Assistance w podróży – jak wybrać najlepszy?

Wybierasz się w dalszą podróż samochodem? Na taką okoliczność warto zaopatrzyć się w polisę, która zapewni Ci pomoc na drodze w razie awarii, kolizji lub kradzieży pojazdu. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy assistance i czym kierować się podczas analizy ofert.

pomoc assistance

W przeciwieństwie do obowiązkowego OC, assistance jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Polisę możesz kupić wraz z OC i AC (na cały rok) lub jako oddzielny produkt, np. na czas wyjazdu. Ubezpieczenie assistance zapewni Ci m.in. holowanie samochodu, dowóz paliwa, naprawę na miejscu zdarzenia (o ile jest możliwe), wymianę żarówek, koła, pomoc przy zatrzaśnięciu kluczyków oraz bezpłatne, podstawowe usługi medyczne.

Kiedy wykorzystasz assistance?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas zakupu polisy OC otrzymałeś bezpłatny ASS w wersji podstawowej – większość towarzystw zachęca w ten sposób swoich potencjalnych klientów do zakupu obowiązkowego ubezpieczenia. Zwróć jednak uwagę na zakres ochrony takiego ASS – zazwyczaj ubezpieczyciel organizuje wtedy pomoc dla kierowcy wyłącznie po wypadku, a samo świadczenie ogranicza się do holowania pojazdu do najbliższego warsztatu i udzielenia porady telefonicznej.

Nikt nie lubi niespodziewanych utrudnień podczas jazdy, a niestety zdarza się, że samochody ulegają awarii w najmniej odpowiednich momentach. Dlatego czasami lepiej dopłacić i wybrać ubezpieczenie ASS, które zadziała nie tylko po kolizji czy wypadku. Rozbudowane warianty ubezpieczenia assistance zapewniają pomoc ubezpieczyciela także po awarii oraz kradzieży auta.

W większości firm, w ramach umowy rozszerzonej ASS, otrzymasz gwarancję:

  • holowania po awarii lub wypadku (limit kilometrów określony w OWU),
  • transport ubezpieczonych z miejsca zdarzenia do miejsca holowania,
  • dowóz paliwa lub pomoc w przypadku zatankowania niewłaściwego paliwa,
  • uruchomienie silnika,
  • zatrzaśnięcie kluczyków,
  • złomowanie pojazdu,
  • wymiana żarówki.

W zakres assistance wchodzi także pomoc w podróży tj. zakwaterowanie, kontynuacja podróży lub powrót do miejsca zamieszkania, pojazd zastępczy, pomoc tłumacza za granicą.

Niektóre towarzystwa zapewniają również pomoc medyczną, np. hospitalizację, dowóz lekarstw, wizytę lekarza, pielęgniarki, przyjazd osoby towarzyszącej, przekazanie pilnej wiadomości, opiekę nad małoletnimi, transport zwłok i koszty pogrzebu. Dla właścicieli zwierząt ubezpieczyciele przewidzieli hotel dla zwierząt oraz odwiezienie do lecznicy. Assistance zawiera także szeroką pomoc informacyjną m.in. informacja turystyczna, o warsztatach, o pomocy drogowej, telefoniczna pomoc prawna.

Jaką polisę assistance wybrać?

Przy zakupie polisy należy pamiętać o swoich potrzebach. Jeżeli np. wiesz, że nie będziesz wyruszał w dalsze podróże, nie musisz kupować polisy obowiązującej za granicą. Jeśli w pobliżu miejsca zamieszkania jesteś w stanie sam zorganizować pomoc, możesz wykupić tańszą polisę, która gwarantuje wsparcie ubezpieczyciela po przekroczeniu określonej w umowie odległości od domu (np. 25 km).
Jeżeli natomiast przypuszczasz, że możesz potrzebować pomocy na drugim końcu Polski lub poza jej granicami, warto poszukać oferty ze zniesionym limitem holowania i szerokim zakresem usług (np. pomocą tłumacza, zakwaterowaniem w hotelu, kierowcą zastępczym, usługami transportowymi czy medycznymi).

Ile kosztuje assistance?

Ceny assistance są bardzo różne. Każde towarzystwo może też kierować się innymi zasadami, podczas oceny ryzyka ubezpieczeniowego. Przykładowo, w PZU znaczenie ma wiek pojazdu, np. za pojazd z 1997 r. przy holowaniu 150 km składka na cały rok wyniesie 139 zł, natomiast za samochód z 2013 kierowca zapłaci już tylko 79 zł.
Większość towarzystw ma stałe stawki, a w swojej ofercie posiada kilka wariantów ubezpieczenia. Najtańsze polisy kosztują zazwyczaj kilkadziesiąt złotych, ale im szerszy zakres ochrony, tym cena ASS jest wyższa.

Gdzie kupić polisę ASS?

Polisę assistance można nabyć przy zakupie OC i AC przez Internet lub w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego. Zawierając taką umowę, musimy pamiętać, że jej okres będzie pokrywał się z obowiązywaniem OC (ochrona będzie trwała przez cały rok). W niektórych firmach można także nabyć polisę assistance oddzielnie. W zależności od naszych potrzeb, umowa będzie obejmowała okres 12-miesięcy lub krótszy, np. 7, 15 lub 30 dni.

Co się bardziej opłaca – ASS krótkoterminowy czy roczny?

Jeżeli planujesz wyjechać w dalszą podróż i potrzebujesz assistance, sprawdź, czy Twoje towarzystwo (w którym kupiłeś obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu) nie przewiduje dokupienia takiego produktu do obowiązującej polisy OC. Takie rozwiązanie jest możliwe np. w PZU i Warcie. Warta przygotowała specjalny produkt Assistance Podróżnik, który oferuje assistance na 15 dni z limitem holowania 400 km w Polsce i w Europie.

Czasami bywa też tak, że w trakcie trwania umowy OC nie można dokupić assistance. Pozostaje wtedy poszukać firmy, która sprzedaje ASS jako produkt oddzielny, na rok lub krótkoterminowy. Do firm, które proponują takie ubezpieczenie należy m.in. AXA. Czas na jaki można wykupić assistance w tym towarzystwie to 7, 15 lub 30 dni. Warunkiem zawarcia umowy jest okres eksploatacji pojazdu poniżej 15 lat. Stawki są stałe i np. wariant premium z holowaniem do 250 km na 7 dni kosztuje 58 zł, a wariant ekonomiczny z holowaniem do 100 km kosztuje tylko 24 zł, a jest w tym także dowiezienie paliwa, wymiana koła, nocleg dla podróżujących.

Warto pamiętać, że assistance krótkoterminowy może mieć czasami “uboższy” zakres świadczonych usług niż assistance roczny. Poza tym, w niektórych firmach, za kilka dni ochrony zapłacimy niewiele mniej niż za całoroczną polisę w innym towarzystwie.

 

wpis gościnny