TÜV – co to jest? Niemiecki przegląd techniczny

Zamierzasz kupić nowy samochód, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze modelu? Zastanawiasz się, jak znaleźć auto, którego nie trzeba będzie ciągle naprawiać? Wielu ekspertów podpowiada, aby sprawdzić awaryjność pojazdu. Informacje na ten temat znajdziesz m.in. w niemieckim raporcie TÜV. Co to jest? Na jakiej podstawie jest sporządzany ten dokument? Wyjaśniamy.

Co to jest TÜV?

TÜV, niem. Technischer Überwachungsverein, to nazwa niemieckiego Stowarzyszenia Inspekcji Technicznej. Jest to organizacja, która kontroluje produkty pod kątem bezpieczeństwa. W tym celu przeprowadza szereg testów. Po wystawieniu pozytywnej oceny TÜV wydaje stosowny certyfikat, który potwierdza, że dana rzecz spełnia minimalne standardy określone przez niemieckie prawo. Stowarzyszenie bada wyroby z różnych branż – np. energetycznej, spożywczej, medycznej, a także motoryzacyjnej.

Jednak fani samochodów znają TÜV nie dzięki ich certyfikatom, ale także rzetelnym raportom, które organizacja sporządza już od 1973 roku! Przez cały rok stowarzyszenie gromadzi informacje o pojazdach, które odbyły przegląd techniczny. Następnie porządkuje informacje pod względem awaryjności aut i przedstawia je w formie szczegółowego dokumentu. Wiarygodność zamieszczonych w nim informacji potwierdzają niezależni niemieccy specjaliści z rynku motoryzacyjnego.

Niemiecki przegląd TÜV – co jest sprawdzane?

Niemiecki TÜV gromadzi informacje o kilku milionach samochodów, które przechodzą przegląd techniczny. Podczas badania oceniane są:

  • stan nadwozia,
  • ogumienie,
  • szyby, lusterka i reflektory – zwłaszcza pod kątem pęknięć i odprysków,
  • układ hamulcowy,
  • akumulator,
  • poduszki powietrzne, ABS i ESP,
  • amortyzatory,
  • silnik,
  • układ wydechowy,
  • zawieszenie,
  • ubytki płynów, rdza i uszczelki,
  • światła – nie tylko lampy, ale nawet podświetlenie tablicy rejestracyjnej,
  • ustawienie reflektorów.

W trakcie przeglądu eksperci sprawdzą także, czy na wyposażeniu pojazdu znajdują się obowiązkowe przedmioty, czyli trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe, zapasowe opony i zestaw naprawczy. Ponadto wykonają badanie emisji spalin (AU), które jest niezbędne, aby TÜV dopuścił samochód do użytkowania.

Na jakiej podstawie powstaje raport TÜV?

Specjaliści TÜV analizują, jaki odsetek pojazdów danego modelu uzyskał pozytywną ocenę podczas badania technicznego, a ile aut nie przeszło przeglądu. Pod uwagę brane są usterki, przez które samochód może zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego. Im większa jest liczba pojazdów danego modelu i marki, które przeszły niemiecki przegląd techniczny, tym wyższa jego pozycja w rankingu TÜV.

Aby raport był rzetelny i wiarygodny, auta są dzielone ze względu na rok produkcji. Dzięki temu można dowiedzieć się, w jakim wieku samochód staje się coraz bardziej awaryjny.

W dalszej części artykułu znajdziesz informacje odnośnie do najbardziej i najmniej awaryjnych modeli aut w 2021 roku.

Nie możesz znaleźć swojego samochodu w dokumencie TÜV? Warto pamiętać, że stowarzyszenie bierze pod uwagę tylko te modele, które zostały poddane badaniu w stacji diagnostycznej min. 10 000 razy. Jeśli Twój pojazd nie jest popularny lub był wyprodukowany w mniejszej ilości, może nie zostać ujęty w raporcie TÜV.

