Ubezpieczony contra ubezpieczyciel. Czy wszystkie negatywne opinie o towarzystwach ubezpieczeniowych są słuszne?

pracownicy agencji

Wystarczy odwiedzić fora internetowe czy „pierwszą z brzegu” stronę z opiniami o zakładach ubezpieczeń, aby dojść do wniosku, że wszystkie towarzystwa to oszuści i naciągacze. Ale czy nie jest przypadkiem tak, że połowa zamieszczonych tam skarg jest bezpodstawna?
W tym temacie muszę przyznać, naczytałam się sporo. Zauważyłam, że nawet gdy na „marudzenie pokrzywdzonego” odpowiada ktoś rzeczowy, znający dobrze temat, zarzuca się mu stronniczość. Reakcja użytkowników jest natychmiastowa: złośliwe docinki typu podstawiony oszust czy szpieg z towarzystwa. Oto przykłady:

Jeden pozytyw, kilka negatywów o Allianz Direct

Ja pierwszy raz w tym roku korzystałem z oferty ubezpieczycieli direct i właśnie wczoraj wybrałem OC w Allianz Direct. Dlaczego? Bo wyszło najtaniej. Ostatnio płaciłem za OC 453 zł. Co dziwne (jak donoszą media) ceny ubezpieczeń OC wzrosły o około 10%. Ja w tym czasie wypracowałem sobie dodatkowe -10% za OC z tytułu bezszkodowej jazdy. Zrobiłem sobie porównanie ubezpieczeń OC mojego Suzuki i wyszło mi, że najtaniej OC kupię w Allianz Direct. I do tego taniej niż w zeszłym roku, bo za 407 zł!!!! Polecam ubezpieczenie samochodu w Allianz Direct (to inne ubezpieczenia niż Allianz zwykły) – sprzedają tanie OC! Pozdrawiam
Wojtek

(forum ubezpieczeniowe ipolisa)

Wasze komentarze:

No to zrobiłeś interes życia. Czasem się zastanawiam kto pisze takie opinie
stempik

Moim zdaniem

No i proszę! Żywy dowód ludzkiej zawiści. A nie zrobił interesu życia? Ktoś inny pomaszeruje jak co roku do tego samego agenta, da sobie „wcisnąć”, że „przecież wszystko drożeje” i zapłaci . Ja tam wolę tak jak Pan Wojtek szukać oszczędności i sprawdzać ceny. Nawet 50 zł wydam z większym pożytkiem. Po co mam przepłacać za OC, które i tak gwarantuje takie samo odszkodowanie, bez względu na cenę?

Jesteś pewien że wprowadziłeś dobre zniżki ?
pilot696

Moim zdaniem

Niektórzy są tak przekonani, że taniej nie można znaleźć, że na siłę szukają przyczyn takiego stanu rzeczy. Nie zawsze taniej znaczy „podejrzanie”, szczególnie gdy na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych wszystkie towarzystwa walczą o klienta.

Czy Aviva to taki „potwór”?

 • I kto mówi o szacunku dla klienta?

Absolutnie nie! Chciałem kupić pakiet OC+AC i niby na początku było w porządku, ale później zaczęli manipulować ofertą, żeby podać mi cenę taką, jakiej oczekuję, ale w bezczelny sposób. Usuwają z oferty bardzo istotne rzeczy, jak brak wkładu własnego czy zniesiona amortyzacja i dzwonią w kółko chcąc wcisnąć mi ubezpieczenie na siłę. Jednego dnia dostałem ofertę na 1900 zł a za dwa dni na 1400 zł. Brak profesjonalizmu i szacunku dla klienta.
z Poznania

(forum ubezpieczeniowe ipolisa)

Moim zdaniem

Mam przyjemność współpracować z towarzystwem Aviva i przyznaję, że w ich kalkulatorze on-line nie ma możliwości zniesienia udziału własnego (najniższy wynosi 500 zł). Jednak nie jest prawdą, że całkowicie blokują taką możliwość. Najczęściej udział własny znosi się po konsultacji z agentem Avivy. Tylko w wyjątkowych sytuacjach firma odmawia zniesienia udziału własnego (np. wysokie ryzyko zaistnienia szkody, młody kierowca i pierwsza polisa lub bardzo wysoka wartość pojazdu).
Amortyzacja części przy naprawie bezgotówkowej jest zawsze zniesiona. Tylko likwidacja szkody na podstawie kosztorysu powoduje jej naliczenie. Co najciekawsze – w tym towarzystwie klient ma możliwość decydowania o sposobie rozliczenia szkody dopiero po jej wystąpieniu (w innych trzeba podjąć decyzję jeszcze przed zakupem polisy). Skąd więc tak sprzeczne wiadomości?
Od razu poinformuję, że mam wgląd w oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych i nie próbuję być w żaden sposób stronnicza. Po prostu znam firmę od innej strony.

