Co to jest ubezpieczenie GAP?  

Będąc właścicielem samochodu zapewne słyszałeś o ubezpieczeniu OC oraz AC. Trudno, żeby było inaczej – gdzie ubezpieczeniom nie trzeba ponosić ogromnych kosztów w przypadku nieoczkiwanych zdarzeń drogowych. Jakie jednak rodzaje ubezpieczeń warto, żebyś jeszcze dodatkowo poznał, kiedy np. Twój samochód został wzięty na kredyt, bądź też do spłacenia masz jakąkolwiek innego rodzaju pożyczkę wziętą z zamiarem kupna samochodu, a istnieje obawa, że auto może zostać ukradzione, zniszczone, bądź też po prostu jego wartość rynkowa może ulec drastycznemu zmniejszeniu?  

Zdarzenia losowe a samochód –  dlaczego ubezpieczenie jest ważne?  

Ubezpieczenie samochodu odgrywa niezwykle istotną rolę i jest niezbędne z wielu powodów. Warto zastanowić się, dlaczego warto zainwestować w ubezpieczenie samochodu. 

Przede wszystkim ubezpieczenie samochodu zapewnia ochronę finansową. W przypadku wypadku lub kolizji naprawa uszkodzonego pojazdu może być bardzo kosztowna. Ubezpieczenie samochodu umożliwia nam uniknięcie tych niespodziewanych wydatków. Ubezpieczyciel pokrywa część lub całość kosztów związanych z naprawą samochodu, a także może wypłacić odszkodowanie za ewentualne obrażenia ciała lub straty materialne. 

Samochód jest narażony na różne niebezpieczeństwa, takie jak kradzież, pożar, zalanie lub zniszczenie spowodowane klęskami żywiołowymi. Mając ubezpieczenie komunikacyjne, masz gwarancję ochrony przed takimi stratami. W przypadku kradzieży lub uszkodzenia samochodu, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie lub pokryje koszty związane z naprawą, lub zastąpieniem pojazdu. 

Chcąc zainwestować w lepszej jakości, a  zarazem bezpieczniejszy samochód, nie zawsze jesteś w stanie kupić go za gotówkę. Jest to rzecz jak najbardziej naturalna. O ile jednak wszystko idzie po myśli i kredyt udaje się bezproblemowo spłacić, a samochód nie doznaje żadnego uszczerbku to nie ma o czym mówić. Co jednak jeśli w  międzyczasie dojdzie do kradzieży, wypadku czy też po prostu samochód w jakikolwiek inny sposób ulegnie uszkodzeniu? 

W tym miejscu, warto, żebyś miał pojęcie i wiedział, że istnieje coś takiego, jak ubezpieczenie samochodu GAP. Jeśli do tej pory nie miałeś okazji w ogóle o nim słyszeć, to przychodzimy z pomocą. 

Ubezpieczenie GAP jako sposób na spokojną i komfortową jazdę 

Z pewnością nie zawsze parkujesz na strzeżonych parkingach. Być może, nie masz nawet garażu i zostawiasz auto tam, gdzie akurat znajdziesz wolne miejsce. Tego typu okoliczności niestety sprzyjają kradzieżom czy  też nawet sytuacjom, w którym nieoczekiwane warunki atmosferyczne mogą zniszczyć Twój samochód czy też doprowadzić do tego, że znacznie on straci na wartości.  

Jeżeli dużo jeździsz samochodem, to dochodzi do jego stopniowej amortyzacji i nie ma w tym nic dziwnego. Jak jednak zapobiec negatywnym skutkom takiego stanu rzeczy? 

W tym miejscu przychodzi z pomocą istota ubezpieczenia GAP, które jest w stanie załatać finansowe dziury, jeżeli dojdzie do uznania, że koszty naprawy samochodu, którym jeździsz będą wyższe niż 70% jego wartości rynkowej. Mając bowiem, jako kredytobiorca, wykupione obligatoryjne ubezpieczenie OC oraz AC, może się okazać, że poniesiesz duże straty i pozostanie swojego rodzaju strata finansowa między tym, co wypłaci ubezpieczyciel, opierając się na wartości rynkowej samochodu z dnia powstania szkody, a tym po ile wzięty był kredyt. Tak naprawdę jedyną możliwością odzyskania pozostałej różnicy jest właśnie skorzystanie z ubezpieczenia GAP. 

