Ubezpieczenie samochodu na Europę – jaką polisę kupić?

Jeżeli często jeździsz za granicę swoim samochodem, warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniego ubezpieczenia. Pamiętaj, że w niektórych krajach nie wystarczy polskie OC, abyś był odpowiednio zabezpieczony.

Ubezpieczenie auta na Europę

Jakie wybrać ubezpieczenie wyjeżdżając za granicę? Gdzie można jechać tylko z OC, a gdzie trzeba zabrać ze sobą Zieloną Kartę? Jakie dodatkowe polisy warto wykupić, aby poradzić sobie z możliwymi kłopotami za granicą? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czy za granicą wystarczy polskie OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest ważne w Polsce, ale także we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz państwach, które podpisały Porozumienie Wielostronne. Łącznie są to 34 państwa. Jadąc tylko do tych krajów nie potrzeba ci nic więcej oprócz małego potwierdzenia w dowodzie rejestracyjnym. W Polsce nie ma już obowiązku wożenia małego druczku polisy OC, jednak za granicą jesteś zobligowany do jego posiadania.

W pozostałych krajach wymagana jest Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Jest to dokument, który potwierdza zawarcie OC oraz odpowiedzialność towarzystwa za ewentualną szkodę. Zielona Karta ma taki sam wzór we wszystkich krajach. Organem, który odpowiada za działanie tego systemu jest Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Kraje, w których nie jest potrzebna Zielona Karta to:

Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy i Węgry.

Kraje, w których potrzebna jest Zielona Karta to:

Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina.

Gdzie można otrzymać Zieloną Kartę?

Aby otrzymać Zieloną Kartę, należy zwrócić się do ubezpieczyciela, u którego masz wykupione OC. Najczęściej wydanie Zielonej Karty jest bezpłatne. Jednak niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe żądają dodatkowej opłaty. Dokument może być wystawiony minimalnie na 15 dni. Zazwyczaj jest to okres trwania polisy OC, czyli 12 miesięcy. Zieloną Kartę można wykupić od razu przy zawieraniu umowy OC, ale także w trakcie trwania polisy. Pamiętaj jednak, że niektóre towarzystwa wysyłają Zieloną Kartę pocztą tradycyjną, więc czas oczekiwania będzie wydłużony. Warto więc wcześniej, przed planowanym wyjazdem, załatwić formalności.

Jeżeli nie uda ci się na czas otrzymać Zielonej Karty, możesz wykupić ubezpieczenie graniczne. Jak sama nazwa wskazuje – dokument kupisz na granicy, wjeżdżając do kraju, gdzie nie wystarczy polskie OC. Ubezpieczenie graniczne obowiązuje 30 dni. Dzięki niemu możesz spokojnie podróżować po krajach, gdzie jest wymagana Zielona Karta lub ubezpieczenie graniczne.

Czy za granicą przyda się ubezpieczenie AC?

Jeżeli często wyjeżdżasz za granicę, może ci się przydać także autocasco, czyli ochrona od zniszczenia i kradzieży pojazdu. Większa liczba pokonanych kilometrów to także większe prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji czy wypadku. Wykupując autocasco musisz sprawdzić czy obejmuje ono zakres terytorialny całej Europy.

Zwróć uwagę na wyłączenia z ochrony niektórych państw. Zazwyczaj dotyczą one Rosji, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii i odnoszą się do kradzieży – ryzyko jej wystąpienia jest tam wyższe niż w innych krajach. Niektóre towarzystwa umożliwiają za dopłatą składki rozszerzenie ochrony o te kraje. Jednak nie wszystkie zakłady ubezpieczeń dopuszczają taką możliwość. Warto więc to sprawdzić przed zakupem polisy.

Bez assistance ani rusz!

Wybierając się w podróż za granicę warto zaopatrzyć się w dobrą polisę assistance, bo któż by nie chciał w razie awarii w obcym kraju móc zadzwonić na infolinię swojego ubezpieczyciela i zholować swój pojazd do Polski albo naprawić na miejscu. To wszystko daje dobry assistance.

Jeżeli wiesz, że będziesz często jeździć za granicę, warto już przy zakupie OC wybrać najkorzystniejszą opcję assistance. Należy zwrócić uwagę na limity holowania, przysługujący pojazd zastępczy czy pomoc na miejscu. Jeżeli twoja podróż jest niespodziewana i jednorazowa, możesz dokupić assistance, jednak nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje taki produkt oddzielnie (np. bez OC). Można także wykupić krótkoterminowy assistance, jednak zazwyczaj jego zakres jest mniej zadowalający niż całoroczny assistance, dodany do obowiązkowego ubezpieczenia.

Gdzie kupić ubezpieczenie auta, gdy mieszkasz za granicą?

Ubezpieczenie OC powinno być wykupione w miejscu zarejestrowania pojazdu. Jeżeli mieszkasz i pracujesz za granicą, ale wciąż jesteś zameldowany w Polsce, to auto zarejestrujesz we właściwym urzędzie w naszym kraju. Pamiętaj jednak, aby zadeklarować we wniosku OC, jak długo w ciągu roku przebywasz poza granicami naszego kraju.

Jeżeli przebywasz na stałe za granicą, kupiłeś tam samochód i posiada on zagraniczną rejestrację, obowiązkowego ubezpieczenia nie będziesz mógł kupić w Polsce.

Czy zapłacę drożej za to, że jeżdżę za granicę?

W kalkulatorach OC towarzystw ubezpieczeniowych pojawia się pytanie o planowany czas pobytu za granicą. Ubezpieczyciel musi bowiem przeliczyć ryzyko wystąpienia kolizji, a także oszacować ewentualne koszty takiego zdarzenia. Podróże za granicę świadczą o planowanym sporym przebiegu pojazdu, co również zwiększa ryzyko ubezpieczenia. Z tego względu składka OC może być wyższa.

 

wpis gościnny