Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie

Według raportu Komendy Głównej Policji w 2021 roku miało miejsce ponad 22 tysiące wypadków. W ich wyniku prawie 30 tysięcy osób doznało obrażeń, w tym nieco ponad 2 tysiące zmarło. Na uszkodzenia ich ciał miało wpływ wiele czynników. Według wyników badań IIHS kluczowe dla zdrowia podróżujących było m.in. wybranie odpowiedniego miejsca w aucie. Dowiedz się, gdzie jest najbezpieczniej w samochodzie.

Niewiele osób zastanawia się nad wyborem miejsce a pojeździe. Większość siada tam, gdzie jest najwygodniej. Jednak badania pokazują, że od tego, gdzie będziesz znajdować się podczas wypadku, zależy Twoje zdrowie, a często nawet życie.

Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie – gdzie się znajduje?

Przez lata wśród osób podróżujących autem panowało przekonanie, że najbezpieczniejszym miejscem w pojeździe jest tylna kanapa, a dokładnie siedzenie za fotelem kierowcy. Według nich w momencie wypadku osoba kierująca pojazdem instynktownie chroni siebie. Zatem, wedle tej teorii, w momencie zagrożenia kierowca skręca tak, aby miejsce zderzenia było najdalej od niego i skierowane na kogoś innego, czyli pasażera obok.

Tak w istocie jest, jednak sam instynkt przetrwania nie wystarczy, aby móc dane miejsce określić jako najbezpieczniejsze. Jak wynika z badań amerykańskiej organizacji Insurance Institute for Highway Safety z 2019 roku w przypadku:

  • zderzenia bocznego zawsze najbardziej poszkodowana będzie osoba, która znajduje się przy drzwiach – podczas tego typu kolizji kierowca zazwyczaj nie ma możliwości podjęcia odpowiedniej reakcji, zatem najlepiej siedzieć pośrodku tylnej kanapy. Jednak w tej pozycji można doznać obrażeń od osób, które siedzą obok. Po uderzeniu mogą Cię „zmiażdżyć” swoją masą ciała;
  • zderzenia czołowego i tylnego najwięcej uszkodzeń doznają osoby, które siedzą z tyłu – dlatego określa się, że najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie to przedni fotel pasażera.

Zastanawiasz się, dlaczego najlepiej podróżować obok kierowcy? Są ku temu dwa ważne powody – specjalnie zaprojektowane pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne, które znacząco wpływają na skalę obrażeń doznanych podczas wypadku

Przedni fotel pasażera – dlaczego jest najbezpieczniejszy?

Podczas podróży samochodem każdy powinien być zapięty pasami bezpieczeństwa. Dzięki temu w momencie wypadku nikt nie „wyleci” z auta przez szybę ani nie uderzy np. głową o elementy z przodu. W większości aut taśmy są wyposażone w napinacze, które pomagają one utrzymać właściwe napięcie taśmy, aby podczas zderzenia ciało pozostało na miejscu.

Jednak nie każda uprząż bezpieczeństwa chroni w podobny sposób. Otóż tylko pasy znajdujące się z przodu zostały wyposażone w ograniczniki napięcia, które chronią przed zmiażdżeniem klatki piersiowej i bioder przez zbyt mocne dociśnięcie taśmy. Dzięki nim, po wybuchu poduszki powietrznej, uprząż delikatnie luzuje się na czas uderzenia, co zapobiega powstawaniu poważnych, wewnętrznych obrażeń.

W przypadku pasów przy tylnej kanapie nie zastosowano ograniczników napięcia, ponieważ nie ma tam poduszki powietrznej. W rezultacie ryzyko połamania kości klatki piersiowej i bioder znacząco wzrasta. To z kolei prowadzi do prostego wniosku, że przedni fotel kierowcy jest bardziej bezpieczny niż tylna kanapa nawet w przypadku zderzenia bocznego.

Bezpieczne miejsce w samochodzie dla dziecka – które wybrać?

Wszystkie dzieci, od urodzenia aż do osiągnięcia 150 cm wzrostu, muszą być przewożone w prawidłowo zamontowanych fotelikach, które są dopasowane do rozmiarów ich ciała. Najlepiej, jeśli wybrane siedzisko otrzymało pozytywną ocenę w testach konsumenckich np. ADAC lub Plus Test. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrany model ochroni dziecko przed poważnymi obrażeniami.

Jednak fotelik to nie wszystko. Liczy się także miejsce jego umieszczenia. Według wyników badań Amerykańskiej Agencji do Spraw Bezpieczeństwa bezpieczne miejsce w samochodzie dla pociechy do 13. roku życia to tylna kanapa, a najlepiej jej środek. Na tym stanowisku maluch znajduje się najdalej od potencjalnych miejsc uderzenia, dzięki czemu jest bezpieczny nie tylko podczas zderzenia czołowego czy tylnego, ale także bocznego.

Wiele osób zastanawia się, dlaczego nie jest to przedni fotel, skoro dla dorosłego to najkorzystniejsze miejsce. Jest ku temu kilka ważnych powodów.

  • Dziecięce siedzisko dla najmłodszych ma własną uprząż, która doskonale trzyma ciało malucha na miejscu podczas wypadku, więc nie trzeba używać pasów samochodowych z ogranicznikiem napięcia.
  • Poduszka powietrzna jest zaprojektowana, aby chronić pasażerów powyżej 150 cm wzrostu. Wybucha z prędkością 300 km/h, co nie jest niebezpieczne dla dorosłego, jednak u dziecka może spowodować poważne obrażenia klatki piersiowej, a nawet zmiażdżyć twarz czy nogi. Co więcej, jeśli na przednim fotelu będzie podróżować maluch w foteliku tyłem do kierunku jazdy, wybuch poduszki spowoduje, że pociecha z niewiarygodną siłą zostanie przyciśnięta do oparcia, co może spowodować bardzo poważne zagrożenia, a nawet śmierć.

Można wyłączyć poduszkę powietrzną na czas, gdy na przednim fotelu podróżuje dziecko. Jednak wiele osób zapomina włączyć ją z powrotem, gdy obok kierowcy zasiada dorosły. W ten sposób można stworzyć duże zagrożenie dla jego zdrowia.

Bezpieczeństwo podczas jazdy autem – jak poprawić?

Chcesz czuć się bezpiecznie podczas podróży samochodem? Oprócz wybrania odpowiedniego miejsca pamiętaj także o właściwym zapinaniu pasów. Taśma powinna:

  • płasko i ściśle przylegać do ciała – dlatego zimą należy zdjąć kurtkę,
  • przebiegać nad środkiem barku – uprząż nie może się zsuwać z ramienia,
  • znajdować się na biodrach, najlepiej pod kolcami biodrowymi, a nie na brzuchu.

Dodatkowo po zapięciu pasów należy je dociągnąć, aby nie powstał żaden luz. Dzięki temu w momencie zderzenia nie wypadniesz z fotela ani się z niego nie zsuniesz.

Wybór bezpiecznego miejsca w samochodzie to dobry sposób, aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie wypadku. Warto o tym pamiętać i stosować się do wskazówek!