Rodzaje ubezpieczenia GAP 

Ubezpieczenie GAP – co to jest ? Odpowiedź na to pytanie została już pokrótce przytoczona, gdyż, żebyś mógł dowiedzieć się, czym jest ten typ ubezpieczenia, warto zrozumieć, czym ono się charakteryzuje. Ważna jest jednak jeszcze jedna kwestia. Istnieje bowiem kilka rodzajów ubezpieczeń GAP i w tym miejscu przytoczymy je dla Ciebie. Do ubezpieczeń GAP zaliczamy: 

  • GAP finansowy – został wskazany na samym początku, gdyż jest najtańszym rozwiązaniem. Będzie dla Ciebie idealną opcją, jeżeli Twój wkład własny podczas zawarcia umowy leasingu, nie był duży, przez co wysokość ewentualnego wykupu pojazdu nie jest niska.  

Rola firmy ubezpieczeniowej sprowadza się tutaj do wyzerowania rozbieżności finansowej pomiędzy pozostałymi do spłaty ratami leasingu a wartością odszkodowania, które zostanie przekazane z AC. 

  • GAP indeksowy – w tym wypadku kwota, jaką wypłaci Ci ubezpieczyciel będzie wynosiła od 20% do 30% wartości ukradzionego, bądź też zniszczonego samochodu. 
  • GAP casco – tutaj jest pokrywana różnica pomiędzy kwotą wypłaconą z ubezpieczenia OC i AC (w przypadku szkód całkowitych do ustalenia wysokości podsumowuje się tutaj także wartość wraku) a wartością ubezpieczenia AC na dzień zawarcia tejże umowy. 
  • GAP fakturowy – najdroższy rodzaj ubezpieczenia GAP. Wypłacana jest tutaj kwota będąca różnicą między ceną, jaką zapłaciłeś za samochód, a wartością rynkową, jaką on przedstawiał w dniu kradzieży. 

Niezależnie od rodzaju ubezpieczenia GAP, możesz je zazwyczaj zawrzeć na minimum rok i maksymalnie na 10 lat. 

Jakie warunki należy spełnić, aby zakwalifikować się do ubezpieczenia?  

Najbardziej narażone na kradzież czy też nieestetyczne uszkodzenia są samochody nowe oraz te mające maksymalnie 5 lat. Co jednak ciekawe, przedmiotowym ubezpieczeniem możesz objąć takż, chociażby pojazdy zabytkowe, motocykle, quady czy też nawet pojazdy uprzywilejowane. Istnieją również innego rodzaju warunki, które powinieneś sprawdzić przed zawarciem umowy. Często wartość fakturowa samochodu nie może przekraczać danej sumy (aktualnie około 250-300 tysięcy zł.), samochód powinien mieć wykupione ubezpieczeni AC (czyli nie tylko obowiązkowe OC). 

Spotkać możesz się ponadto z zastrzeżeniem, żeby okres od dnia nabycia pojazdu do dnia zawarcia ubezpieczenia GAP nie był dłuższy niż 30 dni. 

Kiedy polisa GAP na nic Ci się nie przyda? 

Wszystko wygląda pięknie, ale pamiętaj również o wyłączeniach, które będą wykluczały Cię od otrzymania środków pieniężnych od ubezpieczyciela. Mowa tutaj na przykład o sytuacji, w której samochód został wykorzystany do popełnienia czynu zabronionego, szkoda została popełniona z zamiarem bezpośrednim oraz umyślnie, a także wówczas jeżeli pojazd został przez Ciebie zarejestrowany niezgodnie z przepisami prawa (bo o jeździe pod wpływem alkoholu oraz innych środków psychoaktywnych raczej nie trzeba tutaj wspominać). 

Co także ważne, jeżeli głównym celem samochodu, była nauka jazdy przyszłych kierowców, to również może okazać się, że nie masz co liczyć na pieniądze.

Pozostałe informacje znajdziesz w artykule: https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-gap/