Jeszcze jedno. Bezczelność i brak szacunku dla klienta???? Nie rozumiem! Można było zaoszczędzić 500 złotych dzięki kolejnej rozmowie.

 • Pozytywne opinie tylko od akwizytorów.

Zapomniałem dodać negatywną opinię. Uwaga na tą złodziejską firmę. Nie wypłacą. Chyba pracownik lub akwizytor pisze pozytyw. Uwaga AVIVA to złodzieje.
klient odszukany

(forum ubezpieczeniowe ipolisa)

Moim zdaniem

Oto przykład, o którym wspomniałam na wstępie. Trudno powiedzieć dlaczego ten Pan czuje się oszukany. Chętnie poznałabym szczegóły. Zacytowałam w/w opinię, aby przedstawić co niektórzy myślą o pozytywnych opiniach o ubezpieczycielu.

 • Jak Aviva nalicza składkę

..oszuści i naciągacze liczą składkę od marki samochodu a nie od poj . silnika
niezadowolony

(forum ubezpieczeniowe ipolisa)

Moim zdaniem

W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym podstawowe informacje przed wyliczeniem składki to: model samochodu i wersja wyposażenia (szczególnie ważna przy AC, do określenia wysokości sumy ubezpieczenia, a tym samym wartości pojazdu), pojemność silnika, zniżki za bezszkodową jazdę i miejsce zamieszkania właściciela auta (czyli teren po jakim porusza się pojazd). Do tego dochodzą jeszcze dodatkowe, indywidualne pytania poszczególnych firm, ale jedno jest pewne: o pojemność silnika zapyta każdy ubezpieczyciel. Dotyczy to zarówno OC jak i AC.

 • Odmowa wypłaty z AC. Oszustwo czy brak wiedzy?

No właśnie… dlaczego człowiek czyta opinie o towarzystwie dopiero jak zostanie oszukany?! Niestety i ja zostałam nabita w butelkę, przez Avivę. Nie wypłacono odszkodowania z AC bo pojazd stoczył się a nie jechał, słabo? Sami uczą ludzi oszustwa… ale na rynku jest wiele firm ubezpieczających, powinni szanować klientów. NIE POLECAM TEJ FIRMY!
Anna

(forum ubezpieczeniowe ipolisa)

Wasz komentarz:

Stoczył się oznacza, iż był nie odpowiednio zabezpieczony… Sądzę, że to jasne. Miałam podobną sytuację i faktycznie z mojej winy pojazd stoczył się, bo go nie zabezpieczyłam (ręczny i na górce) więc siłą rzeczy musiał się stoczyć. Trudno musiałam zapłacić. Nie była to Aviva, ale zaczęłam szukać opinii bo się ubezpieczyłam i traf chciał, że też miałam szkodę ale wszystko szybko przebiegło.
Ania K

Moim zdaniem

Nic dodać, nic ująć. Sprawdziłam zapis w Ogólnych warunkach Ubezpieczenia Aviva:
㤠16 pkt.
1. Nie wypłacimy odszkodowania, jeżeli:
4) szkoda powstała w czasie postoju pojazdu w następstwie braku lub
nieprawidłowego zabezpieczenia przed stoczeniem się…”

OWU wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego czytajmy przed zawarciem umowy.

Ach to niedobre Link4 !

 • Wypowiadać czy nie wypowiadać OC?

OSZUŚCI!!!!! Po 4 miesiącach po zakupie auta nasyłają na mnie windykację, że nie opłaciłem polisy. A polisę od dawna mam w innej firmie. Zresztą nie informują o tym, że coś trzeba opłacić, nie wysyłają żadnych powiadomień przez 4 mies. A nagle się budzą, że nie opłaciłem polisy od IX.2013. Zresztą auto jest przerejestrowane, a oni dają polisę na inne numery! Nie polecam! Zgłaszam sprawę do Rzecznika Ubezpieczeń i Rzecznika Praw Konsumenta niech zrobią z nimi porządek. Ja już nigdy nie zaufam tej firmie i wszystkim będę ją odradzał!!!
Oszukany

