Jak sprawdzić czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Od maja 2022 roku będą wydawane nowe dowody rejestracyjne, cechujące się nie tylko innym wyglądem, ale także i zabezpieczeniami. Zastanawiasz się, czy zmienia się coś jeszcze, np. wysokość opłat, czas oczekiwania lub sposób odbioru? Na szczęście nie. Niezależnie od tego, kiedy złożysz wniosek, wszystko inne pozostaje “po staremu”. Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru? Podpowiadamy.

Dowód rejestracyjny – przepustka do zdobywania szos

Dowód rejestracyjny pojazdu to namacalny dowód na to, że auto (czy też inny pojazd mechaniczny) zostało dopuszczone do ruchu drogowego. Zawarte są w nim informacje dotyczące właściciela pojazdu, a także niezbędne dane techniczne pojazdu (m.in. model, numer VIN, numer rejestracyjny pojazdu oraz data pierwszej rejestracji). Jest on wręcz niezbędny podczas okresowych przeglądów w Stacji Kontroli Pojazdów, zagranicznych wojaży, ewentualnej sprzedaży auta czy też zawierania obowiązkowej umowy ubezpieczenia OC pojazdu. Wprawdzie od jakiegoś czasu nie jest już wymagane fizyczne posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas jazdy, gdyż wszystkie dane w nim zawarte można sprawdzić elektronicznie. Niemniej jednak pojazd musi obowiązkowo w nim widnieć, by bez przeszkód poruszać się po drogach.

Co ciekawe, internetowa baza CEPiK pozwala właścicielowi pojazdu monitorować ważność badania technicznego bądź obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Jak zatem zdobyć taki dowód rejestracyjny? Procedura na szczęście nie jest skomplikowana i wymaga niewielu formalności w Wydziale Komunikacji lokalnego urzędu miasta. Jeśli to pierwsza rejestracja, potrzebne będą m.in:

 • wypełniony wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego,
 • podpisana zgoda na przetwarzanie danych osobowych,
 • aktualna polisa OC,
 • dokumenty potwierdzające własność pojazdu,
 • dokument tożsamości,
 • świadectwo homologacji pojazdu lub świadectwo WE z oświadczeniem dealera,
 • dowód opłacenia podatku PCC.

Z kolei przy wymianie dowodu rejestracyjnego będą wymagane:

 • wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego,
 • zgoda na przetwarzanie danych osobowych,
 • ewentualny dowód potwierdzający zmianę danych osobowych (w przypadku ich zmiany),
 • aktualne ubezpieczenie OC oraz zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym (gdy skończył się dowód rejestracyjny),
 • dokument tożsamości,
 • obecny dowód rejestracyjny

Trzeba również pamiętać o uiszczeniu odpowiednich opłat. Rejestracja nowego samochodu osobowego to koszt ok. 180 zł, natomiast wymiana starego dowodu rejestracyjnego wiąże się z nieco niższymi kosztami (ok. 54 zł)

Dowód rejestracyjny – czas oczekiwania

Złożyłeś wniosek o nowy dowód rejestracyjny? Rzeczywiście, mając już pewne plany odnośnie korzystania z pojazdu (np. wyjazd zagraniczny), można się niecierpliwić. Oczywiście tuż po złożeniu wniosku urząd wydaje kierowcy tymczasowy (tzw. miękki) dowód rejestracyjny. Na nowy dokument z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) czasem trzeba poczekać od 7 do nawet 28 dni.

Co będzie potrzebne przy odbiorze dowodu rejestracyjnego?

Odbiór gotowego dowodu rejestracyjnego również nie wiąże się już z żadnymi opłatami. Trzeba jednak wziąć ze sobą odpowiednie dokumenty, których brak uniemożliwia otrzymanie wnioskowanego dowodu rejestracyjnego. Konieczne będą:

 • dokument tożsamości (do wglądu),
 • potwierdzenie posiadania aktualnego ubezpieczenia OC pojazdu (np. dowód uiszczenia opłaty za składkę),
 • oryginał pozwolenia czasowego (jeśli takowe wydano),
 • pełnomocnictwo dla osoby trzeciej bądź współwłaściciela pojazdu (opcjonalnie),
 • karta pojazdu (oryginał), jeśli została w przeszłości wydana.

Sprawdź, czy Twój dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru bez wychodzenia z domu

Nie trzeba spędzać codziennie kilku godzin na telefonie próbując dodzwonić się do urzędu, aby zapytać o to, czy dokument jest już gotowy. Nie trzeba także udawać się tam osobiście, jeśli pracownicy wydziału komunikacyjnego nie są upoważnieni do udzielania takich informacji. Aktualnie sprawdzanie dowodu rejestracyjnego może z powodzeniem odbywać się… przez internet. Taka opcja oferowana jest przez co najmniej kilka serwisów internetowych, jak również można skorzystać z niej bezpośrednio na stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie nurtującej odpowiedzi o każdej porze dnia, w dodatku bezpłatnie. Jak to zrobić?

Po wejściu na stronę PWPW należy wpisać:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • pięć ostatnich znaków numeru VIN (tj. nadwozia).

Następnie powinien pojawić się status wniosku. O ile wyświetli się “Przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru”, sprawa jest prosta – nie pozostaje nic innego, jak tylko zebrać wymagane dokumenty i odebrać pachnący nowością dowód rejestracyjny. “Przyjęto wniosek – trwa postępowanie administracyjne” wskazuje na to, że dokument nadal jest w trakcie przygotowywania i należy uzbroić się w cierpliwość i sprawdzić status np. za kilka dni.

Z kolei status „Niepoprawne dane, brak spraw w toku lub dokument wydany” oznacza, że coś na etapie składania wniosku lub wpisywania danych do systemu PWPW poszło nie tak. Jeśli na pewno wprowadzane do formularza dane są poprawne, być może dane w złożonym wniosku rzeczywiście są niepoprawne, a może doszło do jakiejś pomyłki w urzędzie. Dobrze jest zatem jak najszybciej skontaktować się z właściwym wydziałem komunikacji, aby wyjaśnić sprawę.

Jak widać, wyrobienie dowodu rejestracyjnego nie musi być wcale uciążliwą przeprawą przez urzędnicze formalności. Dzięki możliwości samodzielnego sprawdzenia w domu, czy dowód rejestracyjny jest gotowy, zdecydowanie została ułatwiona droga do uzyskania takich informacji z pominięciem uporczywego telefonowania.