Utrata zniżek w OC. Jak można je odzyskać?

Zniżki w OC możesz stracić nie tylko po spowodowaniu stłuczki lub wypadku. W dodatku, bardzo możliwe że będziesz musiał gromadzić je ponownie od zera. Jak się przed tym uchronić?

maksymalne znizki w oc

 

Mój znajomy pieczołowicie zbierał zniżki w OC. Maksymalne uzyskał po 6. latach bezszkodowej jazdy. Wszystkie mógł stracić po kolejnych dwóch latach przerwy w ubezpieczeniu. Z kolei znajomy mojego znajomego, po kilkunastu latach nienagannej historii ubezpieczenia spowodował dwie stłuczki. Jego ubezpieczyciel odebrał mu 40% z dotychczasowych zniżek. Na szczęście, każdy z kierowców skorzystał z wyjścia awaryjnego…

 

Kiedy ubezpieczyciel może odebrać Ci zniżki za bezszkodową jazdę?

  • Pierwszy powód jest oczywisty: za spowodowanie kolizji lub wypadku

Po każdym zakończonym roku polisowym ubezpieczyciel przyznaje Ci zniżki za bezszkodową jazdę, zgodnie z tzw. systemem bonus/malus (czyli np. po 10% za każdy rok). Co bardzo istotne – sposób naliczania zniżek może się różnić w zależności od towarzystwa.

Jeśli z Twojej polisy OC będzie wypłacone odszkodowanie, ze zgromadzonej puli zostanie odjęta określona część zniżek. Zazwyczaj, po jednej szkodzie tracisz 10%. Może być również tak, że w jednym roku stracisz nawet 60%.

Przykładowo:

W ciągu jednego okresu ubezpieczenia spowodowałeś kolizję drogową i dwie szkody parkingowe. Łącznie trzy szkody, przy czym do każdej doszło w innym terminie. Twój ubezpieczyciel stosuje wyższą niż standardowa zwyżkę i za każdą szkodę odejmuje po 20%. A więc stracisz 60% i w kolejnym roku możesz startować w gromadzeniu zniżek od zera (ale nie musisz, o czym poniżej).

  • Drugi powód utraty zniżek to przerwa w ubezpieczeniu

Najczęściej dochodzi do niej po sprzedaży lub złomowaniu auta. Tutaj podobnie jak w przypadku zwyżek za spowodowanie szkody, obowiązują różne zasady (w zależności od wybranej firmy ubezpieczeniowej). I tak np. jedno towarzystwo może przenosić na nową polisę zgromadzone zniżki nawet po 5 latach przerwy w historii OC (np. Proama), a inne odbierze Ci całość wypracowanych zniżek już po dwuletniej przerwie w ubezpieczeniu.

  • Niektóre towarzystwa (a nawet zdecydowana większość) nie przyznają zniżek za użytkowanie samochodu służbowego lub za ubezpieczenie OC, kontynuowane poza granicami naszego kraju. Zatem przesiadka z prywatnego auta do firmowego lub dłuższy pobyt za granicą, również mogą pozbawić Cię części zgromadzonych zniżek.

 

Jak odzyskać utracone zniżki w OC po szkodzie?

Podczas zakupu polisy OC możesz ubezpieczyć się na wypadek utraty zniżek, kupując dodatkową ochronę – tzw. gwarancję zachowania zniżek. W ten sposób, nawet po spowodowaniu szkody, ich wysokość nie ulegnie zmianie.

Co zrobić, jeśli nie byłeś na tyle zapobiegliwy? Utracone zniżki odzyskasz bezszkodową jazdą. Na powrót do maksymalnych bonusów nie musisz jednak czekać następnych kilka lat. Wystarczy, że będziesz pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:

  • jeżeli Twój ubezpieczyciel chce Ci odebrać 20% za jedną szkodę, możesz emigrować do innej firmy. Takiej, która zabiera tylko 10% (szczególnie wtedy, gdy szkód było więcej – jak w przypadku znajomego mojego znajomego);
  • sprawdź, jak długo będziesz musiał czekać na powrót do poprzedniej wysokości zniżek. Niektóre towarzystwa odejmują za szkodę np. 10%, ale na ich odzyskanie będziesz czekać kolejne dwa lata.

 

Koniecznie porównaj oferty różnych towarzystw

Teraz coś, czym prawdopodobnie namieszam Ci nieco w głowie. A mianowicie – wielkość zniżek nie jest adekwatna do oferty cenowej ubezpieczyciela.

Jeżeli w ubiegłym roku spowodowałeś szkodę, absolutnie nie możesz zapomnieć o porównaniu cen OC. Pamiętaj, że każde towarzystwo ma dowolność w wycenie składki. A więc nie masz żadnej pewności, że firma, która np. odbiera Ci 20% za jedną szkodę jest tą najdroższą, a ta w której wykupiłeś ochronę zniżek – najtańszą.

Pamiętaj, że:

  • Ubezpieczyciele wyliczają składkę na podstawie wielu danych. Część z nich może np. podnosić cenę OC z powodu Twojego wieku, miejsca zamieszkania czy nawet posiadanej marki pojazdu. Wówczas, pomimo zachowania wysokich zniżek, ich oferta okaże się dla Ciebie bardzo niekorzystna;
  • W przypadku korzystania z ochrony zniżek, może się okazać, że taryfa Twojego ubezpieczyciela uległa zmianie (zdarza się to bardzo często). Wtedy, pomimo zachowania dotychczasowych zniżek, proponowana na kolejny rok cena OC zostanie podniesiona;
  • Powinieneś sprawdzić cenę OC u dotychczasowego ubezpieczyciela, nawet jeśli odejmuje 20% za jedną szkodę. Nie bez powodu, pisząc o przejściu do innego towarzystwa, użyłam słowa „możesz emigrować”. Przede wszystkim, nie zawsze będzie to opłacalne.

Zwróć uwagę na to, że tylko trzy strony znają wartość wypłaconego z Twojej polisy odszkodowania: Ty, poszkodowany oraz ubezpieczyciel. Niewykluczone, że będzie on pobłażliwy w wycenie składki, jeśli koszty likwidacji szkody były niewielkie.

Baza UFG z której korzystają ubezpieczyciele zawiera informacje tylko o ilości szkód. A więc pozostałe towarzystwa mogą wyżej wycenić ryzyko ubezpieczenia Twojego samochodu niż Twój obecny ubezpieczyciel.

 

Jak odzyskać zniżki w OC po przerwie w ubezpieczeniu?

Straciłeś zniżki z powodu korzystania z auta służbowego lub pobytu za granicą? Przede wszystkim postaraj się znaleźć towarzystwo, które premiuje bezszkodową jazdę autem służbowym (zwykle pod warunkiem, że byłeś jego jedynym użytkownikiem) lub zniżki z OC wypracowane za granicą (dotyczy to samochodów zarejestrowanych w Unii Europejskiej. Powinieneś również posiadać zagraniczne zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia, przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego).

Jeżeli pomiędzy kolejnymi okresami ubezpieczenia OC miałeś dłuższą przerwę, zwróć się do firmy, która pomimo tego przeniesie Twoje zniżki na nową polisę i równocześnie zaproponuje Ci najtańsze ubezpieczenie. Nie musisz w tej sprawie samodzielnie kontaktować się z każdym towarzystwem. Wystarczy, że zadzwonisz do jednej z internetowej porównywarek OC (oczywiście polecam rankomat.pl) i poprosisz o pomoc doradcę klienta.