Leasing motocykla – jak to działa? czy warto?

Popularność jednośladów w Polsce wzrasta, a wraz z nią mnożą się pytania na temat metod sfinansowania pojazdu. Wynika to z faktu, że uiszczenie jednorazowej opłaty wymaga sporej ilości gotówki, a wzięcie kredytu — zdolności finansowych. Z tego powodu jednym z przystępnych sposobów jest wzięcie motocykla w leasing. Osoby zdecydowane na takie rozwiązanie zastanawiają się, na czym to dokładnie polega. Przeczytaj i poznaj szczegóły odnośnie do leasingu motocykla.

Na czym polega leasing motocykla?

Osoba zdecydowana na leasing motocykla nie otrzyma pojazdu na własność. Zamiast tego będzie wpłacać miesięczne lub kwartalne raty na rzecz leasingodawcy w ramach opłaty za użytkowanie jednośladu. Oznacza to, że w czasie trwania umowy właścicielem motocykla jest firma udzielająca leasingu, a nie osoba z niego korzystająca. Leasing motocykla to więc nic innego jak przekazanie leasingobiorcy prawa do wykorzystywania pojazdu w zamian za comiesięczną zapłatę.

Użytkowanie pojazdu wraz z okresowym opłacaniem ustalonej kwoty jest najczęściej poprzedzone wniesieniem wkładu własnego, nazywanego również czynszem inicjalnym lub opłatą początkową. Umowa leasingu może zakończyć się wykupieniem motocykla, zazwyczaj za niewielki procent jego wartości.

Kto może zdecydować się na leasing motocykla?

Firmy udzielające leasingu na motocykl oferują klientom kilka sposobów pozwalających na korzystanie z ich pojazdów. Dzięki temu motocykl w leasing może wziąć zarówno przedsiębiorca, jak i prywatny konsument. W momencie zdecydowania się na finansowanie jednośladu z wykorzystaniem leasingu  osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą wybrać:

  • leasing operacyjny — ten rodzaj określa się też mianem usługowego. Polega na udostępnieniu przez leasingodawcę na czas określony prawa do korzystania z jednośladu w zamian za opłatę w postaci rat. Po zakończeniu umowy przedsiębiorca ma możliwość wykupienia pojazdu, podpisania nowych dokumentów leasingowych na inny pojazd lub zakończenia współpracy. W tym przypadku motocykl uznaje się za składnik majątkowy leasingodawcy, a kosztami uzyskania przychodu są comiesięczne raty;
  • leasing finansowy — osoby zdecydowane na ten rodzaj leasingu motocykla muszą wiedzieć, że pojazd będzie zaliczony do składników majątkowych leasingobiorcy. Oznacza to, że po stronie użytkownika leży obowiązek amortyzacji i wnoszenia innych opłat określonych w umowie, np. za przeglądy techniczne. Ten rodzaj finansowania odróżnia też fakt, że po zakończeniu leasingu motocykl automatycznie przechodzi na własność leasingobiorcy.

Z leasingu najczęściej korzystają przedsiębiorcy i właściciele spółek, jednak coraz bardziej popularny staje się też leasing konsumencki. Polega on na użyczeniu przez firmę leasingową motocykla osobie fizycznej, która nie ma własnego przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji leasingobiorca nie uwzględnia motocykla w rozliczeniu podatkowym.

Leasing motocykla — koszty

Wiele osób decyduje się na nabycie motocykla w formie leasingu ze względu na brak konieczności wydawania jednorazowo dużej sumy pieniędzy. Takie rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne, bo pozwala korzystać na wyłączność z pojazdu, który należy do innego podmiotu. Finansowanie leasingu motocykla odbywa się w postaci rat, a ich wysokość wynika z kilku czynników. Duże znaczenie przy wyliczaniu kosztów mają:

  • wartość pojazdu,
  • wysokość wkładu własnego,
  • czas trwania umowy leasingowej,
  • ewentualna cena wykupu ustalona przy podpisywaniu umowy,
  • stan pojazdu.

Miesięczny koszt leasingu motocykla jest bardzo zróżnicowany, w zależności od konfiguracji zapisów zawartych w umowie. Przykładowo, niski wkład własny, niewielkie raty i krótki okres leasingowania wiązać się będą najczęściej z koniecznością uiszczenia większej sumy w celu wykupu.

Motor w leasingu a ubezpieczenie

Kwestia ubezpieczenia przy leasingu motocykla wygląda podobnie jak w przypadku finansowania samochodów osobowych — konieczność opłaty składki leży po stronie osoby na co dzień korzystającej z pojazdu. Jednocześnie leasingodawcy najczęściej wymagają wykupienia całego pakietu ochronnego, obejmującego OC, AC, NNW i Assistance. Z tego powodu najczęściej leasingobiorca nie może na własną rękę decydować o zakresie ochrony.

Firmy leasingowe zazwyczaj ubezpieczają dużą ilość pojazdu, dlatego też mogą liczyć na atrakcyjne składki polisy w partnerskich towarzystwach ubezpieczeniowych. Jeśli osoba użytkująca motocykl uzna, że proponowane przez firmę ubezpieczenie jest zbyt kosztowne lub nie zapewnia wystarczającej ochrony, może szukać ofert samodzielnie. Musi jednak zwrócić uwagę, aby wybrane przez niego produkty ubezpieczeniowe spełniały wytyczne narzucone przez leasingodawcę.

Czy warto wziąć motocykl w leasing?

Wielu właścicieli firm zastanawia się, czy leasing motocykla się opłaca. Taki sposób finansowania okazuje się dobrym rozwiązaniem, o ile sięgną po nie przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną. Ma to sens również w sytuacji, gdy klient wybierze nowy model motocykla, którego zakup zostanie potwierdzony fakturą. Leasing motocykla to też skuteczny sposób, jeśli pojazdu zostaje kupiony u dealera lub jest sprowadzany z innego kraju.

Na leasing motocykla coraz częściej decydują się przedsiębiorcy, których zawód wymusza częste przemieszczanie się po mieście. Jednoślady z łatwością poruszają się nawet przy dużym ruchu, podczas gdy kierowcy samochodów osobowych muszą cierpliwie czekać w korkach. Ponadto motocykle są tańsze w eksploatacji, ze względu na mniejsze koszty paliwa czy części zamiennych.

Finansowanie takiego pojazdu na zasadach leasingu zazwyczaj trwa krócej i jest korzystniejsze pod względem finansowym. Poważne ograniczenie stanowi fakt, że motocykl to dobry środek transportu jedynie przez część roku. Późną jesienią i zimą najczęściej nie ma innej możliwości, niż przesiąść się na auto osobowe lub korzystać z komunikacji miejskiej bądź taksówek. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych przez kilka miesięcy w roku, wiele osób i tak decyduje się na korzystanie z leasingowanego motocykla — zazwyczaj z uwagi na korzyści wynikające z możliwości szybszego i tańszego przemieszczania się.