Obowiązki właściciela auta – o czym trzeba pamiętać?

Posiadanie auta to niewątpliwy przywilej, jednak poza licznymi korzyściami wynikającymi z tego faktu wiąże się on też z określonymi obowiązkami. Jakimi? O czym musi pamiętać każdy właściciel samochodu? Sprawdźmy, jakie powinności Cię dotyczą.

Rejestracja

Jednym z podstawowych obowiązków nowego właściciela niedawno zakupionego auta jest jego rejestracja. Należy o niej pamiętać niezależnie od źródła pochodzenia i wartości pojazdu – zarejestrowanie jest konieczne bez względu na to, czy został on nabyty od dealera, czy z rynku wtórnego. Od 2022 r. cała procedura stała się jeszcze szybsza, łatwiejsza i tańsza niż wcześniej, ponieważ zniesiono obowiązek wykupywania naklejki kontrolnej i zmiany tablic rejestracyjnych, o ile nie są zagraniczne.

Wniosek o rejestrację pojazdu należy złożyć osobiście lub przez Internet w wydziale komunikacji w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta lub urzędzie dzielnicy właściwym dla miejsca zamieszkania. Wniosek powinien zawierać:

  • potwierdzenie własności, np. w formie umowy kupna-sprzedaży czy faktury,
  • dowód wykonania aktualnych badań technicznych,
  • dokument tożsamości.

Z kolei w przypadku aut nabywanych z rynku wtórnego dodatkowo do wniosku należy załączyć bieżący dowód rejestracyjny wraz z tablicami, które jednak mogą zostać zachowane bez potrzeby wyrabiania nowych i płacenia za nie. Jeśli chodzi o koszt rejestracji samochodu, wynosi on 67 zł bez pozwolenia czasowego i 81 zł z pozwoleniem czasowym.

Ubezpieczenie

Każde poruszające się po polskich drogach auto musi być objęte polisą od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie samochodu przynależy właśnie do niego, a nie do właściciela, jednak to właściciel odpowiada za wykupienie OC – niezastosowanie się do tego obowiązku wiąże się z bardzo wysokimi karami, które w przypadku pojazdów osobowych mogą osiągać nawet ponad 6000 zł! To znacznie mniej niż koszt samej polisy, dlatego nie warto uciekać przed tą powinnością, tym bardziej że obecnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma możliwość wykrycia pojazdów bez OC w sposób automatyczny, bez konieczności wykonywania kontroli drogowej przez policję czy Inspekcję Transportu Drogowego.

Ile kosztuje obowiązkowa polisa? Określenie z góry wysokości składki jest niemożliwe, ponieważ oblicza się ją w sposób indywidualny dla każdego auta i właściciela z osobna. Podczas gdy Twoje ubezpieczenie może kosztować np. 500 zł, Twój sąsiad za ten sam produkt o identycznych warunkach zapłaci 1500 zł. W znalezieniu najkorzystniejszej oferty niezastąpioną pomoc zapewnia kalkulator OC AC, w którym łatwo i szybko porównasz wiele polis i wybierzesz najtańszą.

Badania techniczne

Jeżeli samochód jest starszy niż 3 lata, właściciel ma obowiązek wykonania badań technicznych, których ważność wynosi 2 lata, podczas gdy każde następne badanie należy przeprowadzać co roku. Auta w wieku do 3 lat są zatem zwolnione z tego obowiązku. Warto o nim pamiętać, bo poruszanie się po drogach pojazdem bez aktualnych badań technicznych wiąże się z karą do 1500 zł.

Dbanie o stan techniczny

Nawet jeśli Twoje auto przeszło badanie techniczne, jako właściciel i tak musisz dbać jego stan techniczny, aby w razie ewentualnej kontroli policyjnej funkcjonariusze nie mogli niczego mu zarzucić. Chodzi m.in. o opony, które powinny mieć odpowiednio głęboki bieżnik, a także karoserię, na której nie może być dużych wykwitów rdzy.

Utrzymanie czystości szyb i tablic rejestracyjnych

Czy wiesz, że jazda z brudnymi szybami, które utrudniają widoczność, może skończyć się mandatem? Dlatego lepiej zawsze pamiętaj o uzupełnieniu płynu do spryskiwaczy. Czyste i widoczne muszą być też tablice rejestracyjne.

Obowiązkowa apteczka i trójkąt

Innym z obowiązków właściciela jest wyposażenie auta w apteczkę i trójkąt, za których brak można otrzymać mandat w razie kontroli.