Samochód z Anglii – jak go sprawdzić, zarejestrować i ubezpieczyć?

Sprowadzanie pojazdów z zagranicy jest częstą praktyką, na którą decyduje się coraz większa liczba kierowców. Dobry stan techniczny i przystępna cena to najczęściej wymieniane korzyści wynikające z zakupu samochodu poza granicami naszego kraju. Nierzadko na polskich drogach możemy spotkać także „anglika”. Jak jednak wygląda sprowadzanie samochodu z Anglii? Czy po Brexicie dotychczasowe przepisy uległy zmianie? Czy faktyczne opłacalny jest zakup samochodu z tego kraju? Odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania poznasz w tym artykule.

Samochód z Anglii – czy warto sprowadzić?

Sprowadzanie pojazdów z Anglii wzbudza wiele wątpliwości, szczególnie w obliczu wystąpienia kraju z Unii Europejskiej. Zanim jednak przejdziemy do tematu Brexitu skupimy się najpierw na kwestiach związanych stricte z samym pojazdem. Czy warto więc zdecydować się na samochód z Anglii?

Budowa „anglika”

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie samochodu z Anglii, powinniśmy wziąć pod uwagę sam fakt, że ruch drogowy w tym kraju znacząco odbiega od tego, którego doskonale znamy. W związku z ruchem lewostronnym sama budowa samochodu nieco różni się od pojazdów, którymi najczęściej poruszamy się w Polsce. Kwestia umiejscowienia kierownicy po prawej stronie nie ulega wątpliwości. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że to nie jedyna różnica. Prócz tego tylne światła przeciwmgielne są inaczej zamontowane w angielskich pojazdach. Różnice dotyczą także ustawienia przednich lamp i wskazań licznika.

O ile zmiana układu kierownicy w samochodzie z Anglii nie będzie konieczna, o tyle zmiana wszystkich innych różniących się elementów już tak. Zanim zawieziesz auto na obowiązkowy przegląd techniczny, pracownik warsztatu będzie musiał zająć się zmianą przednich lamp, zmianą miejsca ulokowania światła przeciwmgielnego, a także zmianą wskazań licznika (z mph na km/h).

Gdy dodatkowo będziemy chcieli zmienić umiejscowienie kierownicy, aby jazda była bezpieczniejsza, będziemy musieli ponieść obciążających nasz budżet koszt. Dodatkowo konieczne będzie znalezienie odpowiedniego warsztatu, który specjalizuje się w dostosowywaniu pojazdów do ruchu prawostronnego.

Jeśli wszystkie te informacje Cię nie zniechęcają i nadal chcesz kupić samochód w Anglii, przyszedł czas, aby zapoznać się z najważniejszymi kwestiami.

Auto z Anglii – gdzie szukać ofert?

Szukanie ofert samochodów w Anglii do złudzenia przypomina poszukiwania w Polsce. Jedyne co musimy zrobić to odwiedzić portale, na których właściciele samochodów wystawiają swoje oferty. Jest to zdecydowanie najskuteczniejszy i najszybszy sposób na znalezienie odpowiedniego dla siebie pojazdu.

Wiele osób może zaskoczyć fakt, że przy ogłoszeniach zobaczą numery tablic rejestracyjnych. Dla Ciebie jako dla osoby zainteresowanej zakupem jest to zdecydowanie ułatwienie całego procesu. Dzięki nim możesz bowiem w mgnieniu oka uzyskać dostęp do historii pojazdu.

Jak wygląda sprowadzenie samochodu z Anglii?

Decydując się na samochód z Anglii mamy do wyboru:

  • sprowadzenie auta na własną rękę,
  • zakup pojazdu w Polsce od sprzedawcy, który go sprowadził.

Choć oba rozwiązania mają liczne zalety, jeśli to tylko możliwe, warto samemu odwiedzić ten kraj i na własną rękę sprowadzić pojazd. Daje nam to gwarancję, że przy zakupie zostały dopełnione wszelkie formalności, a sam samochód pochodzi z wiarygodnego źródła.

Wiele osób decydując się na sprowadzenie auta z Anglii, zastanawia się jak Brexit wpłynął na wszystkie formalności. Czy obecnie jest trudniej?

Sprowadzenie samochodu z Anglii po Brexicie

Choć Brexit wiele zmienił w życiu Anglików, dla nas reguły sprowadzenia pojazdu z tego kraju niemal nie uległy zmianie. Jak więc wygląda zakup?

Podstawę zakupu samochodu powinna stanowić umowa kupna-sprzedaży lub faktura. Warto zadbać o to, by dokument był sporządzony nie tylko w języku angielskim, ale również polskim. W późniejszym czasie ułatwi to dokonywanie wszelkich formalności związanych z rejestracją pojazdu w Polsce.

Przy podpisywaniu umowy koniecznością będzie wypełnienie 4 sekcji w certyfikacie rejestracyjnym, który jest odpowiednikiem naszego dowodu rejestracyjnego. W odpowiednim miejscu wpisujemy m.in. datę opuszczenia kraju przez pojazd. Po wypełnieniu sekcja ta musi zostać odesłana do DVLA.

Samochód z Anglii – o czym nie zapomnieć?

Niezależnie od tego czy kupujemy samochód w Polsce, czy w Anglii koniecznością jest skrupulatne dopełnienie wszelkich formalności.

Zakup auta z Anglii wiąże z:

  • sprawdzeniem historii pojazdu,
  • zawarciem umowy kupna-sprzedaży lub faktury,
  • wypełnieniem certyfikatu rejestracyjnego (Registration Certifcate) i odesłaniem go na adres DVLA,
  • opłacenie akcyzy,
  • przeprowadzeniem badania technicznego.

Niektóre z czynności są wspólne dla zakupu pojazdu w Polsce i w Anglii. Łączącą cechą jest m.in. zapoznanie się z historią pojazdu. Jak to zrobić w przypadku „anglika”?

Historia pojazdu

Sprawdzenie historii pojazdu sprowadzanego z Anglii jest proste, w szczególności, że już przy ogłoszeniach zobaczymy numery tablic rejestracyjnych. Wpisując je w ogólnokrajowy system HPI check uzyskamy informacje takie jak:

  • przebieg auta,
  • stan obowiązkowego podatku drogowego (Tax Road),
  • opisy przeglądów,
  • uszkodzenia, które ma pojazd.

W tym miejscu warto wspomnieć także o kategoriach, które Wielka Brytania używa do opisywania stanu pojazdu. Mowa o kategoriach:

  • A — samochód nadający się na złomowanie,
  • B — samochód na części,
  • S — samochód z uszkodzeniami, których nie można naprawić,
  • N — samochód z lekkimi uszkodzeniami układu kierowniczego lub zawieszenia.

Najlepszym sposobem na zakup sprawnego pojazdu jest szukanie tego bez jakichkolwiek oznaczeń lub ewentualnie z kategorią N.

Jak zarejestrować samochód z Anglii w Polsce?

Proces rejestracji samochodu z Anglii jest bardzo podobny do rejestracji aut kupionych w Polsce. Jedyne, o czym musimy dodatkowo pamiętać to:

  • dowód uiszczenia opłaty akcyzowej,
  • brytyjski dowód rejestracyjny V5C,
  • tablica rejestracyjna.

Należy pamiętać, że dokumenty składane w Wydziale Komunikacji muszą być w języku polskim. Tłumaczenie uwierzytelnione może się więc okazać koniecznością w niektórych przypadkach.