Dodatkowe godziny jazdy – jazdy doszkalające w 2023

Dla niektórych liczba godzin jazdy szkoleniowej w ramach kursu prawa jazdy nie jest wystarczająca. Nawet jeśli pomyślnie zaliczają kolejne, niezbędne umiejętności kierowcy, nie czują się dostatecznie przygotowani do egzaminu na prawo jazdy. Na szczęście zawsze można skorzystać dodatkowych godzin jazdy doszkalającej. Kiedy warto rozważyć taką opcję?

Co obecnie oferują szkoły jazdy?

Kurs, po którym będziesz mógł starać się o uzyskanie prawa jazdy uwzględnia standardowo 30 godzin nauki. Dla jednych kursantów jest to wręcz za długi czas, dla innych zupełnie niewystarczający. Egzamin na prawo jazdy nie jest łatwy, a z każdym rokiem pojawiają się kolejne, wyższe wymagania wobec przyszłych kierowców. Ci, którzy nie są pewni swoich umiejętności, mogą zdecydować się na dodatkowe godziny jazdy, żeby zdobyć więcej doświadczenia na drodze.

Podczas każdego kursu prawa jazdy doskonali się takie umiejętności, jak np.:

  • płynne prowadzenie pojazdu;
  • techniki parkowania;
  • wykorzystanie przepisów drogowych w teorii i praktyce;
  • reakcja na trudne sytuacje w ruchu drogowym.

Dodatkowe godziny jazdy przed egzaminem – dlaczego warto?

Jazdy doszkalające oferowane są przez większość ośrodków realizujących standardowe 30-godzinne kursy. Zaletą tych dodatkowych godzin za kierownicą jest fakt, że również odbywają się pod okiem profesjonalnych instruktorów. Często wskazują one kursantom na najbardziej newralgiczne momenty, w których może dojść do „oblania” egzaminu. To także dodatkowa okazja, aby lepiej poznać miasto i jego infrastrukturę.

Co prawda jazda doszkalająca wiąże się z dodatkowymi kosztami, które musisz ponieść, jednak w ostatecznym rozrachunku może się okazać trafioną inwestycją. Zwłaszcza, że każde kolejne podejście do wcześniej niezaliczonego egzaminu także kosztuje.

Część teoretyczna egzaminu

Ma formę testu wielokrotnego wyboru, który wypełnia się elektronicznie. Egzamin teoretyczny jest zwykle dość prosty, ponieważ pytania dla danego kursanta są automatycznie losowane przez program z ograniczonego zbioru. Jest on ogólnie dostępny, dlatego można się do tego testu przygotować perfekcyjnie.

Część praktyczna egzaminu

Na początku egzaminator weryfikuje wiedzę techniczną kursanta. Osoba egzaminowana musi m.in. pokazać:

  • gdzie należy wlać płyny eksploatacyjne;
  • gdzie znajduje się pasek klinowy, akumulator, filtr powietrza itp.

Po wejściu do samochodu liczy się także sposób przygotowania się do jazdy, a więc ustawienie fotela, pozycji lusterka czy kierownicy, zapięcie pasów bezpieczeństwa. Dopiero wtedy powinno się uruchomić silnik i udać się na jazdę do placu manewrowym, a następnie ulicami miasta.

Kto może korzystać z dodatkowych godzin jazdy?

Obecnie nie musisz być kursantem starającym się o prawo jazdy, aby skorzystać z opcji jazd doszkalających. Tego rodzaju kursy są coraz popularniejsze wśród tych, którzy mają wieloletnią praktykę za kierownicą, ale chcą odświeżyć swoje umiejętności lub miały dłuższą przerwę w prowadzeniu samochodu. Może się zdarzyć, że w nowej firmie dostaniesz w pakiecie służbowy samochód – do nowych obowiązków związanych z koniecznością częstych wyjazdów warto się odpowiedzialnie przygotować.

