Zastanawiasz się nad kupnem używanego samochodu? Jego stan techniczny przed zakupem możesz sprawdzić z pomocą zaprzyjaźnionego mechanika lub w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Przed finalizacją zakupu warto też zapoznać się z historią auta. O tym gdzie i jak sprawdzić historię pojazdu dowiesz się z niniejszego artykułu.
Historia pojazdu może być dla Ciebie również dokumentem uwiarygodniającym, gdy chcesz sprzedać swój pojazd. Korzystając z bezpłatnej usługi na stronie historiapojazdu.gov.pl, można sprawdzić wiele informacji o samochodzie w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).
Dlaczego warto sprawdzić historię pojazdu?
Średni wiek aut kupowanych w Polsce w 2019 roku wynosił blisko 14 lat – wynika z danych ACEA. W roku 2020 zarejestrowano w Polsce 848 tys. aut używanych sprowadzonych z zagranicy. Niewielu konsumentów stać na zakup samochodu prosto z salonu, rozglądamy się więc za używanymi autami. Wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych dla większości domowych budżetów jest dużym nadwyrężeniem finansów.
Można się jednak ustrzec przed pochopną decyzją – wystarczy bezpłatnie skorzystać z usługi na stronie historiapojazdu.gov.pl. Z pakietem realnych informacji o samochodzie, który chcemy kupić będziemy mogli zweryfikować czy dane podane w ogłoszeniu są prawdziwe. Zatrważająco wiele aut sprzedawanych jest jako bezwypadkowe, co przy pierwszych oględzinach samochodu okazuje się nieprawdą. Oprócz tego proceder cofania liczników niestety jest wciąż popularny.
Gdzie sprawdzimy historię pojazdu?
W 2014 roku Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało i udostępniło usługę online historiapojazdu.gov.pl, dzięki której bezpłatnie możemy poznać historię każdego pojazdu mechanicznego. W bazie danych znajdują się informacje, które zbierane są od 2004 roku przez Ministra Cyfryzacji na podstawie przepisów ustawy: Prawo o ruchu drogowym. W CEPiK znajdują się również informacje pochodzące z zagranicznych systemów, dzięki czemu użytkownicy mogą bezpłatnie sprawdzić historię aut importowanych do Polski.
Raport o historii pojazdu generowany jest w formacie PDF i powinien służyć jako jedno że źródeł weryfikujących prawdziwość informacji zawartych w ogłoszeniu sprzedaży lub ofercie w komisie samochodowym.
Jakie dane o pojeździe można uzyskać?
Zanim zdecydujesz się na finalizację zakupu używanego samochodu sprawdź, jakie informacje możesz uzyskać korzystając ze strony historiapojazdu.gov.pl. W raporcie znajdziesz:
- informację o ważności obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz badania technicznego pojazdu,
- kto jest właścicielem pojazdu (firma czy osoba prywatna),
- liczbie wszystkich dotychczasowych właścicieli pojazdu do czasu, aż samochód został zarejestrowany w Polsce, w tym także dane obecnego właściciela samochodu,
- czy auto nie jest wyrejestrowane lub skradzione,
- podstawowych danych technicznych, m.in. marka i model pojazdu, pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa,
- informację o przebiegu pojazdu – spisane dane z licznikiem auta pojazdu wykonywane podczas badań technicznych (informacje gromadzone od 2014 roku),
- o niektórych ryzykach dotyczących pojazdu np. informacje o tym, czy pojazd jest po wypadku lub czy był używany jako taksówka.
W sytuacji gdy chcesz kupić samochód, który do tej pory nie przekroczył granic Polski i nie został w kraju zarejestrowany, warto też sprawdzić jego historię. W usłudze: Historia Pojazdu znajdują się informacje o samochodach zarejestrowanych w USA, Kanadzie i części krajów europejskich (Niemcy, Francja, Belgia, Holandia, Hiszpania, Szwecja czy Norwegia).
Jakie dane są potrzebne do sprawdzenia historii samochodu?
Aby pobrać dane z usługi na stronie historiapojazdu.gov.pl, należy dysponować numerem rejestracyjnym samochodu, numerem VIN oraz datą pierwszej rejestracji. Wszystkie te dane znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Żaden sprzedawca nie powinien robić problemów w udostępnianiu takich informacji. Warto sprawdzić te dane zwłaszcza, jeśli kupujemy samochód z odległego miejsca. Być może zaoszczędzimy sobie w ten sposób niepotrzebne wycieczki.
Jeśli dysponujemy powyższymi danymi, należy wpisać je na stronie internetowej usługi Historia Pojazdu, a następnie kliknąć w ikonę: Sprawdź Pojazd. System w kilka sekund generuje pełny raport, który można pobrać i wydrukować w PDF.
Jeżeli jesteś zainteresowany kupnem samochodu, który nie był nigdy zarejestrowany w Polsce, nadal możesz to zrobić. W celu sprawdzenia informacji o zagranicznym aucie potrzebne będą dodatkowo dane do logowania na profil zaufany. Profil zaufany (eGo) pozwala na potwierdzenie tożsamości osoby, która sprawdza zagraniczny pojazd mechaniczny. Profil zaufany wymaga uwierzytelnienia na zewnętrznym serwisie rządowym. Po potwierdzeniu tożsamości, użytkownik zostaje automatycznie przeniesiony na serwis Historia pojazdu. Podobnie, jak w przypadku informacji o autach zarejestrowanych w Polsce, tak informacje o zagranicznych pojazdach generowanych są automatycznie. Jeżeli sprawdzasz pojazdy zagraniczne poprzez profil zaufany pamiętaj, że możesz wyszukać i sprawdzić maksymalnie 20 pojazdów w ciągu godziny.
Podsumowanie
- Dzięki usłudze Historia Pojazdu będziesz mógł sprawdzić i zweryfikować historię pojazdu, który zamierzasz kupić.
- Usługa Historia Pojazdu dostępna jest dla samochodów zarejestrowanych w Polsce, a także aut sprowadzanych z zagranicy.
- Z usługi dowiesz się m.in o aktualnych badaniach technicznych, ważności OC, pojemności i mocy silnika, czy o historii wypadków lub kradzieży samochodu.
- Aby sprawdzić historię pojazdu, powinieneś posiadać numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji.
- Usługa Historia Pojazdu jest bezpłatna.