Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta?

Kupując używany samochód, musisz nie tylko wnikliwie sprawdzić historię i stan prawny pojazdu. Czeka cię również szereg formalności związanych z transakcją kupna-sprzedaży auta. Jedną z kwestii, o której musisz pamiętać, są tablice rejestracyjne. Sprawdź, jakie są aktualne przepisy i czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta.

Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne? Dotychczasowe przepisy

Do tej pory zmiana tablic rejestracyjnych pojazdu po jego zakupie była obowiązkiem każdego właściciela samochodu – nabywca musiał posiadać tablice zgodne z jego regionem zamieszkania. Taka procedura generowała dodatkowe koszty i konieczność wizyt w urzędach. Od lutego 2022 roku przepisy w tym względzie uległy zmianie. To oczywiście nie oznacza zniesienia obowiązku przerejestrowania samochodu na swoje nazwisko.

Tablice rejestracyjne – co się zmieniło?

Obecnie numer rejestracyjny nie jest przypisany do właściciela, ale już do samego pojazdu. Co to oznacza? Po zakupie samochodu nie zawsze będziesz musiał zmieniać numer na nowy, także wtedy, gdy kupione auto jest zarejestrowane w innym mieście czy województwie. Jeśli mieszkasz w Krakowie, ale kupisz używany pojazd w Warszawie, nie musisz zmieniać numeru rejestracyjnego na zgodny ze swoim miejscem zamieszkania. Możesz zachować stare tablice rejestracyjne z warszawskim numerem i poruszać się z nimi w ruchu publicznym.

Z różnych powodów możesz jednak z własnej inicjatywy chcieć zmiany numeru tak, aby oznaczenie zgadzało się z twoim regionem. Wystarczy wtedy złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie. Opłata za wydanie nowych tablic wynosi obecnie 80 zł.

Przymusowa zmiana starych tablic rejestracyjnych

Zmiana tablic rejestracyjnych może być obowiązkowa. Istnieje kilka takich przypadków, o których warto wiedzieć, aby uniknąć poważnych kłopotów na drodze.

Zakup auta sprowadzonego zza granicy

Taka sytuacja dotyczy samochodów, które jeszcze nigdy nie były rejestrowane w Polsce. Chodzi o pojazdy sprowadzone z zagranicy do sprzedaży na terenie RP. Jeśli sam sprowadziłeś takie auto do kraju lub kupiłeś je w komisie niedługo po sprowadzeniu przez właściciela punktu, po zakupie jak najszybciej powinieneś udać się do urzędu, aby pełnoprawnie korzystać z pojazdu.

Uszkodzenie pojazdu i nieczytelność tablic

Wymiana tablic na nowe jest bezwzględnie konieczna wtedy, gdy pojazd został uszkodzony na tyle, że nie da się odczytać numeru rejestracyjnego. Warunkiem użytkowania tablic w samochodzie jest właśnie ich czytelność. Niedopełnienie tego wymogu może wiązać się z wysoką grzywną nawet w tak błahym przypadku, gdy nie odśnieżysz pojazdu na tyle, aby numer tablic był widoczny.

Nieaktualne stare tablice rejestracyjne

Co jakiś czas wzory tablic rejestracyjnych w danym kraju mogą się zmieniać. Jako kierowca jesteś zobowiązany do samodzielnej kontroli ewentualnych zmian, nawet jeśli w rzeczywistości są one nieznaczne. Jeśli oficjalnie zacznie obowiązywać nowy wzór tablic rejestracyjnych, masz obowiązek wymienić je na nowe. Jeżeli w nowo zakupionym samochodzie tablice są czarne z białymi napisami lub białe z polską flagą i skrótem PL, musisz zastąpić je obecnie stosowanymi. Aktualnie są to białe tablice z symbolem Unii Europejskiej oraz skrótem PL na niebieskim tle.

Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po przeprowadzce?

Do tej pory zmiana tablic rejestracyjnych była ważną formalnością przy okazji przeprowadzki do innego miasta czy regionu. Obecnie również ten obowiązek został zniesiony. To nie oznacza, że unikniesz wizyty w wydziale komunikacji. W końcu musisz zmienić swoje dane w dowodzie rejestracyjnym. W takiej sytuacji konieczne jest przerejestrowanie pojazdu, ale już bez zmiany starych tablic rejestracyjnych.

A co ze względami obyczajowymi? Choć współcześnie ten argument może wydawać się odrealniony, czasem mają miejsce sytuacje, w których zmienia się tablice ze względu na niechęć mieszkańców miasta do twojego poprzedniego miejsca zamieszkania. Czasami rejestracja może wywoływać wśród sąsiadów negatywne odczucia związane z obca osobą pojawiającą się w środowisku. Jeśli to prawdopodobny scenariusz, warto zdecydować się na zaktualizowanie tablic, aby uniknąć uszkodzenia pojazdu i innych nieprzyjemności.

Kary, mandaty, konsekwencje – kiedy możesz mieć problem z powodu tablic rejestracyjnych?

Jeśli zmieniasz stałe miejsce swojego pobytu, ustawowo masz 30 dni na dokonanie zmian w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. To również czas na zmianę tablic, jeśli są one nieczytelne lub w nieaktualnym wzorze. W przypadku sprowadzenia auta z innego państwa należącego do Unii Europejskiej wszystkie formalności musisz załatwić w ciągu 60 dni. Jeśli nie dotrzymasz tych terminów, musisz liczyć się z ryzykiem mandatu w postaci grzywny. Zwykle jest to kara w wysokości od 200 do 1000 zł.

Kiedy decydujesz się na kupno używanego pojazdu, zweryfikuj także tablice pod kątem kolorystyki. Jeśli znajdują się na nich czerwone znaki – są to tablice tymczasowe. To oznacza konieczność ich jak najszybszej wymiany na właściwe. Jeśli nie dopełnisz tego obowiązku, możesz zostać zatrzymany przez patrol policji i skierowany na przegląd do stacji kontroli pojazdów. Od tej chwili masz tydzień na wymianę starych tablic rejestracyjnych pod karą grzywny w wysokości 500 zł.

Poprawność tablic może być również weryfikowana podczas badania technicznego pojazdu. Gdy osoba diagnozująca samochód dostrzeże zielone tablice w aucie ze zwykłym silnikiem spalinowym – nie zaliczy badania. Kara finansowa obowiązuje również tych kierowców, którzy zamontują krótkie tablice bez żadnego uzasadnienia. Wówczas grzywna wynosi ok. 300 zł.

Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta? Jak widać, wiele zależy od okoliczności, ale przepisy obowiązujące od 31 stycznia 2022 roku znoszą taką bezwzględną konieczność.