System BLS, czyli system bezpośredniej likwidacji szkody pojawił się w 2015 roku i obecnie korzystają z niego niemal wszystkie zakłady ubezpieczeń funkcjonujące na rynku. Głównym zadaniem BLS jest minimalizowanie liczby formalności podejmowanych w przypadku kolizji drogowej. Dzięki korzystaniu z BLS przez naszą firmę ubezpieczeniową i firmę sprawcy kolizji możemy liczyć na przyspieszenie wypłaty odszkodowania. Jak to wygląda w praktyce?
Bezpośrednia likwidacja szkody, a tradycyjny sposób
Zastanawiasz się, co to jest bezpośrednia likwidacja szkody? Już spieszymy Ci z pomocą. A żebyś lepiej zrozumiał zasadę jego działania porównamy BLS z tradycyjnym sposobem zgłaszania szkody z OC.
Do roku 2015 jeśli brałeś udział w kolizji, w której sprawcą był inny kierowca, musiałeś zgłosić zaistniałą sytuację do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. By uzyskać należące Ci się odszkodowanie, musiałeś również stale monitorować przebieg procesu likwidacji szkody. Wszystkie działania oznaczały szereg formalności, z którymi ciężko było uporać się wielu kierowcom.
Bezpośrednia likwidacja szkody oznacza, że wszystkie działania mające na celu uzyskanie odszkodowania leżą w zakresie zadań Twojego towarzystwa ubezpieczeniowego. To właśnie Twój ubezpieczyciel kontaktuję się z ubezpieczycielem sprawcy kolizji. Nie musisz wówczas monitorować przebiegu procesu likwidacji szkody. O wszystkim informuje Cię Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe.
Bezpośrednia likwidacja szkody – czy zawsze jest możliwa?
Bezpośrednia likwidacja szkody oznacza uproszczenie wielu formalności. Nie zawsze jednak będzie ona możliwa.
Ubezpieczyciel sprawcy nie należy do BLS
Problemem, z którym możesz się zetknąć, chcąc skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody, jest sytuacja, w której ubezpieczyciel sprawcy nie przystąpił do programu. Nie zawsze jednak przekreśla to Twoje szanse. Zanim podejmiesz próbę samodzielnego skontaktowania się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy, upewnij się, czy aby na pewno Twoje własne nie oferuje takiej usługi, nawet jeśli ubezpieczyciel sprawcy nie należy do systemu BLS.
BLS a wartość szkody
Z systemu bezpośredniej likwidacji szkody nie będziesz mógł skorzystać także momencie, kiedy wartość szkody przekracza 30 000 zł. Na rynku jest niewiele towarzystw, które oferują bezpośrednią likwidację szkody powyżej tej wartości. Aby mieć jednak pewność, dopytaj o tę kwestię swojego ubezpieczyciela.
BLS a pozostałe warunki
To czy możemy skorzystać z systemu BLS warunkują również szczegóły kolizji. Aby móc cieszyć się z mniejszej liczby formalności, kolizja musi dotyczyć zdarzenia, w którym brały udział dwa pojazdy. Ponadto zdarzenie to nie może mieć miejsca poza granicami kraju. Poszkodowanego ogranicza również rodzaj poniesionych uszkodzeń. Aby skorzystać z systemu BLS, muszą one dotyczyć tylko i wyłącznie samego pojazdu. Bezpośrednia likwidacja szkody nie obowiązuje, jeśli chcemy zgłosić się po odszkodowanie z tytułu uszkodzenia osobowego, np. złamania nogi.