Zawiadomienie o zbyciu pojazdu – wzór, terminy, zgłoszenie online

Proces sprzedania auta nie kończy się w momencie podpisania umowy i przekazania kluczyków nowemu właścicielowi. Musisz jeszcze pamiętać o dopełnieniu formalności w urzędzie i w firmie ubezpieczeniowej, w przeciwnym razie narażasz się na naliczenie wysokich kar. Wyjaśniamy więc, jak szybko i prawidłowo przejść przez niezbędne procedury związane ze zbyciem pojazdu.

Zgłoszenie zbycia pojazdu – dlaczego jest takie ważne?

Teoretycznie w momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży, przestajesz być właścicielem pojazdu. W rzeczywistości sprawa wygląda nieco inaczej, gdyż dopóki nie zgłosisz faktu zbycia auta w urzędzie, dalej będziesz figurował w bazie CEPiK jako osoba, do której należy rzeczony samochód. Oznacza to, że w dalszym ciągu jesteś za niego odpowiedzialny prawnie i możesz zostać pociągnięty do konsekwencji za przewinienia nowego właściciela. Jeżeli więc przed złożeniem zawiadomienia o zbyciu pojazdu, będzie ono uczestniczyło w stłuczce lub zostanie uwiecznione na zdjęciu z fotoradaru, możesz dostać wezwanie w celu wyjaśnienia sytuacji.

Kiedy należy złożyć zawiadomienie o zbyciu pojazdu?

Po sprzedaży samochodu warto od razu zarezerwować sobie czas, aby dopełnić niezbędne formalności. Na ich załatwienie masz wyznaczone określone terminy, za przekroczenie których może zostać nałożona na Ciebie kara finansowa. O zbyciu auta musisz powiadomić wydział komunikacji nie później niż 30 dni od daty podpisania umowy kupna-sprzedaży. Fakt ten musisz też zgłosić u dotychczasowego ubezpieczyciela, a w tym przypadku czas na dopełnienie formalności wynosi tylko 14 dni.

Warto mieć także na uwadze to, że zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, od 1 stycznia 2020 r. niedopełnienie obowiązku zgłoszenia zbycia pojazdu w urzędzie jest karane. W zależności od stopnia przewinienia, zapominalscy kierowcy muszą się przygotować na mandat w wysokości od 200 nawet do 1000 zł. Nie powinieneś więc zwlekać z dokończeniem formalności, zwłaszcza że cała procedura jest nieskomplikowana i ogranicza się do wypełnienia prostego formularza.

Jak złożyć zawiadomienie o zbyciu pojazdu?

Oprócz dotrzymania terminów, musisz także pamiętać o prawidłowej formie zgłoszenia zbycia pojazdu. W tym przypadku masz dwie możliwości – osobistą wizytę w wydziale komunikacji lub załatwienie sprawy przez internet. Czego będziesz potrzebował i jak wyglądają procedury?

  • Osobista wizyta w urzędzie

W celu zgłoszenia sprzedaży auta powinieneś się wybrać do urzędu właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Musisz zabrać ze sobą dowód osobisty, umowę kupna-sprzedaży oraz podpisane pełnomocnictwo, jeżeli samochód posiadał współwłaściciela. To wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty administracyjnej w wysokości 17 zł, której możesz uniknąć, udając się do urzędu z osobą, na którą jest zapisana współwłasność. Ponadto powinieneś zabrać ze sobą wypełniony formularz zgłoszenia zbycia pojazdu, który zazwyczaj jest do pobrania na stronie urzędu.

  • Zgłoszenie zbycia pojazdu online

Znacznie mniej czasochłonnym rozwiązaniem jest załatwienie sprawy online. W tym celu wystarczy jedynie wejść na stronę rządową https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne i postępować według instrukcji. Aby to zrobić, musisz mieć swój profil zaufany, który jest niezbędny złożenia elektronicznego podpisu pod dokumentem. Na stronie  jest dostępny gotowy formularz do wypełnienia, a po prawidłowym przejściu całej procedury, nie musisz się fatygować osobiście do wydziału komunikacji.

Jak powiadomić ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu?

Poza załatwieniem formalności w urzędzie, musisz także zgłosić fakt sprzedaży auta ubezpieczycielowi. W tym celu powinieneś pobrać ze strony internetowej towarzystwa stosowny formularz, a następnie wypełnić go i wysłać tradycyjną pocztą lub online. Musisz do niego dołączyć skan lub kserokopię umowy kupna-sprzedaży potwierdzoną pieczątką z urzędu. Jeżeli nowy właściciel zdecyduje się zrezygnować z kontynuowania Twojej polisy, dostaniesz zwrot za niewykorzystaną część składki. Zgodnie z przepisami ma on jednak prawo do korzystania z Twojego OC, dlatego jeszcze przed posiadaniem umowy kupna-sprzedaży, warto ustalić sposób rozliczenia za ubezpieczenie.