Samochód z Belgii – rejestracja auta, koszty, problemy

Niemcy, Francja, Holandia i Belgia – państwa te należą do czołówki, jeśli chodzi o regiony świata, z których decydujemy się sprowadzać samochód. Jak spośród nich wybrać kraj, w przypadku którego mamy największe prawdopodobieństwo kupna pojazdu w dobrym stanie technicznym? W Belgii możemy spotkać się z tzw. Car-pass. Jest to certyfikat, który posiada każdy pojazd i zawiera w sobie informacje o przebiegu auta. W praktyce oznacza to, że dzięki Car-pass zyskujemy pewność, że pojazd nie posiada cofniętego licznika. A w końcu dobry stan techniczny samochodu i brak ryzyka zakupu auta z cofniętym licznikiem to dwa najważniejsze elementy, które bierzemy pod uwagę przy zakupie.

W tym artykule przyjrzymy się więc bliżej etapom sprowadzania pojazdu z Belgii. Jak wygląda rejestracja samochodu z Belgii w Polsce? Jaki jest najczęściej pojawiający się problem z rejestracją auta z Belgii?

Samochód z Belgii – dlaczego warto?

W dzisiejszych czasach granice państw nie stanowią większej przeszkody, jeśli chodzi o zakup pojazdu. Dzięki dostępowi do belgijskich portali ogłoszeniowych możemy w każdej chwili zapoznać się z ofertą sprzedawców. Co najważniejsze, belgijscy właściciele samochodów zdając sobie sprawę z tego, że kupiec może być obywatelem innego kraju, wystawiają ogłoszenia w języku angielskim. Zrozumienie wszystkich informacji nie stanowi wówczas najmniejszego problemu.

Kolejną zaletą sprowadzania samochodu z Belgii jest wspomniany wcześniej certyfikat Car-pass, który daje nam pewność, że poprzedni właściciel nie dopuścił się cofania licznika.

Rejestracja samochodu z Belgii – najważniejsze kroki

Rejestracja auta z Belgii czy innego kraju różni się znacząco od tego samego procesu, jednak dotyczącego zakupu pojazdu od polskiego właściciela. Zanim podpiszemy umowę ze sprzedawcą, musimy dowiedzieć się, czego w późniejszym czasie będzie wymagał od nas Wydział Komunikacji. Częstym problem z rejestracją auta z Belgii jest umowa zawarta tylko w języku obcym. Musimy mieć na uwadze, że Wydział Komunikacji nie przyjmie umowy zawartej w obcym języku. Wówczas będzie potrzebna pomoc tłumacza przysięgłego, która będzie stanowić kolejne obciążenie dla naszej kieszeni. Aby tego uniknąć, możemy sporządzić umowę kupna-sprzedaży w dwóch wersjach językowych, oszczędzając tym samym wydatków i stresu.

Rejestracja samochodu z Belgii Polsce – kwestie bezpieczeństwa

Zazwyczaj zakup pojazdu z zagranicy wiąże się z większym ryzykiem. Aby je zminimalizować, możemy skorzystać z usług portalu HistoriaPojazdu.gov.pl. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się m.in. czy samochód nie widnieje na liście pojazdów skradziony, czy też nie był wcześniej wykorzystywany do innych celów niż prywatne np. jako taksówka. Nie możesz jednak sprawdzić historii pojazdu, bez posiadania odpowiednich danych. Są nimi:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • numer VIN,
  • data pierwszej rejestracji auta.

Rejestracja auta z Belgii – wizyta w wydziale komunikacji

Niezależnie od tego czy rejestrujesz pojazd sprowadzony z zagranicy, czy kupiony od polskiego sprzedawcy, musisz w Wydziale komunikacji przedstawić odpowiednią dokumentację potrzebną do rejestracji. W przypadku auta z zagranicy pula wymaganych dokumentów będzie większa. Musisz zadbać o to, aby w ręce pracownika wydziału komunikacji trafiły dokumenty takie jak:

  • umowa kupna-sprzedaży,
  • karta pojazdu (jeśli została wydana),
  • dowód rejestracyjny,
  • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym,
  • dowód uiszczenia opłat za rejestrację,
  • zagraniczne tablice rejestracyjne (gdy sam sprowadziłeś pojazd),
  • dowód opłacenia akcyzy.

Nie bez znaczenia jest ostatni punkt na powyższej liście. Opłacenie akcyzy za auto z Belgii należy do jednych z kilku obowiązkowych kosztów. Ile więc łącznie zapłacisz podczas rejestracji?

Samochód z Belgii – koszty rejestracji

Sam zakup pojazdu to nie jedyny wydatek, jaki niesie ze sobą rejestracja samochodu w Belgii, koszty obejmują bowiem znacznie więcej elementów. Jednym z nich jest wspomniana wyżej akcyza. Nie ma określonej kwoty, którą zapłaci każdy kierowca. Stawki są bowiem uzależnione od pojemności silnika. W przypadku pojazdu z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 wynosi ona 3,1 proc. wartości pojazdu. Z kolei w samochodzie z silnikiem powyżej 2000 cm3 – 18,6 proc. wartości. Kupujący auto z Belgii ma 14 dni na wykazanie akcyzy w deklaracji AKC-U/S. Na uiszczenie opłaty ma z kolei 30 dni (potwierdzenie przelewu będzie wymagane w wydziale komunikacji).

Zanim pojawisz się w wydziale komunikacji, pojazd, który sprowadziłeś, musi zostać poddany badaniu technicznemu. Zapłacisz za nie ok. 100 zł. Na większy wydatek będziesz musiał się przygotować, gdy diagnosta wystawi dokument identyfikacyjny auta.

Kolejnym wydatkiem jest sama rejestracja pojazdu, która wynosi 256 złotych. Znacznie wyższe koszty poniesiesz, gdy zdecydujesz się na własne tablice rejestracyjne (1176 zł).

Wydatkiem, o którym wspominamy na samym końcu, jest samo sprawdzenie auta z Belgii. Ciężko jednoznacznie ocenić, ile będzie nas ono kosztowało, głównie ze względu na wybrany sposób. Mamy bowiem do wyboru dwie możliwości – skorzystanie z lawety lub samodzielna podróż samochodem z Belgii. Oba rozwiązania niosą ze sobą koszty. Warto więc samemu ocenić, które będzie dla nas korzystniejsze.

Samodzielne sprowadzanie auta z Belgii a ubezpieczenie samochodu od awarii silnika

Decydując się na przyjazd zakupionym samochodem do kraju, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, które poniesiemy. Nie dotyczą one bowiem tylko wydatków związanych z paliwem. Koniecznością w takim przypadku jest bowiem wykupienie tablic wywozowych i ubezpieczenie. Warto rozważyć także opcję, jaką jest ubezpieczenie samochodu od awarii silnika, biorąc pod uwagę długą trasę, jaką będziemy przed sobą mieć. Przy zakupie auta z przyczepką, warto rozważyć ubezpieczenie OC przyczepki. Z kolei wyrobienie wywozowych tablic będzie wymagało od nas zgłoszenie się do urzędu City Atrium w Brukseli. Koszt tablic wywozowych to ok. 250 euro. Warto więc ocenić czy samodzielne sprowadzenie pojazdu to rzeczywiście korzystniejsze rozwiązanie niż powierzenie tego zadania firmie zajmującej się sprowadzaniem aut z wykorzystaniem lawety. Może się bowiem okazać, że wówczas zapłacimy znacznie mniej – choć oczywiście nie jest to regułą.