Czy ubezpieczyciel w ramach assistance pomoże w razie rozładowania akumulatora?

Zima w pełni, termometry za oknem w mroźne poranki mogą wskazywać nawet 20 stopni Celsjusza poniżej zera. Odszraniane auta nie należy do przyjemności, gorzej jeśli auto w ogóle nie chce rano odpalić. Nasza frustracja się zdwaja, gdy już jesteśmy spóźnieni do pracy. Czy to wina akumulatora? Jak zabezpieczyć się przed taką sytuacją? Czy można wykupić polisę ubezpieczenie akumulatora?

Co robić w razie problemów z akumulatorem?

Można byłoby rzec, że lepiej zapobiegać niż leczyć – jednak Polak mądry po szkodzie. Dopiero gdy zastanie nas niemiła niespodzianka w postaci rozładowanego akumulatora zaczynamy zastanawiać się, czy można byłoby uniknąć tej sytuacji. Można – owszem wystarczy dbać o to by akumulator, który jest niejako baterią do samochodu był zawsze naładowany. Podobnie jak w telefonie, gdy bateria osiąga niebezpiecznie niski poziom podłączamy ją do ładowarki.

Akumulator w samochodzie pełni nadrzędną rolę – dostarcza energii do wszystkich zespołów, by samochód mógł nieprzerwanie pracować i dowieźć nas do miejsca docelowego. Akumulator zasila światła, klimatyzację, wszelkie kontrolki i co najważniejsze pozwala na odpalenie auta. Gdy właściciel auta nie dba prawidłowo o akumulator, ten może odmówić posłuszeństwa.

Przyczyną rozładowania akumulatora są też warunki atmosferyczne. Zimą wydajność baterii drastyczne spada, zużywa wiele mocy na podtrzymanie pracy auta, dodatkowo obciążony jest innymi zadaniami, jak podgrzewanie siedzenia, odmrażanie szyb. Akumulator samochodowy zimą pracuje więcej, a gdy nasz dojazd do pracy nie jest zbyt odległy – wówczas akumulator nie zdąży się naładować w trakcie jazdy. Akumulator samochodu z dnia na dzień słabnie, a dodatkowe zimowe obciążenia powodują, że szybko może odmówić całkowicie posłuszeństwa. Częstą przyczyną rozładowania akumulatora jest też zwykła niefrasobliwość właścicieli samochodu. Kto z nas nie raz zapomniał wyłączyć świateł, czy nie zadbał należycie o instalacje elektryczne.

Co zrobić jednak, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa? Musisz skorzystać z pomocy. Znajomy, który użyczy Ci baterii ze swojego samochodu poprzez podłączenie kabli rozruchowych będzie dobrym rozwiązaniem. Możesz skorzystać też z pomocy drogowej lub pomocy straży miejskiej, która w okresie największych mrozów oferuje mieszkańcom taką pomoc. Być może akumulator będzie nadawał się do dalszej eksploatacji, to że rozładował się raz nie jest jednoznaczne z tym, że bateria jest do wyrzucenia. Upewnij się u mechanika, jaki jest stan Twojego akumulatora, być może wystarczy go raz naładować. Czy w kwestii rozładowanego akumulatora można zwrócić się do ubezpieczyciela?

Czy można ubezpieczyć akumulator?

Na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych mamy kilka rodzajów polis, które chronią kierowcę przed określonymi wydarzeniami. Obowiązkowe OC zabezpiecza właściciela pojazdu przed finansowymi skutkami zdarzeń drogowych, których sprawcą jest posiadacz samochodu. Autocasco chroni właściciela od kradzieży pojazdu, czy wandalizmu. Mamy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które zapewnia wypłatę odszkodowania, gdy ubezpieczony dozna uszczerbku na zdrowiu w następstwie wypadku i wreszcie assistance, które zapewnia szereg usług pomocowych na wypadek zdarzeń drogowych i awarii.

Oferty towarzystw ubezpieczeniowych posiadają produkty dedykowanych ubezpieczeń np. szyb, czy opon. Nie ma jednak na rynku ubezpieczenia, które stricte uchroniłoby właściciela pojazdu przed rozładowanym akumulatorem. Pomoc w obliczu, gdy auto nie chce odpalić ze względu na niesprawną baterię jest częścią ochrony ubezpieczeniowej w ramach assistance.

Uwaga! Nie każda oferta assistance będzie obejmowała pomoc z rozładowanym akumulatorem. Jeśli zależy Ci na tym, by ta opcja była zawarta w ochronie ubezpieczeniowej musisz sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) assistance.  

Na jaką pomoc można liczyć przy kłopotach z akumulatorem?