(forum ubezpieczeniowe – ipolisa.pl)

Moim zdaniem

No tak… Problem jest, i nie sadzę, że którykolwiek z Rzeczników coś tutaj zaradzi. Niestety „kłania nam się” nieznajomość ustawy. Po zakupie samochodu z rynku wtórnego nowy właściciel przejmuje polisę OC od poprzedniego właściciela. Przechodzą na niego wszystkie prawa i obowiązki z tym związane, bez względu na to, czy zbywca opłacił ubezpieczenie za cały okres obowiązywania polisy, czy też uiścił opłatę tylko za pierwszą ratę (a tak na przykład mogło być w tym przypadku). Nabywca pojazdu powinien sprawdzić OC podczas zakupu auta i zażądać od zbywcy przekazania umowy. Poprzedni właściciel mógł nie zgłosić faktu sprzedaży do swojego ubezpieczyciela (chociaż ma taki obowiązek – do 14 dni od daty transakcji) i w związku z tym, towarzystwo nie wysłało monitu do nowego właściciela (najzwyczajniej w świecie o niczym nie wiedziało). Tymczasem ochrona cały czas działała i niestety – nie pomoże tłumaczenie, że OC zostało zakupione w innej firmie.

Pan „Oszukany” zaoszczędziłby sobie niepotrzebnych problemów, gdyby:

 • sprawdził polisę OC podczas zakupu auta,
 • zgłosił się do obecnego ubezpieczyciela i zapytał o kalkulację z uwzględnieniem jego danych (być może wystarczyłaby mała dopłata),
 • poinformował o nowych numerach rejestracyjnych pojazdu (w przypadku kontynuacji polisy zbywcy),
 • wypowiedział umowę na piśmie (można to zrobić w dowolnym momencie trwania ochrony), jeżeli pozostanie u obecnego ubezpieczyciela byłoby dla niego niekorzystne.

Wszystkim, którzy mają zamiar sprzedać lub zakupić samochód i nie znają zapisów ustawy (bo wcale nie muszą – my jesteśmy od tego, aby im doradzać) polecam fajny serwis wypowiadamy-oc.pl , na którym znajdą odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące wypowiadania umowy OC.

 • Czy towarzystwo ubezpieczeniowe może być niewypłacalne?

Firma jest prawdopodobnie niewypłacalna. Od dwóch miesięcy czekam na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy (nr szkody : 419672), Co dwa tygodnie dzwonię, (ostatnio tydzień temu) i słyszę od konsultanta, że moja sprawa jest wyceniona i przekazywana z adnotacją „pilne” do księgowości i że za parę dni otrzymam wypłatę. Pieniędzy na koncie jak nie było tak nie ma. Podejrzewam, że firma jest niewypłacalna i tylko zwodzi klientów.
Barbara

(forum ubezpieczeniowe ipolisa)

Znane mi fakty:

Każda firma ubezpieczeniowa podlega szczegółowej kontroli.
Reprezentantem interesów ubezpieczonych i osób wpisanych w polisach jako uprawnione do pobierania świadczeń jest Rzecznik Ubezpieczonych (obecnie Finansowy). Opiniuje on projekty aktów prawnych o ubezpieczeniach oraz informuje Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeniowego o wszelkich wykrytych nieprawidłowościach w działaniu towarzystw.
Wspiera go Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, w skład którego wchodzi 12 członków, m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich i przedstawiciele krajowych organizacji konsumenckich.

Firma nie może być niewypłacalna. Jeżeli nie będzie mieć wystarczającego kapitału, ogłosi upadłość (co według mnie – Link4 nie grozi). Nawet w sytuacji ogłoszenia upadłości wypłatą roszczenia z tytułu OC zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

 • Gdzie znajdziesz najtańsze OC dla młodych kierowców.

Link4 to najtańsze ubezpieczenie na rynku dla młodych kierowców, jedynie AXA może z nimi konkurować, ale jest nieco droższa i z % udziałem własnym… Link4 ma ciekawe promocje, np. dzięki stronie www.link4razemtaniej.pl otrzymałem dodatkowo 100zł zniżki. Jak na razie polecam!
Leon

(forum ubezpieczeniowe ipolisa)

Wasz komentarz:

Jak nie likwidują szkód to mogą robić promocje. Tylko po co ubezpieczenie które nie działa w razie wypadku????
Kolejny Oszukany

Moim zdaniem

Przy ubezpieczeniu OC nie ma możliwości odmowy wypłaty odszkodowania. Poszkodowany zawsze otrzyma świadczenie (od towarzystwa sprawcy lub z UFG). Tylko sprawca może być poproszony o zwrot wypłaconej kwoty i to także w szczególnych sytuacjach (np. prowadził pod wpływem alkoholu lub szkoda nastąpiła na skutek jego umyślnego działania).
Likwidacja szkody z autocasco musi być przeprowadzona zgodnie z umową i OWU ubezpieczyciela.

