W polskim kodeksie drogowym nie ma wyjątków – ubezpieczenie OC muszą posiadać wszyscy, zmotoryzowani uczestnicy ruchu drogowego. Do tej zasady przypisuje się m.in. przyczepki – od lekkich, po duże. W tym tekście podpowiemy w jaki sposób korzystnie kupić ubezpieczenie OC przyczepy, na co zwrócić uwagę przy transakcji i jakie kary grożą za brak polisy?
Przyczepka samochodowa nie jest wprawdzie osobnym pojazdem mechanicznym, jednak może sporządzić wiele szkód. Z tego względu ubezpieczenie przyczepki samochodowej należy do Twoich obowiązków. Nie martw się jednak – towarzystwa ubezpieczeniowe traktują taką usługę dość ulgowo i nie naliczają wielkich składek!
Jak korzystnie kupić ubezpieczenie OC przyczepy?
Definicja z artykułu 2 Prawa o ruchu drogowym mówi, że pojazdem jest środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane. Tak więc druga część tego opisu wskazuje, że do przyczepka jak najbardziej musi mieć obowiązkowe OC. W jaki sposób takowe uzyskać, żeby było korzystne?
Upewnij się najpierw, że przyczepka jest zarejestrowana. Niestety, wiele przyczepek (szczególnie towarowych czy lekkich, poruszających się po terenach wiejskich) nie jest w ogóle zarejestrowana. Takiej przyczepki nie będziesz w stanie ubezpieczyć! Jeżeli natomiast kupiłeś nową przyczepkę, to możesz samodzielnie ją zarejestrować (lub posiadasz papiery od używanego pojazdu).
Następnie należy skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym – najczęściej bowiem towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą ubezpieczać przyczepek przez internet. Składka i koszt nie jest drogi – waha się od 30 złotych do 200 złotych w zależności od wielkości przyczepy, przeznaczenia i danych kierowcy (choć nie każdy ubezpieczyciel zwraca na to uwagę).
Na co zwrócić uwagę przy transakcji?
Kupując ubezpieczenie zobacz na warianty oferowane przez ubezpieczyciela. Otóż ubezpieczenie przyczepy lekkiej powinno być tańsze niż np. przyczepy rolniczej. Niekiedy inaczej i taniej kupisz też ubezpieczenie OC przyczepy lekkiej. Online polisa dla pojazdów innych niż samochody nie jest dostępna dla wszystkich, ale niektóre TU umożliwiają wykup ochrony dla lekkiej przyczepki.
Sprawdź też, czy OC będzie wpływało znacznie na Twoje zniżki – np. szkoda powodowana przez przyczepkę lekką nie powinna bardzo obciążać wypracowanych przez Ciebie ulg na ochronę pojazdu osobowego.
Ubezpieczenie przyczepki lekkiej i innej – co grozi za jego brak?
Na koniec kwestie kar – co grozi za brak ubezpieczenia zarejestrowanej przyczepki? Słowo zarejestrowanej jest tu kluczem, bo wyłącznie taka podlega obowiązkowemu OC i jest przystosowana do ruchu publicznego. Za spóźnienie od 1 do 3 dni grozi Ci 190 złotych kary od UFG. W przypadku, gdy nie masz polisy od 4 do 14 dni, to kara wzrasta do 470 złotych. Próba lub zapomnienie o zapłaceniu składki za więcej niż 14 dni to już kara 960 złotych. Jak widzisz – za kwotę kary miałbyś ubezpieczenie na kilka lub kilkanaście lat. Nie warto więc zwlekać!