Warto podkreślić, że jazda doszkalająca to przywilej osób, które ukończyły podstawowe szkolenie w profesjonalnym ośrodku. Taki kurs obejmuje łącznie 60 godzin lekcyjnych z uwzględnieniem:

  • 30 godzin zajęć teoretycznych;
  • 30 godzin zajęć praktycznych.

Jazda doszkalająca z rodzicem – co mówią nowe przepisy?

Na początku 2022 roku Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało kilka zmian dotyczących szkolenia przyszłych kierowców. Jedna z nich dotyczy zasad realizowania dodatkowych godzin jazdy. Usprawnienia mają ułatwić zdobycie prawo jazdy kat. B dzięki lepszemu przygotowaniu do egzaminu teoretycznego i praktycznego. Jedną z możliwości będzie jazda pod okiem rodzica.

Dodatkowe godziny jazdy będą dostępne dla osób, które ukończyły 17. rok życia. Jazda doszkalająca będzie możliwa tylko pod okiem opiekuna prawnego. On sam także musi spełnić kilka warunków, aby zasiąść na miejscu pasażera m.in.:

  • opiekun musi posiadać prawo jazdy kat. B;
  • musi praktykować prowadzenie pojazdów od co najmniej 5 lat.

Co istotne, jazda doszkalająca pod okiem rodzica musi zostać jasno zasygnalizowana w ruchu drogowym. W takim przypadku na samochodzie prywatnym będzie trzeba umieścić odpowiedni symbol.

Pamiętaj! Obecnie jazda doszkalająca z rodzicem nie jest możliwa, ponieważ przepisy nadal nie weszły w życie.

Dodatkowe godziny jazdy prywatnie – wady i zalety

Opinie na temat jazdy doszkalającej z rodzicem są bardzo podzielone. Niektórzy uważają, że ćwiczenie swoich umiejętności za kierownicą z rodzicem obok może pomóc kursantowi, dając mu komfort psychiczny zaufanej osoby obok. Niewykluczone jednak, że doświadczony kierowca może, nawet nieświadomie, przekazywać podopiecznemu złe wzorce i nawyki w jeździe.

Inna kwestia to odpowiednie predyspozycje do przekazywania fachowej wiedzy na temat prowadzenia pojazdu i radzenia sobie w trudnych sytuacjach na drodze. Dlatego tak ważne jest, aby mieć obok siebie świadomego i odpowiedzialnego kierowcę, który nie tylko doskonale zna przepisy drogowe, ale również się do nich stosuje.

Jeszcze więcej zmian w zakresie kursów prawa jazdy

Tegoroczne zmiany dotyczą nie tylko warunków realizowania jazd doszkalających. Nowe przepisy dotyczą również wymogów wobec osób, które chcą starać się o prawo jazdy kat. B – chodzi przede wszystkim o kwestie wieku. Po wejściu w życie wszystkich planowanych zmian kurs przygotowawczy będzie można rozpocząć tuż po ukończeniu 17. roku życia.

Edukacja komunikacyjna w szkole – nowy przedmiot obowiązkowy!

Ministerstwo Infrastruktury przywiązuje coraz większą wagę do edukacji najmłodszych przyszłych kierowców. Według projektu ustawy w życie weszłyby nowe przepisy dotyczące warunków uzyskiwania karty rowerowej w czwartej klasie szkoły podstawowej, a także wprowadzenia nowego przedmiotu o nazwie „wychowanie komunikacyjne”. W trakcie zajęć uczniowie mieliby szczegółowo zapoznawać się zasadami przechodzenia przez jezdnię, poruszania się po ulicach po zmroku, wysiadania i wsiadania do autobusu itd.

Jesteś po podstawowym kursie prawa jazdy, ale interesują cię dodatkowe godziny? Prawo jazdy będzie na wyciągniecie ręki, jeśli poświęcisz jeszcze więcej czasu na doskonalenie swoich umiejętności. Pamiętaj jednak, że taka możliwość obwarowana jest kilkoma wytycznymi. Zapoznaj się z najnowszymi przepisami na temat kursów i egzaminów prawa jazdy, aby przygotować się do nich jak najlepiej.