3 najbardziej awaryjne modele aut wg raportu TÜV w 2022 roku

W 2021 roku wśród marek, które były najbardziej podatne na usterki, znalazły się przede wszystkim Dacia, Renault i Fiat. Te pojazdy często można spotkać na polskich drogach. Jednak w zestawieniu znalazły się także przedstawiciele niemieckich producentów, np. BMW czy Volkswagena. Jest to duże zaskoczenie, jednak potwierdza to tylko fakt, że przy wyborze auta nie warto zwracać uwagi wyłącznie na pochodzenie pojazdu.

Dokładne informacje na temat najbardziej awaryjnych marek i modeli według TÜV przedstawiono w poniższej tabeli.

Rok produkcji 1.       miejsce 2.       miejsce 3.       miejsce
2018/2019 Dacia Logan Dacia Duster Renault Kangoo
2016/2017 BMW Serii 5 Volkswagen Sharan Dacia Dokker
2014/2015 Fiat Punto Renault Kangoo Dacia Dokker
2012/2013 Renault Kangoo Fiat Panda Dacia Logan
2010/2011 Dacia Logan Fiat Panda Kia Picanto

Źródło: Opracowanie własne.

3 najmniej awaryjne pojazdy według niemieckiego TÜV w 2021 roku

Wśród marek, których auta wykazały najmniej usterek w 2021 roku, należy wymienić głównie te niemieckie, takie jak Mercedes-Benz, Volkswagen, Audi, Porsche i BMW. Nie jest to zaskoczenie – wiele osób ceni sobie ich samochody z wielu różnych powodów. Jednak zestawieniu nie brakuje także przedstawicieli japońskich marek – Suzuki i Mazdy.

Modele najmniej awaryjnych aut według TÜV znajdziesz w poniższej tabeli.

Rok produkcji 1.       miejsce 2.       miejsce 3.       miejsce
2018/2019 Mercedes-Benz GLC Mercedes-Benz klasy B Volkswagen T-Roc
2016/2017 Audi Q2 Porsche 911 Mazda CX-3
2014/2015 Porsche 911 Volkswagen Golf Sportsvan Suzuki SX4
2012/2013 Audi TT Mercedes-Benz klasy B Mercedes-Benz SLK
2010/2011 Audi TT BMW X1 Audi A1

Źródło: Opracowanie własne.

Awaryjność pojazdu – od czego zależy?

Według niemieckiego przeglądu technicznego TÜV Twój samochód jest bardzo awaryjny, jednak Ty nie masz z nim większych problemów? Warto pamiętać, że sposób wykonania pojazdu czy użyte przy produkcji materiały to nie jedyne czynniki, które mają wpływ na awaryjność auta. Istotne są także:

  • sposób użytkowania pojazdu – jeśli regularnie naprawia się wszelkie usterki, nie czeka się, aż dojdzie do uszkodzenia, parkuje się w prywatnym garażu i systematycznie sprząta auto, to stopień jego zużycia będzie z pewnością mniejszy niż w przypadku zaniedbanego samochodu;
  • liczba pokonywanych kilometrów – im dłuższe podróże, tym mniejsze zużycie paliwa. Jednak przemierzanie długich tras sprawia, że części się zużywają szybciej niż w autach, którymi porusza się na krótsze dystanse. Ponadto trzeba częściej wymieniać np. klocki hamulcowe czy olej silnikowy, a zaniedbanie tego obowiązku może spowodować problemy z układem amortyzacyjnym czy motorem;
  • styl jazdy – pojazdy doświadczonych kierowców, którzy potrafią płynnie i ergonomicznie prowadzić, zużywają się wolniej niż w pojazdach eksploatowanych przez początkujących, często “palących” sprzęgło czy jeżdżących na zaciśniętych hamulcach.

Warto wziąć te czynniki pod uwagę podczas sprawdzania awaryjności poszczególnych aut.

Raport TÜV warto potraktować jako wskazówkę podpowiadającą, na które auta zwrócić uwagę podczas zakupu. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego wydatku.