęgła. Poza tym znika obowiązek hamowania silnikiem czy zmieniania biegów przy odpowiednich obrotach. Oprócz tego jazda automatem to doskonała opcja dla osób z niepełnosprawnościami.

Podsumowując, jeśli ograniczenia związane z prawem jazdy na automat nie są dla Ciebie problemem i bardzo cenisz sobie wygodę, to takie rozwiązanie jak najbardziej przypadnie Ci do gustu. W innym razie — gdy masz zamiar często jeździć nie swoim autem i chcesz mieć swobodę podczas wyboru samochodu — lepiej zrezygnuj z prawa jazdy na automat.

Czy warto zdecydować się na prawo jazdy na automat?

Obecnie na rynku dostępna jest coraz większa liczba samochodów „w automacie”. Dotyczy to głównie modeli hybrydowych i elektrycznych, chociaż także duża część aut ze standardowym napędem zostaje wyposażona w automatyczną skrzynię. Mimo to wiele osób zastanawia się, czy prawo jazdy z automatem nie będzie dla nich zbyt problematyczne. Warto podkreślić, że mając takie uprawnienia i własny samochód z automatyczną skrzynią biegów, można podróżować do woli, bez żadnych ograniczeń.

Dzięki temu zachowuje się dużą płynność jazdy, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza podczas stania w korkach. Można całkowicie zapomnieć o sprzęgle i skupić się na kierowaniu, parkowaniu czy włączaniu do ruchu. Z tego powodu samochód z automatem jest idealnym rozwiązaniem do jazdy po mieście. Nic tak nie denerwuje, jak konieczność ciągłej zmiany biegów podczas powolnego przemieszczania się po zatłoczonych ulicach. Auto z automatem eliminuje ten problem, a zdobycie uprawnień do jego prowadzenia nie przysparza problemów.