Światła mijania a światła dzienne i drogowe – czym się różnią?

Oświetlenie pojazdu silnikowego jest jednym z elementów istotnych dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każdy pojazd w myśl przepisów powinien być wyposażony w kilka rodzajów świateł. Warto je znać i wiedzieć, kiedy i jakie włączyć, by uniknąć mandatu. Zaraz poznasz różnice między najważniejszymi systemami oświetleniowymi w pojazdach i dowiesz się, kiedy musisz ich użyć.

Poznaj wszystkie światła w samochodzie

Według rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów Dz.U. 2015 poz. 305 (Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602) każdy pojazd, który został dopuszczony do ruchu drogowego, powinien posiadać kilka rodzajów świateł. Wszystkie poniższe dotyczą samochodów osobowych:

 • światła mijania,
 • światła drogowe,
 • światła dzienne,
 • światła hamowania „STOP”,
 • światła cofania,
 • światła pozycyjne,
 • światła awaryjne,
 • światła postojowe,
 • światła przeciwmgielne,
 • kierunkowskazy,
 • światła odblaskowe.

Jeśli Twój samochód posiada automatyczny system dostosowywania oświetlenia, sam reguluje korzystanie z większości systemów świateł (nie dotyczy to opcji przeciwmgielnej).

Światła drogowe a światła mijania – czym się różnią?

Symbol świateł drogowych na desce kontrolnej samochodu
Symbol świateł drogowych na desce kontrolnej samochodu

Za pomocą świateł drogowych możesz optymalnie oświetlić drogę. Mają zasięg od około 100 do 200 metrów. Przydają się w nocy na drogach krajowych lub na autostradzie. Dzięki nim możesz zobaczyć znacznie dalej i znacznie wcześniej rozpoznać potencjalne zagrożenia takie jak zwierzyna lub pieszy na poboczu. Jednak haczyk świateł drogowych polega na tym, że dalekosiężny i jasny stożek światła może oślepiać innych użytkowników drogi. Dotyczy to zarówno samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka, jak i pojazdów przed Tobą. Z tego powodu światła drogowe mogą być włączane tylko wtedy, gdy nie oślepiają innych kierowców. W miastach z ciągłym oświetleniem ulicznym nie wolno włączać świateł drogowych, gdyż grozi to mandatem.

W zależności od pojazdu światła drogowe włącza się przez naciśnięcie lub pociągnięcie dźwigni kierunkowskazów. Światła mijania muszą być już włączone. W kokpicie pojawi się wtedy niebieska lampka kontrolna świateł drogowych. W niektórych pojazdach na podstawie położenia przełącznika można również stwierdzić, czy włączone są światła drogowe.

Symbol świateł mijania na desce kontrolnej samochodu
Symbol świateł mijania na desce kontrolnej samochodu

Z kolei światła mijania są ważne przede wszystkim przy oświetlaniu drogi bezpośrednio przed pojazdem. Jednocześnie powinny zwiększać jego widoczność. Przełącznik świateł mijania może znajdować się w różnych miejscach w samochodzie, w zależności od modelu i producenta, którym jeździsz. Bardzo często przełącznik znajduje się po lewej stronie kierownicy, w dolnej części deski rozdzielczej. Alternatywnie w wielu modelach światła mijania włącza się za pomocą dźwigni na kierownicy, często poprzez jej przekręcenie. Symbolem świateł mijania jest reflektor, którego promieniowanie pada w kierunku drogi: trzy linie na piktogramie opadają w dół. Ten symbol znajduje się na włączniku świateł.

Kiedy trzeba wyłączyć światła drogowe?

Światła drogowe są używane w połączeniu ze światłami mijania, jeśli odległość widzenia jest niewystarczająca. Należy je wyłączyć w następujących sytuacjach:

 • Gdy pojazd zbliża się po przeciwnej stronie. Dotyczy to również przejazdu obok pociągu na linii kolejowej biegnącej bezpośrednio przy drodze.
 • Podczas jazdy w korku lub przy cofaniu.

Należy również unikać włączania świateł drogowych w obszarach zabudowanych lub w pobliżu przejść dla pieszych.

Światła mijania a dzienne – co je różni?

Światła mijania znajdują się z przodu auta i mają biały kolor. Zgodnie z przepisami należy ich używać przez cały rok. Poprawiają widoczność w ciągu dnia zwłaszcza podczas ulewnego deszczu, śniegu, mgły oraz w nocy, przy słabym oświetleniu, słabej widoczności lub w tunelu. Wówczas światła dzienne są zbyt słabe. Zaprojektowano je jedynie do zapewnienia lepszej widoczności Twojego samochodu przez nadjeżdżających z naprzeciwka użytkowników ruchu drogowego przy pięknej pogodzie i przejrzystym powietrzu. Ponieważ wszystkie rodzaje oświetlenia zużywają energię, zajęto się opracowaniem specjalnych świateł, które będą tak wydajne, jak to tylko możliwe. Wiele świateł do jazdy dziennej wykorzystuje diody LED, które tylko nieznacznie zwiększają zużycie paliwa.

Światła dzienne to wyraźnie widoczne przednie światła, ale o znacznie mniejszej jasności niż światła mijania i dlatego nie zastępują świateł mijania. Gdy włączone są światła mijania lub drogowe, światła do jazdy dziennej muszą zgasnąć lub stać się słabsze. Pamiętaj także, że nawet jeśli Twój pojazd jest wyposażony w światła mijania, które włączają się automatycznie (sprawdź, czy włącznik świateł jest naprawdę w pozycji „Auto”!), czasami musisz włączyć światła mijania ręcznie, ponieważ czujniki niekoniecznie reagują na wszystkie zmiany.

Kiedy należy włączyć światła przeciwmgielne?

Symbol świateł przeciwmgłowych przednich
Symbol świateł przeciwmgłowych przednich
Symbol świateł przeciwmgłowych tylnych
Symbol świateł przeciwmgłowych tylnych

Światła przeciwmgielne, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do użytku, gdy widoczność jest słaba z powodu mgły, a także śnieżycy lub ulewnego deszczu. Jednak w przeciwieństwie do tylnego światła przeciwmgielnego, nie muszą być włączone. Nie są one używane do tego, aby Twój samochód był widoczny tak, jak to jest przy tylnym świetle przeciwmgielnym. Mają one na celu jedynie poprawę widzenia we mgle. Przy dobrej widoczności światła przeciwmgielne w żadnym wypadku nie mogą być włączone, czy to na autostradzie, w korku, czy w innych sytuacjach drogowych. Wówczas ich używanie może być niebezpieczne, ponieważ są one szczególnie jasne i oślepiające innych uczestników ruchu.

Jaki mandat za brak świateł?

Za jazdę bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu grozi mandat w wysokości 300 zł. Natomiast jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu to kara w wysokości 100 zł. Taka sama kwota dotyczy jazdy bez wymaganych świateł pojazdami niewyposażonymi w światła mijania, drogowe lub do jazdy dziennej oraz nieprawidłowego używania przednich świateł przeciwmgielnych. Za brak świateł w tunelu zapłacisz 200 zł, podobnie jak za korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami.

Dlatego warto wiedzieć, kiedy i jakich świateł należy używać.