Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego, który porusza się nim po drodze, ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Kwestie te reguluje prawo. Warto więc pamiętać o dotrzymaniu terminów opłacania ubezpieczenia, ponieważ za brak ważnej polisy są przewidziane kary. Zobacz, jak to wygląda od strony formalnej.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Na początku warto wyjaśnić, czym w ogóle jest ubezpieczenie OC i dlaczego taka polisa jest obowiązkowa. Otóż ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) to polisa, która chroni przed stratami finansowymi na skutek krzywd wyrządzonych osobom trzecim. Jeśli więc w wyniku potencjalnej stłuczki, którą spowodujesz, ucierpi inny kierowca, jego samochód lub pasażerowie, poszkodowany otrzyma wypłatę odszkodowania za wyrządzone szkody lub gwarancję jej naprawy z Twojej polisy. W przypadku braku posiadania ważnego ubezpieczenia OC odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który później będzie domagał się od Ciebie jako sprawcy zwrotu pełnej kwoty.

Obowiązek posiadania ważnej polisy OC na dany pojazd reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Nie warto go unikać, ponieważ za brak ubezpieczenia grożą wysokie kary. Poza tym w przypadku wyrządzenia szkody innym osobom masz pewność, że nie ucierpi na tym Twój majątek. Bez ważnego OC koszty naprawy wyrządzonych krzywd będzie trzeba pokryć ze swojej kieszeni.

Najpierw ubezpieczenie czy rejestracja – kiedy wykupić OC?

Zgodnie z art. 29 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych termin wykupienia OC zależy przede wszystkim od tego, gdzie był kupiony pojazd. Jeśli więc zastanawiasz się, czy trzeba ubezpieczyć samochód w dniu rejestracji, musisz określić, jaki to rodzaj pojazdu.

  1. Pojazd nowy (z salonu) – w tym przypadku ubezpieczenie OC należy kupić najpóźniej w dniu rejestracji auta, zanim zostanie wprowadzony do ruchu.
  2. Pojazd używany kupiony w Polsce – dotychczasowy właściciel ma obowiązek przekazania aktualnej polisy OC nowemu posiadaczowi auta, z której ten może, ale nie musi korzystać do końca jej trwania. Później musi zawrzeć umowę samodzielnie. Jeśli pojazd nie ma aktualnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, nabywca musi je wykupić najpóźniej w dniu podpisania umowy sprzedaży.
  3. Pojazd sprowadzany z zagranicy – jeśli jest to samochód, który ma ważne OC europejskie, można nim przejechać granicę i jeździć po polskich drogach przez 30 dni. Jeśli jej nie ma, polisę należy wykupić przed przekroczeniem polskiej granicy.

W każdym razie prawo konkretnie wskazuje na to, że samochód musi być ubezpieczony najpóźniej w dniu rejestracji. Poza tym w wydziale komunikacji możesz zostać poproszony o przedstawienie potwierdzenia ważnej polisy OC do wglądu.

Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji – jakie są konsekwencje?

Niektórym zdarza się zapomnieć, innym brakuje wiedzy – nie każdy pamięta o opłaceniu ubezpieczenia OC w terminie. Co wtedy, gdy polisa zostanie wykupiona dopiero po dniu rejestracji? Cóż… trzeba liczyć się z konsekwencjami.

Jeżeli wyjedziesz autem bez OC na drogę i spowodujesz wypadek, na Ciebie spadnie obowiązek pokrycia kosztów likwidacji jego skutków z własnej kieszeni. Poza tym podczas ewentualnej nawet tylko rutynowej kontroli drogowej otrzymasz mandat od policji. Dodatkowo Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny sprawdza kierowców zarejestrowanych w bazie pod kątem posiadania ważnego OC. Jeśli odnotuje jego brak, na posiadacza pojazdu zostanie nałożona kara.

Ile wynosi kara za brak ubezpieczenia OC?

Wysokość kary za brak ważnego OC uzależniona jest od rodzaju posiadanego pojazdu oraz liczby dni zwłoki związanych z zapłatą. W 2022 roku posiadacz samochodu osobowego zapłaci:

  • 1200 zł za brak OC do 3 dni,
  • 3010 zł za brak OC od 4 do 14 dni,
  • 6020 zł za brak OC powyżej 14 dni.

W przypadku samochodów ciężarowych kary za brak polisy OC są bardziej dotkliwe:

  • 1810 zł za brak OC do 3 dni,
  • 4520 zł za brak OC od 4 do 14 dni,
  • 9030 zł za brak OC powyżej 14 dni.

W konsekwencji osoba, która ubezpieczy samochód dopiero dzień po rejestracji będzie zmuszona ponieść karę w wysokości 1200 zł za jednodniową zwłokę.

Kiedy ubezpieczenie OC odnawia się automatycznie?

Jeśli masz wykupioną standardową polisę ubezpieczeniową, będzie ona ważna przez 12 miesięcy od daty jej zawarcia. Po tym okresie zgodnie z art. 28 ustawy o ubezpieczeniach, jeśli wcześniej nie wypowiesz umowy, automatycznie przejdzie ona na kolejny rok. Obowiązkiem ubezpieczyciela jest wysłanie do klienta powiadomienia na 14 dni przed upływem 12 miesięcy, informacji o stawce i zakresie ubezpieczenia na kolejny okres.

Zapis o automatycznym odnawianiu ma chronić posiadacza pojazdu przed karami. Jeśli więc masz wykupioną polisę OC, ale niedługo kończy się jej ważność, a Ty zapomnisz opłacić składki w terminie, nie pozostaniesz bez obowiązkowej ochrony. UFG nie nałoży też na Ciebie kary, bo firma ubezpieczeniowa automatycznie odnowi OC. Tobie pozostanie jedynie uregulowanie należności. Możesz też zdecydować o zmianie towarzystwa ubezpieczeniowego. Wcześniej jednak musisz wypowiedzieć poprzednią umowę, aby uniknąć płacenia podwójnej składki.

Gdzie sprawdzić ważność polisy OC?

Ważność ubezpieczenia OC pojazdu możesz szybko sprawdzić przez Internet. Informacje te zweryfikujesz na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub rządowej witrynie    historiapojazdu.gov.pl. Ta druga opcja jest bardzo przydatna zwłaszcza podczas zakupu samochodu z tzw. drugiej ręki. Możesz tam dowiedzieć się więcej nie tylko o ubezpieczeniu OC, ale także o całej historii użytkowania pojazdu. Do sprawdzenia danych potrzebna jest znajomość numeru rejestracyjnego samochodu, numeru VIN oraz daty jego pierwszej rejestracji.

Podsumowując, jeśli rejestrujesz samochód, musisz mieć ważną polisę OC. Jeśli wykupisz ją dzień później, zapłacisz karę. Natomiast, gdy jesteś posiadaczem zarejestrowanego pojazdu z kończącym się ubezpieczeniem, jeśli nie odnowisz ubezpieczenia, zostanie ono przedłużone automatycznie przez ubezpieczyciela.