Ubezpieczenie OC a miejsce zamieszkania. W którym mieście wojewódzkim jest najdrożej?

Kierowcy z Warszawy płacą za OC o 290 zł więcej niż właściciele pojazdów z Krakowa. Z kolei mieszkańcy Rzeszowa mogą się pochwalić najniższą stawką obowiązkowego ubezpieczenia, spośród wszystkich stolic województw. Czy zastanawiało Was kiedyś dlaczego?

wrocław panorama

Cena obowiązkowego ubezpieczenia OC zależy m.in. od modelu auta, parametrów pojazdu i jego przeznaczenia. Każdy ubezpieczyciel bierze również pod uwagę dane kierowcy, w tym jego miejsce zamieszkania (w niektórych towarzystwach będzie to miejsce użytkowania auta lub parkowania). Korzystając z danych porównywarki rankomat.pl sprawdziłam, jak ten ostatni czynnik wpływa na cenę OC w poszczególnych miastach wojewódzkich.

We Wrocławiu OC droższe nawet o kilkaset złotych

Z reguły, im większe miasto, tym droższe OC. Podkreślam – z reguły, bo wielkość miasta nie jest i nie może być jedynym wyznacznikiem ceny polisy. Wiele zależy również od ilości kolizji i wypadków, które powodują jego mieszkańcy, liczby aut na drogach czy nawet – sieci dróg w danym regionie. Dlatego np. mieszkańcy Warszawy są i prawdopodobnie zawsze będą traktowani bardziej surowo przez ubezpieczycieli niż kierowcy z Kielc czy Rzeszowa.
W Warszawie za najtańsze OC trzeba zapłacić średnio 1045 zł. W Kielcach i Rzeszowie, odpowiednio 755 zł i 733 zł. Różnice w składkach wynoszą więc ok. 300 zł.

Najdroższą stolicą ze wszystkich województw nie jest jednak Warszawa, a Wrocław (1166 zł) i Gdańsk (1070 zł). Te dwa miasta są nie tylko gęsto zaludnione, ale także licznie odwiedzane przez turystów. Zarówno w Gdańsku jak i Wrocławiu przebiegają trasy europejskie, drogi krajowe i wojewódzkie. Dla towarzystw ubezpieczeniowych oznacza to podwyższone ryzyko ubezpieczeniowe. Co za tym idzie – cena OC jest wyższa.

A ile w sierpniu 2017 r. płacili średnio za najtańsze OC mieszkańcy pozostałych miast wojewódzkich (w kolejności od najwyższej do najniższej ceny OC)?

Poznań 1017 zł
Szczecin 979 zł
Łódź 963 zł
Bydgoszcz 899 zł
Kraków 864 zł
Białystok 862 zł
Olsztyn 837 zł
Katowice 833 zł
Gorzów Wielkopolski 832 zł
Lublin 829 zł
Opole 794 zł

Pamiętajcie, że w/w ceny ubezpieczeń OC są uśrednione. Jest to więc tylko kwota poglądowa. W każdym mieście wojewódzkim mieszkają setki tysięcy właścicieli pojazdów, a dla każdego z nich oferta ubezpieczenia może być inna.

Chcesz zapłacić mniej za OC? Porównaj ceny

Jedno jednak jest pewne – im spokojniejsza okolica, tym mniej płacimy za obowiązkowe OC pojazdu. I co z tego? Przecież nikt z tego powodu nie przeprowadzi się z miasta na wieś. Właściciele pojazdów zarejestrowanych w dużych miastach mogą zaoszczędzić w inny sposób: porównując oferty wielu towarzystw.

Jak już wspomniałam, na ostateczną cenę polisy OC wpływa wiele czynników. Każde towarzystwo ocenia je indywidualnie. Dlatego np. w jednej firmie na kierowcę z Wrocławia czeka wyłącznie zwyżka za miejsce zamieszkania, a w innej, także zniżka za wiek i doświadczenie w prowadzeniu samochodu, stan cywilny, wykonywany zawód czy posiadaną markę pojazdu. Bonusy mogą znacznie obniżyć składkę. Porównując propozycje różnych towarzystw uda Ci się znaleźć firmę, która oferuje ich najwięcej i proponuje najniższą z możliwych cenę.