Podstawowe ubezpieczenie OC pojazdu jest prawnie wymagane i zapewnia pewną ochronę finansową w razie wypadku. Polisa autocasco AC jest dobrowolna, ale równie ważna. Posiadanie zaświadczenia o ich przebiegu może przydać się, jeśli planujesz zakup nowej polisy lub chcesz zmienić ubezpieczyciela. Jak je uzyskać? Dowiedz się więcej.
Ubezpieczenia OC i AC – jaka jest różnica?
Ubezpieczenie samochodu OC to umowa między Tobą a firmą ubezpieczeniową, która chroni Cię przed stratami finansowymi w razie uczestniczenia w wypadku. Wówczas pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela pokrywają szkody osoby przez Ciebie poszkodowanej. Jest ono obowiązkowe i jazda bez ważnej polisy OC grozi mandatem.
Z kolei ubezpieczenie AC ma formę dobrowolną, a odszkodowanie z niego wypłacone likwiduje szkody własne. Zabezpiecza również na wypadek innych nieprzewidzianych zdarzeń np. związanych z aktami wandalizmu, kradzieżą lub niszczycielską siłą pogody bądź działaniem zwierząt.
Co zawiera zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia?
Zarówno w przypadku zawarcia polisy OC, jak i AC poświadczeniem jest zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia. Jest to w zasadzie kompendium wiedzy na temat Twojej historii ubezpieczeniowej. Taki dokument zawiera szczegółowe dane na temat wykupionej polisy w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Wśród nich znajdują się dane takie jak:
- imię i nazwisko oraz adres zamieszkania właściciela pojazdu,
- szczegółowe informacje o pojeździe: marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny,
- okres, na jaki zawarto polisę w danym towarzystwie,
- rodzaje i daty zgłoszony szkód, które zlikwidowano w ramach obowiązującej umowy na ubezpieczenie OC lub AC.
Kto może wnioskować o wydanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia?
Wydanie takiego zaświadczenia przysługuje zarówno jedynemu właścicielowi pojazdu, jak i jego współwłaścicielom. Jeśli więc w dowodzie rejestracyjnym znajduje się dwóch posiadaczy samochodu, każdy z nich ma prawo ubiegać się o przedstawienie takiego dokumentu. Czasami w polisie wpisani są również dodatkowi kierowcy danego pojazdu, którzy w ten sposób „zapracowują” sobie na zniżki. Jednak bez wpisu w dowodzie rejestracyjnym nie są oni traktowani jako pełnoprawni współwłaściciela auta. Dlatego nie mają prawa do uzyskania pożądanego zaświadczenia. O jego wydanie mogą zatem wnioskować tylko właściciele.
Kiedy przydaje się zaświadczenie o OC i AC?
Dokument ten jest przede wszystkim niezbędny, gdy chcesz kupić nową polisę. Z racji tego, że zawiera całą historię przebiegu ubezpieczenia, jest to kompendium wiedzy dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Pozwala ustalić wysokość składki i naliczyć ewentualne zniżki, jeśli w czasie poprzednich polis nie było żadnych szkód. Kiedy jednak w zaświadczeniu pojawią się informacje o szkodach z OC lub AC w ciągu ostatnich 5 lat, składka może wzrosnąć. Dlatego jazda bez wypadków i innych wydarzeń jest korzystna nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale i finansowych.
Skąd pozyskać taki dokument?
O uzyskanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia OC lub AC warto ubiegać się zawsze, gdy wypowiadasz umowę zawartą w danym towarzystwie i zmieniasz ubezpieczyciela. Wówczas firma ubezpieczeniowa przedstawi Ci dokument z informacjami, które dotyczą okresu, w jakim pojazd podlegał polisie. O takie zaświadczenie wnioskuj zawsze i przechowuj razem z pozostałą dokumentacją samochodu. Zgromadzisz wtedy historię przebiegu ubezpieczenia od A do Z.
Jak uzyskać taki dokument w towarzystwie ubezpieczeniowym? Należy wypełnić formularz, który zazwyczaj można pobrać i wydrukować ze strony internetowej ubezpieczyciela, a następnie wysłać listem lub złożyć osobiście w jednej z filii. Można też przesłać wypełniony wniosek drogą elektroniczną na adres e-mail danego towarzystwa.
Co zawiera wniosek o wydanie zaświadczenia przebiegu ubezpieczenia?
Formularz, który musisz wypełnić, składając wniosek o wydanie zaświadczenia o historii ubezpieczenia pojazdu, może się różnić w zależności od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednak większość znanych firm takich jak PZU, Warta, Uniqa czy Link4 ma te same wymagania, w których należy podać:
- imię i nazwisko,
- numer PESEL,
- adres zamieszkania (ulica, numer domu i mieszkania oraz kod pocztowy i miejscowość),
- seria i numer polisy,
- numer rejestracyjny pojazdu,
- numer telefonu,
- adres e-mail.
Wniosek należy podpisać własnoręcznie i wysłać lub złożyć u ubezpieczyciela. Wydanie zaświadczenia trwa zazwyczaj od kilku dni do 2-3 tygodni.
Czy można uzyskać zaświadczenie OC/AC „od ręki”?
Warto wiedzieć, że o zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego nie trzeba ubiegać się tylko u ubezpieczyciela. Można to zrobić także przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wówczas taki dokument można uzyskać od ręki przez stronę internetową. Co trzeba zrobić? Oto przewodnik krok po kroku:
- Wejdź na stronę UFG: www.ufg.pl
- Kliknij w zakładkę „Baza OC i AC”.
- Przejdź do sekcji Narzędzia”, a następnie do „Przebieg ubezpieczenia OC i AC”.
- Jeśli nie posiadasz konta w serwisie, zarejestruj się.
- Po zalogowaniu na utworzone konto możesz samodzielnie wygenerować raport, w którym znajdą się informacje o przebiegu ubezpieczeń komunikacyjnych.
Tak wygenerowany dokument jest równie ważny jak ten uzyskany bezpośrednio od towarzystwa ubezpieczeniowego. Zawiera dane nie tylko o polisach OC i AC, ale także przebiegu szkód.
UFG umożliwia również złożenie wniosku w formie papierowej. Wzór formularza dostępny jest na stronie funduszu. Należy go wydrukować, wypełnić, podpisać i wysłać pocztą na adres siedziby UFG w Warszawie. List z zaświadczeniem otrzymasz w ciągu 15 dni.
Jak widzisz, uzyskanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego nie jest skomplikowanym procesem. Wystarczy wypełnić jeden dokument, by zostać posiadaczem bardzo ważnego dokumentu. Aha – i nie zapomnij sprawdzać ważności ubezpieczenia OC i kontrolować jego ciągłości! Bez niego nie masz prawa poruszać się pojazdem po drogach.