Jedne z najwyższych w naszym kraju składek OC, płacą mieszkańcy Warszawy. Na pocieszenie powiem: nie wszyscy. Bo w ubezpieczeniach też sprawiedliwość być musi. Sprawdziłam kto w stolicy, w grudniu br. mógł kupić najtańszą polisę OC.
Zalet mieszkania w stolicy jest sporo: wspaniałe zabytki, Łazienki, Starówka, imponujący Pałac Kultury i Nauki. Z bardziej przyziemnych atutów Warszawy, warto wymienić świetnie rozwijającą się gospodarkę i przede wszystkim ogromną możliwość rozwoju zawodowego. Żeby nie przesłodzić, muszę podać również nieco warszawskich wad. Na przykład korki uliczne i wyższe ceny niektórych usług.
W ten oto sposób dochodzę do sedna sprawy. Tam gdzie korki uliczne, tam też droższe ubezpieczenie OC. Bo wiadomo, na zatłoczonej drodze łatwiej o wypadek i kolizję.
W grudniu 2017 roku ubezpieczenie OC w Warszawie kosztowało średnio 936 złotych. Tymczasem w najtańszym mieście wojewódzkim (pod względem cen OC) koszt najtańszej polisy nie przekraczał 700 złotych (Opole: 663 zł).
Część warszawskich kierowców może nieco pocieszę: w przypadku indywidualnych kalkulacji zdarzały się oferty nawet za ok. 400 zł. I tutaj nie będzie niespodzianki: dotyczyły one głównie właścicieli pojazdów z długim stażem w prowadzeniu pojazdów i bezszkodową historią w OC.
Jesteś młody i mieszkasz w Warszawie? Zapłacisz więcej za OC!
Korzystając z grudniowych wyników kalkulacji użytkowników porównywarki rankomat.pl sprawdziłam, jak cena OC zmieniała się po podziale kierowców na grupy wiekowe:
Osoby do 24 lat: 2858 zł
25 – 40 lat: 982 zł
41 – 58 lat: 823 zł
powyżej 58 lat: 785 zł
Lepiej być starszym, ale z młodszym samochodem
Co ciekawe, ubezpieczyciele zwracają uwagę nie tylko na wiek kierowcy. Wiek samochodu również może mieć znaczenie. Oczywiście zależność jest odwrotna niż w przypadku kierowców:
pojazdy do 5 lat: 800 zł
6-10 lat: 908 zł
11-15 lat: 1016 zł
16 lat lub więcej: 1062 zł
Przeprowadziłam również kalkulacje cen OC dla dwóch przykładowych kierowców z Warszawy:
- 25-letni mężczyzna, pomimo wypracowania 60% zniżek za bezszkodową jazdę zapłaci za OC Forda Focusa z 2005 roku (poj. silnika 1,6) 2100 złotych.
Ubezpieczenie takiego samego modelu auta, ale z 2012 roku obniży koszt jego polisy o ok. 200 złotych (1914 zł).
48-letni kierowca z Warszawy (również posiada 60% zniżek w OC) kupi polisę OC na takie same modele aut odpowiednio za 710 złotych i 630 złotych.
Jak widać, nawet wypracowane maksymalne zniżki w OC nie przybliżą młodej osoby do płacenia składki w podobnej wysokości, co starszy kierowca. Oczywiście dotyczy to nie tylko mieszkańców Warszawy. Statystyki nie przemawiają na korzyść młodych osób, którym przypisuje się większą wypadkowość i w związku z tym – wyższe ryzyko ubezpieczenia.
Mała pojemność silnika – recepta na tanie OC w Warszawie?
Jakie czynniki, oprócz bezszkodowej jazdy oraz wieku kierowcy i pojazdu, mogą jeszcze obniżyć koszt obowiązkowego ubezpieczenia? Przede wszystkim mniejsza pojemność silnika.
W grudniu 2017 roku 58-letni mężczyzna z Warszawy znalazł w porównywarce rankomat.pl ubezpieczenie OC za 430 złotych. Zaskoczeniem nie będzie prawdopodobnie fakt, że ochrona dotyczyła Fiata 126 z pojemnością silnika 0,652 cm3.
Oczywiście w poszukiwaniu najtańszej polisy nie popadajmy od razu w skrajność i nie decydujmy się na przesiadkę do „malucha”. Warto jednak na etapie zakupu samochodu, zastanowić się nad nieco mniejszą pojemnością silnika, która może wpłynąć na koszt naszej polisy OC.
Mieszkasz w Warszawie? Porównaj ceny OC
Służąc dobrą radą moim czytelnikom, polecam porównanie ofert kilkunastu towarzystw. I nie pomyślcie, że kieruje mną lojalność wobec pracodawcy. Sama w ten sposób zaoszczędziłam ponad tysiąc złotych (współwłaścicielem mojego auta jest młody kierowca).
Przedstawione powyżej ceny OC dla Warszawy potraktujcie tylko jako ogólne rozeznanie na rynku. Bardziej liczy się indywidualna kalkulacja, na podstawie własnych danych. Odwiedźcie więc internetowy kalkulator OC i sprawdźcie, jakie oferty zostały przygotowane z myślą o Waszym samochodzie.