Assistance jest ubezpieczeniem dodatkowym oferowanym najczęściej w pakiecie z OC i AC. Często towarzystwa ubezpieczeniowe aby skusić do wykupienia oferty kompleksowego ubezpieczenia dorzucają assistance w gratisie. Możemy kupić assistance w wersji podstawowej lub rozszerzonej. Zarówno jedna, jak i druga opcja zawierają zazwyczaj  w zapisach ogólnych warunków ubezpieczenia pomoc z rozładowanym akumulatorem. Jeśli zależy Ci na tym, abyś mógł skorzystać z pomocy ubezpieczyciela gdy auto nie odpala koniecznie przed zakupem assistance przeczytaj zakres ochrony.

Gdy zorientujesz się, że po wejściu do auta i przekręceniu kluczyka w stacyjce auto nie reaguje powinieneś zgłosić jak najszybciej szkodę. Szkody w ramach assistance przyjmowane są pod dedykowanym numerem telefonu Twojego ubezpieczyciela. Numer alarmowy znajdziesz na polisie lub stronie internetowej swojego ubezpieczyciela.  Po zarejestrowaniu szkody w ciągu kliku minut pod wskazanym przez ciebie adresem powinna pojawić się pomoc w ramach assistance. Pomogą Ci odpalić samochód lub jeśli auto nie będzie reagować na pomoc będą mogli zaoferować holowanie auta do najbliższego warsztatu lub miejsca przez Ciebie wskazanego. W tym miejscu warto się na chwile zatrzymać, gdyż w zależności od oferty danego towarzystwa assistance może być ograniczona pod względem pomocy do określonej kwoty lub kilometrów holowania auta.

Jakie ubezpieczenie akumulatora wybrać?

Chcesz się zabezpieczyć na każdą ewentualność, w tym mieć gwarancję pomocy gdy akumulator odmówi posłuszeństwa? O ile w większości ofert assistance pomoc z rozładowanym akumulatorem jest gwarantowana, o tyle jeśli zagłębimy się już w lekturze szczegółów pomocy, oferty assistance mogą znacząco się od siebie różnić. Większość towarzystw oferuje assistance w różnych pakietach, od podstawowych po rozszerzonych, w  ramach których można liczyć na pomoc w niemalże każdej sytuacji – my jednak bliżej przyjrzymy się kwestii pomocy przy rozładowanym akumulatorze w ofertach poszczególnych towarzystw.

W Warcie pomoc w razie rozładowania akumulatora dostępna jest w każdym wariancie assistance. Jedynym ogranicznikiem jest wariant rozszerzony Platinum, w nim nie ubezpieczymy aut starszych niż 10 lat. Najtańsza opcja, za którą zapłacimy jedynie 81 zł rocznie obejmuje pomoc z autem, które nie może odpalić. Granice kosztów pomocy wyznaczone są przez sumę ubezpieczenia dla wszystkich świadczeń, która wynosi od 5 do 50 tys. zł w zależności od wybranego  wariantu.

Auto Assistance od Allianz oferuje pomoc z rozładowanym akumulatorem w każdym wariancie assistance. Podstawowa oferta obejmuje pomoc 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu z limitem holowania auta do 150 km lub naprawy auta do kwoty 500 zł. Limit pomocy z awarią akumulatora określony jest do max 2 interwencji w roku ubezpieczeniowym. Co warto podkreślić ten sam limit pomocowy jest taki sam w wariancie Standard i Plus.

PZU Pomoc w drodze to oferta assistance od PZU. Produkt można zakupić wraz z OC lub AC. W ramach oferty ubezpieczyciel zapewnia wsparcie gdy właścicielowi auta zabraknie paliwa, zatrzaśnie kluczyki w samochodzie lub rozładuje mu się akumulator.  W zależności od wariantu assistance (Standard, Plus, Go) w  takiej sytuacji ubezpieczyciel zapewnia  holowanie, samochód zastępczy, nocleg, opiekę nad dziećmi, zmiennika kierowcy i wiele innych dodatkowych usług pomocowych.

Link4 sprzedaje usługę assistance w trzech wariantach: Auto Assistance, Auto Assistance Komfort i Plus. W każdym wariancie oferowana jest pomoc gdy ubezpieczonemu nie odpali auto ze względu na niesprawny lub uszkodzony akumulator. Holowanie samochodu ograniczone jest limitem 200 km, pokrycie kosztów parkowania do 2 dni  oraz nocleg w hotelu, jeśli kierowca znajduje się ponad 20 km od miejsca zamieszkania lub transport kierowcy i pasażerów do domu.