Jeżeli chodzi o najprzychylniejsze towarzystwo dla młodych, nie zawsze Link4 wypada najlepiej. Na wysokość składki wpływa zbyt dużo czynników, takich jak: wysokość zniżek, lata posiadania prawa jazdy czy miejsce zamieszkania. Przed zakupem polisy OC polecam więc sprawdzenie wszystkich ofert na rynku.

 • Kora

  Komentarze to bardzo subiektywna sprawa. Na pewno zgadzam się z tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe chcą zarobić i robią wszystko, by wyciągnąć od ludzi kasę. Z drugiej strony ludzie często narzekają na ubezpieczyciela, pomimo, że nie doczytali OWU, podpisali polisy z wyłączeniami i nie mają racji, gdy przychodzi do wypłacania ubezpieczeń są rozżaleni. Ja mam w compensie i nie zdarzyło się, żeby mi nie wypłacili. Jak mnie zalał sąsiad, albo jak zaszłam w ciążę dostałam tyle, ile mi się należało.

 • Paulina

  Do wszystkich opinii w internecie trzeba mieć dystans. Ja też mam w compensie, wybrałam ich ze względu na polecenie znajomego, który zna się na tym temacie. Póki co nie musiałam korzystać, ale liczę, że jakby coś to będą ok. Agent szczegółowo mi wyjaśnił co obejmuje, a co nie to moje ubezpieczenie, wiec wiem na co się piszę.

 • Zosia

  Po co ubezpieczenie jak i tak się ciągle słyszy same negatywne opinie o nich – ci nie wypłacili, tamci się ociągają. Nie lepiej sobie odkładać na konto?

 • Ela Kłuc

  Moim zdaniem wiele opinii o towarzystwach ubezpieczeniowych są naciągane. Miałam w swoim życiu kilka przypadków w których musiałam wystąpić o odszkodowanie. W każdym przypadku compensa wypłacała odszkodowanie.

  • Paulina

   U mnie podobnie, ale tak to juz jest, że zadowolony klient sie cieszy, a rozśwcieczony pisze oskarżenia, często bez logiki. Trudno temu potem wierzyć.

   • Ela Kłuc

    Tak , to racja, No cóż dobrze że choć kilka głosów jest pozytywnych.

    • Kinia

     Dlatego trzeba dobrze czytać warunki ubezpieczenia bo później jak coś się stanie to dziwne że wszystko to wina ubezpieczyciela.

  • Ola

   Chyba jeżeli chodzi o odszkodowanie to nikt nie jest zadowolony zawsze dla każdego jest za mało, mi po szkodzie wypłacili wystarczyło na naprawę auta.

 • Danka

  Jeden jest zadowolony drugi nie, tak to już jest. Niektórzy wogóle nie czytają OWU a później się dziwią że mieli jakieś wyłączenia w umowie.

 • szymonek

  A to nie jest też trochę tak, że te negatywne opinie mogą pochodzić od konkurencji, coś na zasadzie czarnego pijaru? Ja wybierając ubezpieczyciela sugerowałem się opiniami z różnych stron, ale też osób które znam osobiście. Dzięki temu podjąłem właściwy wybór.

 • Mira

  sądzę że że sporo osób nie czytając dokladnie umowy ubezpieczenia doznało rozczarowania, Dlatego podstawa to dokładne czytanie ONW. Dodam że „zrozumieniem” ja natomiast korzystam z usług agenta i dokładnie wypytuje o szczegóły, dlatego wiem czego mogę oczekiwać od polisy i to dostaje.

 • Małgosia

  ubezpieczenie zawsze warto mieć! a że ktoś szuka na szybko i wybiera najtańszą oferte na rynku i potem ma problemy z ubezpieczalnią to już jego interes:)

 • Mateusz

  Trzeba przyznać że jest dużo negatywnych bo ludzie nie czytają owu, ja dokładnie to przeczytałem i wiem co i jak i nie mam problemów do mojego ubezpieczyciela w compensie.