Ile kosztuje OC dla auta elektrycznego?

Coraz więcej kierowców jest zainteresowanych zakupem samochodów elektrycznych czy hybrydowych. Ekonomiczne w jeździe, przyjazne środowisku naturalnemu, ciche w użytkowaniu – katalog zalet aut elektrycznych wydaje się nie mieć końca. Czy zwolenników ekologicznych aut zachęci również tanie OC?

Samochody elektryczne są nie tylko przyjazne środowisku ale również tanie w eksploatacji. Ich zakup wiąże się z dość dużym wydatkiem, jednak wraz z ich kilkuletnim posiadaniem, właściciele ekologicznych pojazdów doceniają oszczędności wynikające z ich codziennego użytkowania. Sprawdziliśmy, czy mogą również zaoszczędzić na zakupie Polisy OC dla elektryka.

Ile zapłacimy za OC dla 3 najpopularniejszych modeli aut elektrycznych?

W porównywarce najtańszych polis OC serwisu rankomat.pl, w kwietniu 2020 roku najczęściej wyszukiwanymi modelami aut elektrycznych były:

Tesla Model S,

Nissan Leaf,

BMW i3.

Aby porównać ceny OC dla powyższych samochodów, posłużmy się przykładem. W omawianej kalkulacji bohaterem naszych wyliczeń będzie mieszkaniec Łodzi w wieku 36 lat. Jan jest zainteresowany kupnem samochodu z napędem elektrycznym. Posiada dwójkę małoletnich dzieci i pozostaje w związku małżeńskim. Pracuje w dziale marketingu jako projekt manager. Sprawdźmy, którzy ubezpieczyciele zaproponowali Janowi najtańsze OC dla 3 najpopularniejszych modeli samochodów elektrycznych z rocznika 2019:

Kalkulacja cen OC dla 36-letniego Jana

Model auta Ubezpieczyciel Najniższa cena OC
Tesla Model S mtu24.pl 458 zł
Nissan Leaf Benefia 428 zł
BMW i3 Benefia 436 zł

Kalkulacja z 27.05.2020 r.

Po przeanalizowaniu ofert od 12 towarzystw ubezpieczeniowych okazuje się, że dla naszego profilu kierowcy, najtaniej za OC zapłaci posiadając pojazd elektryczny marki Nissan Leaf. Nieco więcej, bo zaledwie o 8 zł Jan zapłaciłby za OC BMW i3. Najdrożej wypadła oferta dla Tesla Model S – koszt zakupu OC wyniósłby o 30 zł drożej, niż dla Nissana.

Dla porównania przeprowadziliśmy również kalkulację składki OC dla Jana, gdyby był zainteresowany ubezpieczeniem samochodu Skoda Octavia z silnikiem 1,8 l  – wówczas za najtańsze OC zapłaciłby 543 zł. Z naszych wyliczeń wynika, iż samochody elektryczne są tańsze od aut z napędem silnikowym, pod względem ceny ubezpieczenia OC.

Jakie czynniki wpływają na cenę OC dla aut elektrycznych?

Wyliczenie składki OC dla samochodów elektrycznych wiąże się z przeanalizowaniem podobnych czynników, które mają wpływ na finalną cenę OC, jak w przypadku aut z napędem silnikowym. Jedyna różnica polega na nieco innym podejściu do kwestii pojemności silnika. W autach elektrycznych znaczenie będzie miała moc, przyspieszenie, czy maksymalna prędkość.

Podobnie, jak w przypadku aut napędzanych tradycyjnym paliwem, tak i samochody elektryczne posiadające wyższe parametry, które dają możliwość osiągania wyższych prędkości, będą wiązały się z wyższą składką polisy OC.

Pozostałe czynniki, które będą miały wpływ na cenę polisy OC dla aut elektrycznych, to:

  • wiek oraz doświadczenie kierowcy w prowadzeniu pojazdów – drożej zapłacą kierowcy w młodym wieku, którzy niedawno odebrali prawo jazdy, niż doświadczeni kierowcy, którzy mogą się pochwalić długoletnim stażem bezkolizyjnej jazdy.
  • miejsce zamieszania – miejscowości, w których statystycznie rzadko dochodzi do kolizji lub wypadków, są dla towarzystw ubezpieczeniowych informacją, która wpływa na obniżenie kosztu zakupu OC. Jeśli właściciel samochodu z napędem elektrycznym będzie zamieszkiwał miejscowość, w której często dochodzi do wypadków, jego składka polisy OC będzie wyższa.

Jak wiek kierowcy wpływa na cenę OC dla auta elektrycznego?

Sprawdzamy, jak będą kształtowały się ceny polis OC w kalkulatorze rankomat.pl dla trzech najpopularniejszych marek samochodów elektrycznych w zależności od wieku kierowcy. Na wstępie odmłodzimy naszego bohatera do wieku 20 lat. Jan odebrał prawo jazdy mając 19 lat, nie posiada rodziny i obecne studiuje. Wyniki naszych kalkulacji dla poszczególnych marek aut z napędem elektrycznym kształtują się następująco:

Kalkulacja cen OC dla 20-letniego Jana

Model auta Ubezpieczyciel Najniższa cena OC
Tesla Model S mtu24.pl 1797 zł
Nissan Leaf Benefia 1393 zł
BMW i3 Benefia 1419 zł

Kalkulacja z 27.05.2020 r.

Wyraźnie widać, że młody i niedoświadczony kierowca, który nie posiada historii bezszkodowej jazdy płaci znacznie więcej za polisę. Dla młodego kierowcy będącego właścicielem auta elektrycznego, trudno będzie znaleźć ofertę OC poniżej 1000 zł.

Następnie sprawdzamy, jak będą wyglądały ceny OC dla najpopularniejszych modeli aut elektrycznych, gdyby ich właścicielem został Jan, który ma 54 lat. Jan pozostaje w związku małżeńskim, jednak jego dzieci osiągnęły już dawno pełnoletność. Nasz bohater posiad ponad 10 letnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów bez żadnej stłuczki, czy kolizji. Ceny OC dla Jana wyglądają następująco:

Kalkulacja cen OC dla 54-letniego Jana

Model auta Ubezpieczyciel Najniższa cena OC
Tesla Model S mtu24.pl 479 zł
Nissan Leaf Benefia 390 zł
BMW i3 Benefia 398 zł

Kalkulacja z 27.05.2020 r.

Wyniki kalkulacji pokazują, że wraz z wiekiem ceny OC dla samochodów z napędem elektrycznym są niższe. Jan, który ma 54 lata zapłaci najtaniej za OC Nissana Leaf, bo jedynie 390 zł, czyli o 38 zł taniej niż gdyby miał lat 36 i aż o 1003 zł mniej, niż gdyby jego wiek wynosił 20 lat.

Warto wiedzieć:

  1. Ceny OC dla aut elektrycznych są niższe niż dla samochodów z silnikiem spalinowym.
  2. Wiek kierowcy ma istotny wpływ na ceny OC aut elektrycznych: im młodszy kierowca, tym wyższa stawka polisy OC.
  3. Miejscowości, w których statystki policyjne notują niższy wskaźnik wypadków i kolizji oznacza, iż mieszkańcy tych miast mogą liczyć na tańsze OC aut z napędem elektrycznym.